Registracija
  • a
  • Bolesno
  • Gladno
  • Ljuto
  • Ludo
  • Neodlucno
  • Nostalgicno
  • Odlucno
  • Opusteno
  • Pijano
  • Ponosno
  • Posrano
  • Sjajno
  • Snazno
  • Sretno
  • Tuzno
  • Uplaseno
  • Usamljeno
  • Uspavano
  • Voljeno
  • Zadovoljno
  • Zakon
  • Zaljubljeno
  • Zamisljeno
  • Zarazeno
  • Zgodno
  • Zgrozeno
  • Zivcano
  • Zlobno
  • Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
    Pokazuje rezultate 1 do 10 od 17
    1. #1
      Ocelot avatar
      a
       
      Datum pristupanja
      May 2014
      Lokacija
      Sarajevo
      Poruke
      3,356
      Teme
      262
      CHB
      301
      Spomenut(a)
      90 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      37 min
      Like (kliknutih)
      2401
      Like (dobivenih)
      1877
      Rep

      The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022)

      The Lord of the Rings: The Rings of Power





      Ova serija je prva adaptacija Tolkinovih djela koju nije radio Peter Jackson i može se gledati na Amazonovom Prime Video servisu. Serija je počela 2. septembra, 2022. godine. Ona je prequel za Hobbita i Gospodara prstenova. Ne može se smatrati adaptacijom Silmariliona jer ne prati njegovu radnju, međutim koncepti, backstory jesu iz Silmariliona.

      Po samom naslovu možemo pretpostaviti da će se radnja fokusirati na Saurona u periodu kada je pokušavao manipulirati ljudima, vilenjacima i patuljcima da bi ostvario svoj cilj da bude dominantan i vlada Međuzemljem.

      Neću ići previše u detalje da ne spoilam nešto u prvom postu, ko nije pregledao sve epizode, a planira - SPOILER ALERT! Tema je predviđena za diskusiju o svim epizodama koje su izašle, zamolit ću sve korisnike koji su pročitali Silmarilion i ostala Tolkinova djela koja govore o svemu što se dešavalo prije Hobbita i Gospodara prstenova da ne iznose stvari koje bi mogle otkriti šta bi se trebalo desiti kasnije u ovoj seriji. Dozvoljeno je događaje u epizodama koje su već izašle porediti sa Tolkinovim djelima.

      Svoje komentare ću ostavljati u postovima ispod, nadam se da vas ima još koji pratite ovu seriju. Seriju bih preporučio ljubiteljima Tolkinovih djela, a ostalima ne mogu obečati da će im ova serija biti zanimljiva, pogotovo jer se radnja prilično sporo odvija.

      Posljednje uređivanje od Ocelot : 18-09-22 at 10:41

    2. #2
      Carlos Suarez avatar
      Ludo
       
      Datum pristupanja
      Sep 2018
      Lokacija
      Underground
      Poruke
      6,969
      Teme
      512
      CHB
      0
      Spomenut(a)
      43 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      1 h 3 min
      Like (kliknutih)
      329
      Like (dobivenih)
      786
      Rep
      Pogledao sam prve cetri epizode, i mogu reci da je vrijedno gledanja.
      The saddest part of life is when the person who gave you the best memories becomes a memory


    3. #3
      Ocelot avatar
      a
       
      Datum pristupanja
      May 2014
      Lokacija
      Sarajevo
      Poruke
      3,356
      Teme
      262
      CHB
      301
      Spomenut(a)
      90 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      37 min
      Like (kliknutih)
      2401
      Like (dobivenih)
      1877
      Rep
      Ja sam također pogledao sve do sad, odmah mi je nekako čudno bilo gledat nešto drugačije od Petera Jacksona što se tiće adaptacije Tolkinovih djela. Međutim razmišljam u fazonu "da nisu oni uradili ne bi niko drugi". Svjestan sam da je nekad bolje stat i ostavit djela tu gdje jesu, nego usrat sve kao J.K. Rowling što je dozvolila nekome nesposobnom da piše sequel za Harry Pottera i napravi najveći bullshit ikada napisan, još je to proglasila canonom i time se po meni posrala na Wizarding World koji je ona napisala, a sve zbog novca. Ipak, nikako da se zasitim Middle-eartha, a Tolkin je pisao dosta toga poslije Hobbita i LOTR-a, prvo taj Silmarilion koji je stvarno odlična knjiga (zbirka priča), a zatim neke priče koje se vežu za dešavanja u Hobbitu i LOTR-u. Godinama sam priželjkivao da neko napravi filmsku adaptaciju Silmariliona.

