Citiraj Prvotno napisano od Tatta Vidi poruku
Jedna tema o kojoj bi rado pricao ...

Msm da cu biti medju zadnjima koji ce preci na E Auto i to sve do onog trenutka dok ne budem imao vise izbora .

Zasto ?
Mogu reci puno vise mana E Autu nego prednosti .

Kao prvo , vrijeme punjenja jednog E Auta .
Na brzim punionicama je to izmedju 30 i 45 minuta .

Bivsi njemacki Rally vozac Walter Röhrl je jednom rekao :


Klasicno auto se puno natanka za max 2. minute .

Sada ako netko kaze : " Meni se ne zuri " ... ok , ali msm da bi se brzo predomislio da li mu se zuri ili ne kada putuje daleko .
Kolega mi je sa svojim E Autom isao za HR na more .
Morao je 2x stati da napuni bateriju i to ga je kostalo dosta vremena .
Da ne pricam o tome da kada je svaki put dosao do nekih 20% beterije , da je vozio ispod 100 km/h kako ne bi naglo izgubio postotak baterije .

Nije to kao kod klasicnog auta da ako malo vise stisnes gas da ces malo vise potrositi goriva , ne . Kod baterije je ako naglo startas/ubrzavas ili slicno ... drasticno se povecava potrosnja energije .

Njemu je trebalo oko 12h sa svojim E Autom . Meni je trebalo 7 h .
Sada vi recite koja je to razlika . Sa time , da sam vozio bez straha da cu stati ili da moram bas razmisljati gdje mi je slijedeca punionica .

+

Baterija kao i bilo koja druga baterija , gubi sa vremenom svoj maximalni kapacitet . Ne puni ona nakon 10 godina koristenja istih 100% kao i nova . Mozda nekih 70% tek tada . ( i to sam sada bio optimistican sa 70% )



Nisam ja niti osoba koja je strogo protiv E Auta ako ste to sada tako svatili . Ne .
Ja sam za ali da se to dobro isplanira . Do sada , nisam vidio niti cuo neki konkretan plan .

Smisao E Auta je u prvom pogledu ocuvanje okolisa .
Sama proizvodnja tih materija je toliko stetna koliko i jedan dizel motor zagadi okolis tokom cijelog svog vijeka .
Plus , gdje sa tim baterijama kada jednoga dana odu ? Gdje ?
Za sada , nema nitko nikakav plan .
Ovi sto pricaju da imaju rijesenje za " skladistenjem " tih starih baterija ... dobro su to rekli , skladistenje .
Doslovno zakopavaju te baterije ispod zemlje i misle da su rijesili problem . Ne , nisu . Zakopali su ga do nekog vremena dok te sve kiseline iz tih baterija ne dodju na povrsinu zemlje .
ma bolje uzet jednog dizela, npr. meni od Rožaja (CG) do Peći (Kosova) treba goriva za 15e (odem i vratim se nazad). Elektricnom automobilu bi trebalo punjenje jedno, i to dok se saceka da se napuni običnim punjačem 1.5-2h (ako je lošija baterija max. 3h).
Plus odrzavanje elektricnog automobila je skuplje, treba nać djelove za njega