bube.jpg




Ljuba Aličić




Ljuba Aličić je srpski folk pevač čiju su dugogodišnju karijeru obeležili brojni hitovi folk muzike. Rođen je 2. novembra 1955. godine u Šapcu.




BIOGRAFIJA




Od malih nogu je imao problema sa ocem koji je bio preke naravi i često ga je tukao. Ljuba je u petom razredu napustio školu i pobegao od kuće. Sa 12 godina, rešio je da se posveti svojoj najvećoj ljubavi, muzici. Pevao je na svadbama, a prvi ozbiljniji honorar je zaradio u lokalu „Kod Mehmeda i Lile“.




KARIJERA




1971. godine, kao šesnaestogodišnjak, je snimio prvi album „Pruži mi ruku, prijatelju moj“. Na zaprepašćenje mladog pevača, njegov trud je ostao nezapažen i nije postigao uspeh koji je očekivao. Ohrabrio ga je poziv da nastupa na festivalu Ilidža, ali u poslednjem trenutku, zamenio ga je Crnogorac. 1975. godine je za PGP RTB snimio singl sa dve pesme: „Pozdravi majku“ i „Lepa Maro“. 1977. godine je za istu produkcijsku kuću objavio singlicu sa pesmama: „Marija, Marija“ i „Dva dobra druga, dva prijatelja“, dok je u izdanju Diskosa izašla singlica sa pesmama: „Život si mi promenila“ i „Reših da se ženim“.
1982. godine je snimio album „Voleli smo isto vino, istu ženu“ na kome se, pored naslovne pesme, našlo još sedam: „Suze, suze teku“, „Bilo mi je lepo s’ tobom“, „Nemoj, srećo, nemoj danas“, „Budi spremna, dolazim po tebe“, „Sad si lepša neko ikad“, „Šta smo bili podseti me“, „Kad se voli nije zima“. 1983. godine je za Diskos izdao jedan od svojih najvećih hitova, „Sumorno jutro“. Ostale numere na albumu su: „Gde si sada, prijatelju moj“, Ti si žena, što se jednom rađa“, „Javi se, Jasmina“, „Ja se vraćam svom ocu i majci“, „Neka čudna mala“, „Da nije on kraj tebe“, „Lako je tebi, druže“. 1984. godine je izašao album „Ne daju mi da te volim“ sa pesmama: „Imam s’ tobom strašan plan“, „Čuvam našu pravu sliku“, „Ne daju mi da te volim“, „Svi te lažu osim mene“, „Ne tuguj mi, stari druže“, „Evo, već je osmi dan“, „Da si moja samo jedan dan“, „Imala je osamnaest godina“, „Poslednja noć“. 1986. godine je objavio dva albuma. Prvi je izdao za Diskos i na njemu se našla pesma koja se smatra Ljubinim najvećim hitom, „Ti ne ličiš ni na jednu“. Ostale numere su: „Dođi da se isplačemo“, „Ostavite ljubav moju“, „Ove noći poklanjam ti dušu“, „Sve ljubavi behu lažne“, „Jednoj noći prodala si sreću“, „Kad odeš i nestaneš“, „Osmeh mi lice ne krasi“, „Seti se, ljubavi“, „Dal’ još u Šapcu živiš“. Započeo je saradnju sa Jugodiskom i nastavio da ređa hitove. Na drugom albumu se nalaze pesme: „Samo ona može u život da me vrati“, „Otvoriću ti svoje srce“, „Kleo sam se u drugarstvo naše“, „Da li si još uvek lepa“, „Koga volim“, „O, da li znaš“, „Eto, šta me boli“, „Zbog njega ćeš izgubiti mene“, „Plači al’, digni glavu“, „Jednoj ženi“, „Da je volim, to si znao“.
2011. godine je objavio album „Uveli cvet“ koji je obeležio duet sa starijim Ljubinim sinom, Dejanom, „Dajte da pije drugar moj“. Ostale pesme su: „Uveli cvet“, „Još sam usana ti žedan“, „Iz ove kože ne mogu, Bože“, „Mala soba tri sa tri“, „U očima tvojim“, „Volim, priznajem“, „Dok poljupci još se osušili nisu“, „Zasto mi u snove svraćaš“, „Uspavanka“, „Tri sina“, „Uteha“, „Jedina ljubavi“, „Kralj kafana“.




