Ukrajina se doživljava kao zadnja ruska prepreka prema Europi i zato je situacija jako ozbiljna‘

Svitlana Pasičnik je Ukrajinka. Godinama je s našim državljanstvom nosila hrvatski dres i dvaput službeno bila najbolja rukometašica Hrvatske. Danas je doma u Ukrajini i ovaj nesretni rat ju je direktno pogodio u gradiću blizu Crnog mora Ovidiopolju gdje živi s mamom i dvojicom nećaka. Šok je prvi dojam na kojeg ćete naići.

- Svi smo u šoku, iako je postojala naznaka da će se to dogoditi. Oko ponoći je sve već bilo jasno… Ali, nekako u XXI. stoljeću ne vjeruješ da je takva stvar moguća, jer svi kažu da dijalog nema alternative. A eto događa se da ima i ovo nije nimalo ugodno. Uostalom, vi u Hrvatskoj najbolje znate što to znači, puno ste toga prošli i jako dobro razumijete situaciju u kojoj se nalazimo.

Bjelorusija je razočarala

Konkretna situacija kaže…- Sve je bilo spremno na tako nešto, što dokazuje da je ratno stanje proglašeno odmah, neposredno nakon pucnjave koja se prvi put čula u pet ujutro. Mi smo ovdje 16 km daleko od Crnog mora s kojeg se puca iz brodova i 40 km daleko od Odese oko koje odjekuju eksplozije. Mislim da su ciljevi aerodromi s vojnim avionima i skladišta oružja. Naša je obrana u prvom naletu na to odgovorila, a mislim i dislocirala spomenute punktove na vrijeme. Ali sada je u tijeku drugi napad, pa ćemo vidjeti kako će se situacija razvijati.



Kakva je situacija u gradu?

- Panika, ljudi u strahu. Škole zatvorene, dućani ispražnjeni, bankomati isto. Ljudi su u nevjerici da se sve ovo uopće događa, a pogotovo mi kojima je tu i Crno more i Moldavija, nisu tako daleko ni Donbas i Lugansk. Jako neugodna situacija, ali se mišljenja ne razlikuju. Mi smo slobodna i neovisna država i to se mora znati. Napetosti su eskalirale, no to će se morati riješiti. Razočaranje je tim veće, jer je Bjelorusija dopustila da se akcije vode i s njihovog teritorija. Svaka dva sata je novo priopćenje, a Ukrajina se doživljava kao posljednja ruska prepreka prema Europi i zato je situacija jako ozbiljna.

Stiže li podrška iz Hrvatske?

-Da, jako puno i ja sam na to jako ponosna da sam kroz te godine stekla toliko prijatelja koji pokazuju ljudsku stranu i nude pomoć. Ali kuda ću? Ova situacija za nas Ukrajince nema alternative i svi je tako doživljavamo. Šokirani jesmo, ali gledamo naprijed u vjeri da će sve ipak završiti na bolji način nego što je počelo, iz Ovidiopolja poruku šalje naša Ukrajinka Svitlana Cvita Pasičnik.

IZVORI:https://sportske.jutarnji.hr/sn/sport-mix/rukomet/rukomet-ostalo/bila-je-najbolja-rukometasica-hrvatske-sada-je-usred-rata-vi-najbolje-znate-kroz-sto-prolazimo-15163160