      Ova serija nije čista adaptacija neke od knjiga, odlučili su napraviti nešto samo za sebe, očekivao sam da će prva sezona prikazati Morgotha (u LOTR knjiigama se Sauron naziva Neprijateljom, a Morgoth spominje kao Veliki Neprijatelj), međutim Morgoth se spominje kao neko davno poražen i od samog početka glavni villain je Sauron.

      Odmah u startu dosta kritika na seriju, samo ne znam jesu li one zbog radnje, zbog CGI-a ili zbog crnaca. Nisam neki rasista, niti rasni idealista, ali svakako da smatram pljuvanjem po Tolkinovim djelima da se ubacuju stvari koje nisu postojale kod njega, tipa crni vilenjaci, patuljici. Nevezano za rase, općenito u filmskim adaptacijama me nervira kad previše mijenjaju nešto što je napisano u knjizi, to je po meni pljuvanje po djelu autora. Imaš buraz knjige i nemoj filozofirat sa svojim glupostima nego ih prati, ako je to toliko teško smisli svoju priču, scenario, pa po tome radi i tu promoviši svoju propagandu. Ne vidim nikakav rasizam u filmovima Peter Jacksona na koje nisu uticale nikakve zapadnjačke propagande, Tolkinova djela su imala neke elemente krščanstva, međutim najviše elemenata je iz nordijske mitologije i upravo zbog toga su svi bijeli, ono nikakav rasizam i ne vidim potrebu da se u adaptacijama takvih djela promovišu te političke propagande koje su posljednjih godina nažalost uzele previše maha.

      Međutim, ukoliko će priča biti dobra, ne vidim sad čime će to sve pokvariti neki crni vilenjaci i patuljci, mene najviše zanima Sauron svakako. Sauron je moj najdraži villain, meni je kao malom djetetu bila strašna pomisao na Saurona. Lik se u radnjama Hobbita i LOTR-a (pričam o knjigama) fizički nije nikako pojavio (jer je priča iz perspektive Prstenove družine), a sve što se dešavalo dešavalo se zbog njega, međutim njegov influence je jači nego influence bilo kojeg villaina kojeg sam vidio u filmovima i serijama ili čitao u knjigama. Kada je Tolkin pisao knjige, tada su bila aktuelna djela njemačkog filozofa Ničea koji je pričao o čovjekovoj volji da dominira, da bude nadmočan i da na tom putu mora odbaciti vjerovanje u dobro i loše, što se zove "moralni nihilizam". Takav je upravo Sauron, koji je čak i fizički opisan tako da izgleda kao neka dosta veća ljudska figura, još jedna povezanost sa Ničeovim pojmom "Die Übermensch" (njem. natčovjek).

      Kako sam malo odrastao pa još jednom čitao Tolkina i bolje ga razumio, a uz to se zainteresovao za Ničea i njegovu filozofiju, skontao sam koliko je Sauron zapravo interesantan kao villain i ovu seriju toliko pratim upravo zato što želim da vidim njega, ovaj put kao karaktera koji ima konverzacije, a pošto znam šta bi se trebalo dešavati otprilike ako se bude Tolkin pratio (neću da spoilam nekome), mogli bi imati jako interesantnu radnju. Sauronovi počeci su dovoljno interesantna tema. Da ovo radi Peter Jackson, vjerujem da bi svakako imali bolji CGI, konverzacije, fizičke izglede likova, da bi bilo više hypea, međutim za nadat se da je to i Amazon korektno odradio. Ako dobro odrade Saurona, sve će biti dobro.

      Sad se postavlja pitanje da li je Adar Sauron, jer ono što znamo je da je Sauron Maiar, pa je u to vrijeme imao mogućnost da mijenja svoj fizički izgled. Nekako mislim da Amazon nije htio da nam tako rano prikaže Saurona, moguće da je Adar jedan od mračnih vilenjaka koji su služili Morgothu, pa tako ima svoju vojsku orka. Ali ne isključuje se ni mogućnost da je Sauron, jer po njegovoj konverzaciji sa Arondirom se može vidjeti da ima dosta veće ambicije od služenja Morgothu ili Sauronu, vidjet ćemo dalje kako će se to odvijati. Ili je to Sauron ili je to dark elf side-villain za kojeg sumnjam da ima namjeru služiti Sauronu upravo zbog izjave "I am no God, at least not yet", treće mogučnosti nema.

