KIRBY AND THE FORGOTTEN LAND


Ružičasti balončić Kirby postoji već tri desetljeća, ali ne možemo baš reći da je ikada bio među najomiljenijim Nintendovim likovima. Uvijek ga se nekako smatralo članom „B tima“ pokraj daleko popularnije Mariove družine. Tome je svakako doprinijela činjenica da Kirby nikada nije imao veću 3D igru nego su njegove avanture pretežno bile rađene za prijenosne konzole. No, Kirby je za svoj 30. rođendan dobio najbolji mogući poklon – trodimenzionalnu avanturu nakon koje bi ga mnogi mogli cijeniti više nego do sada.

Najavu Kirby and the Forgotten Landa dočekao sam podrugljivo – u prvom videu igra mi je djelovala isprazno i nezanimljivo. Drugo je predstavljanje bilo puno bolje te mi je Kirby uz novi Mouthful mod izgledao puno sadržajnije. Kad sam konačno zaigrao igru, novi mi je Kirby pružio najbolju zabavu u prva tri mjeseca ove godine!





Prvo sam ostao ugodno iznenađen koliko dobro ova igra izgleda za standarde Nintendo Switcha. Režirani CG filmići dovoljno su lijepi da biste ih mogli zamijeniti za animirani film. Sama grafika u igri također je vrlo dobra. Okoliši su neočekivano bogati detaljima, s više nego solidnim efektima vode i uništavanja okoliša. Poneki leveli na početku imaju pogled iz daljine na lokaciju kojoj se približavate i to najčešće izgleda zapanjujuće, uz razinu grafičke kompleksnosti kakvu ne biste inače očekivali od jednog Nintendovog platformera.

Postoji jednostavno objašnjenje kako su uspjeli postići da igra izgleda tako dobro. Kirby and the Forgotten Land je platformer u 3D okruženju, samo što u njemu nemate slobodno upravljanje kamerom. Možete kameru malo pomicati, ali uglavnom je postavljena tako da akciju gledate iz jednog zadanog kuta. Kako nema slobodnog okretanja kamere, tako je i okoliš igre mrvicu bogatiji detaljima nego u Super Mario igrama.

Igra se pritom izvodi dosta dobro, ali ne i savršeno. U handheld modu plafon je 30 sličica po sekundi. Na TV-u performanse postaju nešto bolje, ali dojma sam da nikada nisu na glatkih 60 sličica po sekundi. Primjetno je da igra koristi različite trikove, npr. udaljene likove animira u 15 fps-a dok im se ne približite. Nije strašno i ne utječe na gameplay, samo eto – vidi se dosta često.





Nisam mislio da ću ovo ikada napisati, ali Kirby me jako iznenadio svojom pričom. Shvatite to uvjetno – nećete ovdje dobiti napetu radnju, slojevite likove ni dubokoumnu priču, ali finale igre je… ma prava ludnica! Bez da išta spoilam mogu vam reći da sam u završnici bio blago šokiran količinom događanja i preokreta. 90% vremena igra nema nikakav razvoj priče, a onda baci zaplet nakon kojeg sam se zapitao igram li možda Resident Evil spin-off. Završnica ovog Kirbyja je među najluđim stvarima koje sam vidio u zadnje vrijeme. Toliko je epska i apsurdno komična da ju mogu usporediti jedino s legendarnim krajem Resident Evila 5 kad Chris šakom udara kamenu gromadu.

Kirby and the Forgotten Land ima jako ugodan i zabavan gameplay. Mehanike će vam biti poznate ako ste igrali prijašnje igre, ukratko – usisavate protivnike da biste kopirali njihove moći, te skakućete i lebdite. Cilj je igre spasiti otete Waddle Deeje i poraziti grupu divljih životinja koja je zavladala postapokaliptičnim svijetom nakon što je čovječanstvo nestalo s lica Zemlje.





