Thor

Žanr : Akcija Avantura Drama
Godina: 2011
Redatelj:
Kenneth Branagh
Glavne uloge: Natalie Portman, Chris Hemsworth, Kat
Trajanje filma : 01:54:00
Datum izlaska : 27. Travanj 2011.





Suočen s neprijateljem kojeg ni Odin ni čitav Asgard ne mogu zaustaviti, Thor mora krenuti na opasan put koji će ga ujediniti ponovo sa Jane Foster i prisiliti ga da žrtvuje sve kako bi nas spasio.

Svaki film kojeg ‘Marvel’ izbaci, pa i da nosi naziv ‘Ordinary Bullshit’, i da je superheroj zapravo ova riječ prevedana na našem, opet bi zgrnuo milione i dobre kritike na osnovu, ni sam ne znam čega. Valjda dobre reputacije? Krenuli su sa ‘Iron Man’-om te ‘Hulk’-om, te 2011. ambicizono izbacuju i ‘Captain Americu’ i ‘Thora’ i naravno, u svemu tome bivaju odlični pa se ne zaustavljaju u pravljenju superherojskih filmova. 2012. okupljaju sve svoje poznate junake i prave ‘Avengerse’ koji zarađuju milijardu dolara, pa im se daje zeleno svijetlo za nastavak tog filma ali i dugoočekivani nastavak ‘Thora’. Odmah na početku vam preporučujem da nikako ne gledate ovaj ukoliko prethodno niste gledali ‘Osvetnike’ i prvog Thora.

Nisam mogao odoljeti novoj 3D projekciji u našem gradu pa sam se rado odazvao, iako nisam bio pretjerano uzbuđen jer bih se više obradovao da je u pitanju bio neki 3D horor ili animirani, no dobar filmić, ali eto, šta je tu je. I pogašena svijetla, ne baš udobna sjedišta i spetkaklčić je mogao početi. ‘Thor: Svijet tame’ ne bi se mogao izdvojiti od njemu sličnih filmova fantazije i superherojskih filmova da nema nadaranog, talentiranog i odličnog glumca Tom Hiddelstona, koji je razlog, kako tvrde mnogi gledatelji, velike gledanosti ovog filma. On svojom pojavom i načinom interpretacije osvaja i žensku i mušku publiku ali pošto se film ne zove Loki, kako je ime njegovog lika, nego Thor, red je da kažem nešto i o njemu. Thor je po mnogočemu predvidljiv, jednostavno sam znao da će morati, da bi pridobio publiku i zadržao je, ponuditi neki efekat iznenađenja i scenu ubistva nekog važnog, pa upravo to se i dešava. Mislim da mnogo toga koristi iz svog prethodnika i na račun njega pokušava biti smiješan i zabavan, i stvarno jeste, ali meni je prvi Thor nekako bio jači i bogatiji, nego ovaj, koji mi je nekako djelovao prebrzo izveden i možda previše površan. Ali će ipak imati svoju publiku jer ima epskih scena, i kao što sam već naveo, smiješan je, zabavan, uzbudljiv i nimalo dosadan. Od svih glumačkih dostignuća niko ne može, pa ni veteran Hopksin, prevazići Hiddelstona.

Ocjena na IMDb.com mu je 7,7/10 a prethodniku je bila 7/10. Na Tomatoesima ovaj ima 66% a onaj iz 2011. 77%. Ovaj je, sad za sad, zaradio preko 509 miliona dolara na budžet 170 miliona, no zarada će još rasti s obzirom da je tek nedavno izašao u kina. Prošli je zaradio 449 miliona na nešto manji budžet od 150 miliona američkih dolara. Reditelj ovog filma su James Gunn(Super, Ljigavci, segemnt iz groznog filma Movie 43), te Alan Taylor(Kill the Poor).

Ako tražite nešto inovativno, nešto novo i nikad viđeno, onda vas ovo neće impresionirati, no ako ste svratili na kratko i želite pogledati neki dobar akcioni filmić, koji je prvenstveno fantazija, onda vas ‘Thor’ neće ostaviti na cjedilu.

Izvor