      Mislim da je prerano da se kritikuje ova serija, vidjet ćemo kako će se to odvijati, ja zbog poznavanja radnje iz knjiga očekujem da će druga i eventualno treća sezona biti dosta zanimljivije nego prva, čini se da je ova prva sezona više build-up za ove naredne.
      Posljednje uređivanje od Ocelot : 18-09-22 at 14:33

    4. Like Berserker se sviđa ovaj post
    5. #4
      Carlos Suarez avatar
      Ludo
       
      Datum pristupanja
      Sep 2018
      Lokacija
      Underground
      Poruke
      6,969
      Teme
      512
      CHB
      0
      Spomenut(a)
      43 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      1 h 3 min
      Like (kliknutih)
      329
      Like (dobivenih)
      786
      Rep
      Kakva sezona. Jedva cekam sljedecu.

      Stvarno ne znam zbog cega je ljudi mrze. Mozda zato sto je budzet milijarda, ili sto ne prati vremensku liniju. Vidim mnoge komentare kao za te pare moglo se napraviti puno vise i bolje. Ljudi su pomislili sad ce to biti nesto najbolje sto su ikada gledali i valjda se razocarali.

      Serija je dosta dobra, mozda malo previse izreka, pogotovo kad vilenjaci pricaju, vjerujem da ni oni ne znaju sta su rekli.

      Serija ce staviti tacku na ovo remek djelo od price.
      The saddest part of life is when the person who gave you the best memories becomes a memory


    6. #5
      Berserker avatar
      kakvi skandali
       
      Datum pristupanja
      Jun 2013
      Lokacija
      Sarajevo & Sanski Most
      Poruke
      912
      Teme
      150
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      34 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      14 min
      Like (kliknutih)
      1438
      Like (dobivenih)
      869
      Rep
      Također, i meni se sviđa serija iako je dosta hejta na njoj. Definitivno malo čudno što ima puno crnih glumaca u odnosu na LOTR ali tako je to sada u novim serijama.

       
      ja msm da je sauron onaj frajer elf sa kapuljačom što je spalio zalihe ovih harnfoota

    7. #6
      Carlos Suarez avatar
      Ludo
       
      Datum pristupanja
      Sep 2018
      Lokacija
      Underground
      Poruke
      6,969
      Teme
      512
      CHB
      0
      Spomenut(a)
      43 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      1 h 3 min
      Like (kliknutih)
      329
      Like (dobivenih)
      786
      Rep
      Citiraj Prvotno napisano od Berserker Vidi poruku
      Također, i meni se sviđa serija iako je dosta hejta na njoj. Definitivno malo čudno što ima puno crnih glumaca u odnosu na LOTR ali tako je to sada u novim serijama.

       
      ja msm da je sauron onaj frajer elf sa kapuljačom što je spalio zalihe ovih harnfoota
      Mislim da je to zensko. Nego jesil odgledao cijelu sezonu?
      The saddest part of life is when the person who gave you the best memories becomes a memory


    8. #7
      Berserker avatar
      kakvi skandali
       
      Datum pristupanja
      Jun 2013
      Lokacija
      Sarajevo & Sanski Most
      Poruke
      912
      Teme
      150
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      34 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      14 min
      Like (kliknutih)
      1438
      Like (dobivenih)
      869
      Rep
      Citiraj Prvotno napisano od Carlos Suarez Vidi poruku
      Mislim da je to zensko. Nego jesil odgledao cijelu sezonu?
      Nisam ovu posljednju tj 8. jer gledam piratski pa malo sporije izlaze na ovom sajtu.
      Moguće da je i žensko ali ja msm nema veze jer on može uzimati forme kakve hoće mada ne znam jel' ikada uzimao formu ženskog vilenjaka nisam taj detalj pročitao.

    9. #8
      Ocelot avatar
      a
       
      Datum pristupanja
      May 2014
      Lokacija
      Sarajevo
      Poruke
      3,356
      Teme
      262
      CHB
      301
      Spomenut(a)
      90 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      37 min
      Like (kliknutih)
      2401
      Like (dobivenih)
      1877
      Rep
      Očekujte ovdje spoilere ako niste pogledali posljednju epizodu, bolje ne otvarajte temu, ali stavit ću ja u spoiler

       
      Hallbrandov glumac je odličan i nisam protiv ideje da je on Sauron, svidjele su mi se ove scene sa njim pogotovo kad ulazi u Mordor.

      Ono što mene užasno nervira kod ove serije je to što nisu uopšte pratili Tolkina, toga me strah bio i imao sam osječaj da će ovakvo nešto uraditi.

      Sauron, koji je u to vrijeme imao moć da mijenja oblik, po Tolkinu je bio prerušen u vilenjaka, Annatar - majstor poklona. On je u tom obliku izmanipulirao Celebrimbora da napravi prstenje za devet uspješnih ljudi i sedam patuljaka i učestvovao je u pravljenju tog prstenja, bio je tu. Međutim vremenom je Celebrimbor posumnjao u njega i 3 prstena za vilenjake je napravio na neki svoj način, bez njegovog prisustva. Ta tri prstena su bila čak kao neki simbol otpora prema Sauronu.