Igra donosi 12 različitih moći/oružja za Kirbyja, uključujući čekiće, mač, pušku i sl. Sve se to može nadograditi na više razina kako bi se povećale ocjene za snagu i brzinu napada. U ponudi novih moći i nisu prisutne sve Kirbyjeve sposobnosti iz starijih igara. Međutim, to nadoknađuje novi Moutful mod – Kirbyjeva sposobnost da proguta neki objekt i poprimi njegove karakteristike. Primjerice, može progutati automat s limenkama, pokretnu skelu, prometni čunj ili najbolji dio – automobil.

Kontroliranje Kirbyja u Moutful modu uvijek je zabavno – ima tu letenja, plovidbe, uništavanja i sličnih mehanika. Jedino morate prihvatiti to da je Moutful mod skriptiran, tj. te moći možete koristiti jedino u dijelovima igre koji su dizajnirani za to. Ne možete cijeli level proći u vozeći auto kojega je Kirby progutao. Možda bih volio da tu igra nudi malo više slobode, npr. kao Super Mario Odyssey, ali što je tu je – zabavno je i ovako.





Igra se može igrati solo ili kooperativno u dvoje putem lokalnog multiplayera. Kooperativno igranje nažalost nisam probao, ali već sam u samostalnoj izvedbi primijetio stari problem kod Kirby igara – onaj da su jako lagane. Igra ima dvije postavke težine, ali čak je i na težoj postavci (Wild mode) prilično jednostavna. Nekakav izazov možete dobiti tek na bonus kampanji nakon završetka glavne priče, a i tada je sve to dosta jednostavno. Nemam ništa protiv toga da igra bude prilagođena za mlađe uzraste igrača, samo mislim da bi igra bila još zabavnija da je izazovnija u glavnom dijelu, a ne tek kad završi.

Kirby and the Forgotten Land ima šest različitih regija od kojih svaka ima po četiri glavna levela i jednu boss bitku. Postoji još i bonus regija nakon završetka glavne priče, s nekoliko alternativnih i malo dužih levela. Leveli su raznovrsni i zanimljivi – imate zarasli grad, plažu, zabavni park, pustinju, industrijski kompleks, itd. Prepreke u njima su maštovite i samo je jedan level iz nekog razloga nemaštovita reciklaža prethodnih boss bitki. Svaki level ima četiri opcionalna zadatka, od kojih su tri skrivena, što im daje motiv za ponovna prelaženja.

Izvan glavnih levela postoji oko 50-ak kraćih izazova koji donose valutu za nadogradnju vještina. I ti su izazovi zabavni, ali kratki – svaki se može završiti za minutu ili dvije. Kirby se također može vratiti u Waddle Dee selo i sudjelovati u borilačkim turnirima te mini igrama poput pecanja ili posluživanja ručka u menzi. Te su mini-igre isto tako zanimljive, ali ne nude poseban razlog da ih ponavljate više puta.

Igra ima pristojnu količinu sadržaja iz kojega možete izvući do nekih 20 sati zabave. Dugotrajnija je od Nintendovih sportskih naslova, ali je toliko zabavna da sam brzo poželio još levela Idealno bi bilo da svaki od šest svjetova ima svoj hub world iz kojega se ide u druge levele i može se slobodno istraživati. To je dobro funkcioniralo u nedavnim Super Mario igrama i mislim da je šteta što Kirby nije kopirao tu ideju. Ovdje se istraživanje regije izvodi iz zraka i jedino što možete jest tragati za skrivenim novčićima ili mini-izazovima.





Mislim da je Kirby and the Forgotten Land jako dobra igra, definitivno najbolja avantura koju je Kirby imao do sada. No, isto tako mislim da je na korak do stvarno odlične igre za pamćenje. Da je ponudila veći broj levela i barem još jednu dodatnu postavku težine, ne bih se puno premišljao da ju uvrstim u kategoriju 90+. Već mi je i ovako jedan od dražih platformera u zadnje vrijeme i jedna od onih igara koje mi svaki put izmame osmijeh na lice svojom simpatičnošću. Kirbyjeve melodije već mi danima sviraju u glavi i dobrodošla su distrakcija od problema stvarnog svijeta. A da ne pričam o tome kako sam i dalje pod dojmom ludog završetka koji će mi zauvijek ostati u sjećanju. Ukratko, nemojte propustiti Kirby and the Forgotten Land ako imate Switch i volite platformere.