MOŽE vam se oprostiti ako skupinu rookieja koja je ušla u NBA 2023. godine nazovete draft klasom Victora Wembanyame. Uostalom, 224 cm visoki tinejdžer najrazvikanija je nada još od LeBrona Jamesa. On je hodajući kod za varanje kakav košarka nikad još nije vidjela, a bivši MVP Kevin Durant jedan je od onih koji već naveliko hvale Francuza, piše CNN.Ipak, Wembymanija nije jedina priča bez presedana s ovog drafta. Amen i Ausar Thompson imaju vlastitu priču za ispričati.Iako su mnogi parovi blizanaca već igrali zajedno u NBA ligi, Thompsonovi su prva braća izabrana među prvih pet na istom draftu. Čak su draftirani jedan za drugim. Amena su kao četvrtog uzeli Houston Rocketsi, a Ausara kao petog Detroit Pistonsi."Zaista nismo vidjeli ovakav par braće već jako dugo u NBA ligi, možda nikad", rekao je za CNN Kelly Iko, novinar Athletica koji prati Rocketse i NBA. "Jednostavno izgleda kao da se sve što rade prenosi na pobjedničku košarku. Borba u skoku, pomaganje u obrani, rotiranje, komunikacija, prijenos lopte, pokretanje akcija... Pokušavaju pronaći suigrače i otvoriti se na pravim mjestima."

5224c435-89ae-4c02-add0-2660f3627e7c.jpg



Blizanci su imali neuobičajen put do lige. Nakon što su odlučili napustiti srednju školu godinu prije završetka i tako odbacili pravo na koledž, potpisali su za Overtime Elite (OTE), novopokrenutu košarkašku ligu za igrače od 16 do 20 godina smještenu u Atlanti.Proveli su dvije sezone u OTE-ju, igrajući za različite momčadi u prvoj godini, prije nego što se Amen pridružio bratu u City Reapersima, gdje ih je trenirao Dave Leitao. On za blizance kaže da imaju "nezasitnu" radnu etiku i da su "vrlo ponizni, nevjerojatni ljudi"."Ovo mi je 40. godina u košarci, pa mislim da sam bio oko nekih prilično posebnih igrača", kaže Leitao za CNN Sport. "Amen i Ausar bi dva ili tri puta tjedno napravili nešto što nikad prije nisam vidio. I kamera me uhvatila kako govorim: 'Ovo nikad prije nisam vidio, jeste li vidjeli što i ja?!'"
Čarolija blizanaca

Amen i Ausar rođeni su 30. siječnja 2003. u Oaklandu u Kaliforniji. Amen je stariji samo jednu minutu. Imaju isto srednje ime XLNC (izgovara se "excellence", izvrsnost), koje su dobili da nose osjećaj moći i veličine, prema njihovom ocu Troyu, koji im je i agent.Braća su često govorila o tome koliko su nerazdvojna, a ranije ove godine za New York Times su rekli da nikad nisu bili razdvojeni više od dva dana. Ulazak u NBA uvijek im je bio zajednički san - blizanci su napravili ploču sa svojim vizijama kad im je bilo devet godina, a jedan od središnjih ciljeva bio je "postati najveći NBA igrač svih vremena".

Izvor:https://www.index.hr/sport/clanak/bl...t/2515463.aspx