      Međutim, ovdje, on je u ljudskom obliku Celebrimboru dao savjete kako će napraviti 3 prstena, Galadriel ga skontala i on otišao u Mordor. I šta sad dalje? Kad su već ovako krenuli normalno bi bilo da nas sad serija upozna sa Vještac-kraljem Angmara i ostalim ljudima i patuljcima kojima će biti napravljeno prstenje, i onda će vjerovatno njih manipulirati, oni će napraviti prstenje onako kako ih on posavjetuje, pa će tek onda otići u Mordor da napravi "One Ring to rule them all". Ali ne bi mi iznenadilo da ipak on već sad napravi svoj prsten, sad kad je došao u Mordor, a još nije napravljeno prstenje za ljude i patuljke. Ne bi me iznenadilo jer sam navikao da ovi filmovi i serije upropaste priču koju adaptiraju.

      Zar nisu prvu sezonu trebali da nas upoznaju sa dešavanjima među ljudima u Međuzemlju sa Vještac-kraljem Angmarom u prvom planu, ljudima u Numenoru, patuljcima, vilenjacima i ovom pretećom Hobbita pa da početkom ili sredinom sezone dođe Annatar (Sauron) u Eregion i manipulira Celebrimbora? Dosta stvari su mogli ostaviti da budu manje-više iste, samo da priča oko Saurona i kovanja prstenja moći bude onakva kakvu je Tolkin napravio, ali ne, moraju oni svoje nešto furat i popišat se po Tolkinovoj priči. Ne razumijem zašto...

      Jedna stvar se ipak mora priznat, neke scene su baš cinematic, kao npr. ovo sa Gandalfom, Sauronom i erupcijom vulkana koji tako postaje Mount-doom, a Southlands postaje Mordor. Ali razumite me, mrzim kada se mijenja priča, ti si sad kupio priču da bi je adaptirao i popišao se na nju, a da je neko drugi kupio možda bi pratio Tolkina kako treba, a bilo je zainteresovanih da kupe.

      @Berserker;
      Ma po nekoj mojoj pretpostavci ta čelava i one dvije su neki hajmo reći manje vrijedni Maiari (u poredjenju sa Sauronom, Gandalfom, Sarumanom, itd.) ili jednostavno neka bića koja su na tom istom svijetu s kojeg su ti Maiari i došli. Vjerovatno će se tu i tamo pojaviti u narednim sezonama kao sporedni likovi.
      Posljednje uređivanje od Ocelot : 17-10-22 at 18:29

    10. #9
      Berserker avatar
      kakvi skandali
       
      Datum pristupanja
      Jun 2013
      Lokacija
      Sarajevo & Sanski Most
      Poruke
      912
      Teme
      150
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      34 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      14 min
      Like (kliknutih)
      1438
      Like (dobivenih)
      869
      Rep
      Citiraj Prvotno napisano od Ocelot Vidi poruku
      Očekujte ovdje spoilere ako niste pogledali posljednju epizodu, bolje ne otvarajte temu, ali stavit ću ja u spoiler

       
      Hallbrandov glumac je odličan i nisam protiv ideje da je on Sauron, svidjele su mi se ove scene sa njim pogotovo kad ulazi u Mordor.

      Ono što mene užasno nervira kod ove serije je to što nisu uopšte pratili Tolkina, toga me strah bio i imao sam osječaj da će ovakvo nešto uraditi.

      Sauron, koji je u to vrijeme imao moć da mijenja oblik, po Tolkinu je bio prerušen u vilenjaka, Annatar - majstor poklona. On je u tom obliku izmanipulirao Celebrimbora da napravi prstenje za devet uspješnih ljudi i sedam patuljaka i učestvovao je u pravljenju tog prstenja, bio je tu. Međutim vremenom je Celebrimbor posumnjao u njega i 3 prstena za vilenjake je napravio na neki svoj način, bez njegovog prisustva. Ta tri prstena su bila čak kao neki simbol otpora prema Sauronu.