PRIVATNI ŽIVOT




Iako se ne pojavljuje često u javnosti, Ljuba prati trendove, ali ostaje dosledan kvalitetu pesama koje nudi svojoj publici. Nijedno slavlje ne prolazi bez hitova poput „Ti ne ličiš ni na jednu“, „Ciganin sam, al’ najlepši“, S’ prvom kišom“, itd. Pošto sina Dejana nije uspeo da odgovori od estrade, zajedno su snimili duet. Ipak, nisu ostali u dobrim odnosima. Ljuba je izjavio da je Dejan neradnik i da ne želi sa njim da razgovara, dok je Dejan tvrdio da njegovoj maćehi smeta da bude u dobrim odnosima sa ocem. Ljuba se prvi put oženio kada je imao 20 godina i ubrzo je dobio sina Dejana. Od 1988. godine je u braku sa Željanom sa kojom ima dva sina. Na Internetu kruže glasine da je Ljuba Aličić Rom, međutim to je demantovao tokom intervjua na televiziji PINK. Osim muzike, pevač je voleo fudbal pa je 2011. godine postao glavni član uprave Fudbalskog kluba Borac iz Čačka. Brinuo se da svi zaposleni budu redovno isplaćeni, a pobede su slavili uz njegove pesme. Skoro svi fudbaleri su bili amateri, ali su brzo napredovali i zabeležili dobre rezultate.
Tvrdi da ima dovoljno posla i da mu nije potrebna podrška političkih stranaka. Najviše nastupa u Nemačkoj i Austriji, na venčanjima, krštenjima, i drugim slavljima. Iako je u karijeri snimio pesme koje će se uvek slušati, žao mu je što je propustio hitove „Neću, neću dijamante“ i „Neke ptice nikad ne polete“. Želi da snima samo narodnjake, a ne da kao mnoge njegove kolege repuje i kombinuje folk sa tehnom, hausom, i sl.






DISKOGRAFIJA




1975 - Pozdravi majku/Lepa Maro
1977 - Marija, Marija/Dva dobra druga, dva prijatelja
1977 - Reših da se ženim/Život si mi promenila
1977 - Nema više harema/Proleće sam mrzeo zbog tebe
1978 - Oj ljubavi srećo moja/Zbogom moja ljubavi
1978 - Ko zna šta me sutra čeka/Hej, ćuprijo na Miljacki
1979 - Hoću susret u četiri oka/Ako me voliš, ti ćeš mi doći
1979 - Hoću ljubav, neću prijateljstvo/Živimo pod istim nebom
1980 - Nosila si burmu moje majke/Večeras mi ne donosi cveće
1981 - Ja sam samo običan čovek/Glavu gore, ljubavi
1981 - Hvala ti što me tražiš/Svirajte mi za Željanu
1983 - Voleli smo isto vino, istu ženu/Sad si lepša nego ikad
1984 - Gde si sada prijatelju moj/Neka čudna mala
1979 - Hoću susret u četiri oka
1980 - Nisi znala za bol srca moga
1981 - Ostavljen živim bez tebe
1982 - Voleli smo isto vino, istu ženu
1983 - Gde si sada, prijatelju moj
1984 - Ne daju mi da te volim
1986 - Kad odeš i nestaneš
1986 - Ti ne ličiš ni na jednu
1986 - Samo ona može u život da me vrati
1988 - Ako u tebi ima ljubavi
1989 - Ne spominjite njeno ime
1989 - Ti si moja istina
1990 - Svi su smešni posle mene
1992 - Ne pitaj me majko
1993 - Neka ti kosu nose vetrovi
1995 - Žalosna ti majka
1996 - Neću da te kunem
1997 - Nek me nestane
1998 - Ona će sanjati crne oči
1999 - Voleću te muko moja
2000 - Ako me voliš pogledaj me
2001 - Još uvek sanjam
2003 - Znaj da te volim te
2005 - Polako ali sigurno
2008 - S prvom kišom
2011 - Uveli cvet
2013 - Sve je laž