Stigla je treća generacija Samsungovih “Ultra” telefona, a ovaj put dogodilo se nešto što smo mi davno najavili u jednom videu – spojeni su Note i Galaxy S. Da, Samsung Galaxy S22 Ultra dolazi sa S-Pen olovkom, a bome i dizajnom koji više sliči na Note nego na Galaxy S. Možda zato što je zapravo Note? U svakom slučaju očito je da se dizajnerski razlikuje od druga dva modela koja nam nažalost još nisu stigla na test. No, Galaxy S22 Ultra je tu! Koristim ga već preko dva tjedna i drago mi je reći da popravlja neke probleme koji se vuku još od prvih dana Androida. To naravno ne znači da je savršen…



Prva stvar koja svima upada u oči je cijena. Iako je Galaxy S22 Ultra tehnički počinje od 1250 EUR (kao prethodnik) to vrijedi samo za varijantu s 8 GB RAM-a – koja kod nas nije dostupna. Znači za 12 GB / 256 GB varijantu morate izdvojiti oko 1350 EUR što je u startu 100 EUR skuplje od prethodnika. Pomalo neobično, no zbog nestašica i stanja na tržištu ne baš i neočekivano.

Hardverski najveća novost je novi Exynos 2200 procesor koji je poseban po tome što prvi put dolazi bez ARM Mali grafike. Umjesto nje, tu je Xclipse 920 baziran na AMD RDNA2 arhitekturi. Radi se o onoj dugo najavljivanoj suradnji Samsunga i AMD-a i rezultati su… dobri i loši u isto vrijeme. Loši su zbog očekivanja jer, da budem iskren, s obzirom na najave očekivala se revolucija. Umjesto toga dobili smo nešto brži GPU i to je to. Dio toga možete vidjeti u rezultatima GFXBench testova ispod. Ako je vjerovati glasinama koje su se provlačile prije predstavljanja Xclipse 920 je trebao biti mnogo brži, no Samsung je zbog zagrijavanja bio prisiljen spustiti taktove. U tome im je doduše uspjelo jer ne pamtim da se ijedan Exynos procesor grijao manje od ovoga i, osim ako niste zagriženi gamer koji mora izvući svaki fps viška iz igre, uvjeren sam da će vas Exynos 2200 pozitivno iznenaditi.


Jedno od tih pozitivnih iznenađenja je energetska efikasnost. Nije sad neki šampion, ali djeluje efikasniji od prethodnika i definitivno je mnogo efikasniji od Exynosa 990. Kada se to kombinira s baterijom kapaciteta 5000 mah rezultat je vrlo dobra autonomija. Tijekom mog testa prosječni Screen On time bio je oko 6h do 6:30h, uz normalnu do intenzivnu upotrebu. U usporedbi s Galaxy S21 Ultra, rekao bih da je oko 10% bolje. Vodite računa da sam ja korisnik koji niti malo ne štedi telefon i doslovno sve što može biti uključeno (bluetooth, NFC, lokacija, Wifi, mobilni podaci itd.) kod mene je uključeno. Bateriji u određenoj mjeri pomaže i novi Dynamic AMOLED 2x LTPO ekran koji ima varijabilnu stopu osvježavanja od 1 HZ pa sve do 120 Hz. Ekran je očekivano fantastičan. Dijagonala mu je 6.8”, rezolucija QHD+, a maksimalna svjetlina (za HDR sadržaj) do 1750 nits.

Što se tiče kamera, set je sličan kao prošle godine. Tu je 108 MP glavna kamera, 12 MP ultraširokokutna kamera, 10 MP 3X telephoto kamera, 10 MP 10x telephoto kamera i 40 MP prednja kamera.




Izvor:
Bajtbox