      Međutim, ovdje, on je u ljudskom obliku Celebrimboru dao savjete kako će napraviti 3 prstena, Galadriel ga skontala i on otišao u Mordor. I šta sad dalje? Kad su već ovako krenuli normalno bi bilo da nas sad serija upozna sa Vještac-kraljem Angmara i ostalim ljudima i patuljcima kojima će biti napravljeno prstenje, i onda će vjerovatno njih manipulirati, oni će napraviti prstenje onako kako ih on posavjetuje, pa će tek onda otići u Mordor da napravi "One Ring to rule them all". Ali ne bi mi iznenadilo da ipak on već sad napravi svoj prsten, sad kad je došao u Mordor, a još nije napravljeno prstenje za ljude i patuljke. Ne bi me iznenadilo jer sam navikao da ovi filmovi i serije upropaste priču koju adaptiraju.

      Zar nisu prvu sezonu trebali da nas upoznaju sa dešavanjima među ljudima u Međuzemlju sa Vještac-kraljem Angmarom u prvom planu, ljudima u Numenoru, patuljcima, vilenjacima i ovom pretećom Hobbita pa da početkom ili sredinom sezone dođe Annatar (Sauron) u Eregion i manipulira Celebrimbora? Dosta stvari su mogli ostaviti da budu manje-više iste, samo da priča oko Saurona i kovanja prstenja moći bude onakva kakvu je Tolkin napravio, ali ne, moraju oni svoje nešto furat i popišat se po Tolkinovoj priči. Ne razumijem zašto...

      Jedna stvar se ipak mora priznat, neke scene su baš cinematic, kao npr. ovo sa Gandalfom, Sauronom i erupcijom vulkana koji tako postaje Mount-doom, a Southlands postaje Mordor. Ali razumite me, mrzim kada se mijenja priča, ti si sad kupio priču da bi je adaptirao i popišao se na nju, a da je neko drugi kupio možda bi pratio Tolkina kako treba, a bilo je zainteresovanih da kupe.

      @Berserker;
      Ma po nekoj mojoj pretpostavci ta čelava i one dvije su neki hajmo reći manje vrijedni Maiari (u poredjenju sa Sauronom, Gandalfom, Sarumanom, itd.) ili jednostavno neka bića koja su na tom istom svijetu s kojeg su ti Maiari i došli. Vjerovatno će se tu i tamo pojaviti u narednim sezonama kao sporedni likovi.
      Moguće onda, skroz malo sam neki dan čitao taj lore o Sauronu i Morgothu. Veoma mi je zanimljiv taj nastanak Mordora od South Landsa i kako je zapravo jedan čovjek najveći krivac za nastanak istog.

    11. Like Ocelot se sviđa ovaj post
    12. #10
      Ocelot avatar
      a
       
      Datum pristupanja
      May 2014
      Lokacija
      Sarajevo
      Poruke
      3,356
      Teme
      262
      CHB
      301
      Spomenut(a)
      90 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      37 min
      Like (kliknutih)
      2401
      Like (dobivenih)
      1877
      Rep
      Citiraj Prvotno napisano od Berserker Vidi poruku
      Moguće onda, skroz malo sam neki dan čitao taj lore o Sauronu i Morgothu. Veoma mi je zanimljiv taj nastanak Mordora od South Landsa i kako je zapravo jedan čovjek najveći krivac za nastanak istog.
      Po loreu je Morgoth davno davno napravio Mount-doom ako se dobro sjećam, ali u ovom slučaju mi se sviđa ova Amazonova verzija jer je izgledalo baš epic. Ona erupcija vulkana je sigurno jedna od top 3 scene, ako nije i najbolja. A od prve epizode sam znao da će tu nastat Mordor, skonto sam po mapi. Pretpostavljao sam također i da Adar nije Sauron nego neko od Morgothovih sluga, pa s obzirom na to da je prvi Uruk kojeg je Morgoth napravio, nisam puno pogriješio.

      Otvori spoiler ako si pogledao posljednju epizodu

       
      Koliko god da me iznerviralo izbjegavanje Tolkinovog lorea za kovanje prstenja, jako mi se sviđa scena kad Sauron u onako lijepom obliku ulazi u Mordor. Čak možda bolja scena od erupcije vulkana, pogotovo što su stavili muziku jako sličnu onoj koja je na kraju "The Two Towers" ako si primjetio. Nadam se da će u drugoj sezoni u nekom obliku (po mogučnosti kao vilenjak lijepog izgleda, kako i jest po loreu) ići u Khazad-dum da manipulira patuljcima i da će bit neke priče sa Witch-kingom Angmara, jer nešto me strah da su odlučili da će odmah na početku druge sezone napravit svoj prsten, baš evo po dolasku u Mordor. Sauron je najinteresantniji villain ikad, ne smiju to pokvarit.
      Posljednje uređivanje od Ocelot : 18-10-22 at 08:20

    13. Like Berserker, Marc Katty se sviđa ovaj post
     

     
  • Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

    Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •