Registracija
  • a
  • Bolesno
  • Gladno
  • Ljuto
  • Ludo
  • Neodlucno
  • Nostalgicno
  • Odlucno
  • Opusteno
  • Pijano
  • Ponosno
  • Posrano
  • Sjajno
  • Snazno
  • Sretno
  • Tuzno
  • Uplaseno
  • Usamljeno
  • Uspavano
  • Voljeno
  • Zadovoljno
  • Zakon
  • Zaljubljeno
  • Zamisljeno
  • Zarazeno
  • Zgodno
  • Zgrozeno
  • Zivcano
  • Zlobno
  • Pokazuje rezultate 1 do 1 od 1
    1. #1
      Matteo Ross avatar
      S KRAJA NA KRAJ SVEMIRA
       
      Pijano
       
      Datum pristupanja
      Jun 2020
      Lokacija
      Srbija
      Poruke
      567
      Teme
      120
      CHB
      5
      Spomenut(a)
      5 post(ova)
      Označen(a)
      0 tema
      Dnevna aktivnost
      5 min
      Like (kliknutih)
      100
      Like (dobivenih)
      90
      Rep

      Šta sve treba da znate pre nego što u kuću dovedete ZECA?

      Pomišljate da uzmete ljubimca? Niste baš za kucu, nemate prostor. Niste tip koji voli mačke jer odvajkada se zna da postoje ljudi mačke i ljudi psi i malo ređe mešavina oba? Vidi te zeke, pa to je idealan ljubimac, mali, sladak, ne radi ništa, nije zahtevan, možda malo smrducka, ždere kupusić i šargarepu, mazi se i ne morate kod veterinara stalno?
      Moram da vas razočaram. Zeka je ljubimac oko kog je ispleteno najviše mitova i zabluda, a ja, kao ponosni zekovlasnik gospodina od dve i po godine, dajem sebi za pravo da vas ponešto obavestim pre nego što rešite da uzmete zeku. Napominjem da nisam stručnjak ni veterinar i da uvek, uvek treba da konsultujete veterinara od poverenja ukoliko imate neku nedoumicu.




      1.„Jao, kako je sladak! Je l’ smrdi?“
      Zamislite sada da nasred kuće (obično za to imamo odvojenu prostoriju, popularno se zove – ve-ce, toalet ili klonja) imate mesto na kom obavljate tu čuvenu fiziološku potrebu. Jeste li? Dobro. Sad zamislite da tu potrebu i morate da obavljate, kao što, je li, morate. Jeste li? Dobro. Sad zamislite da vodokotlić ne radi i da nemate dasku. Jeste li zamislili? Dobro. Sad zamislite da nekoliko dana imate problem, nema majstora i nemate novca da kupite novi. Postoji li mogućnost da će se malo nešto osećati na miris koji nije baš poslednji Sanel?

      Zeke mirišu na bebe, na čisto. To su životinje koje se peru kao mace, samo još više. Oni nikada, nikada ne smrde osim ako – 1) ne čistite kavez, odnosno mesto na kom obavljaju nuždu. 2) malo se uprljaju jer imaju veliko krzno.




      2.„Vidi šta sam ti donela da ručkaš, kupus i šargarepu!“
      Ishrana zečeva i njihov digestivni trakt najosetljiviji su deo ovih krznenih bića. Ako se to zapusti, velike su šanse da se zeka razboli. Dakle, ključno je paziti na ishranu kunića i biti svestan da postoji mnogo mitova, kao i nekih finesa za koje niste imali predstavu, jer se ne očekuje od svakog vlasnika da se prethodno bavio digestivnim traktom kunića. Jasno.
      Gotovo 90 odsto ishrane kunića treba da bude sveže i zdravo seno. Ostatak se sastoji od granula (dobro proverenih) i povrća i voća. Voće spada u kategoriju poslastica, što znači da zeki nije nasušno, ali je dobro povremeno ubaciti pokoju voćku. Ali nikada mu nećete dati ceo dan da jede šargarepe. Zašto? Poznato je da su šargarepe pune šećera, a budući da zekani imaju tendenciju da se prejedaju i obožavaju šargarepu, postoji mogućnost da dobiju dijabetes. A kupus? To je u svim crtanim filmovima. Veća količina kupusa im, recimo, nadima stomak.




      3.„Evo, zekane, jednog kaveza!“
      „Šta? Ti, dvonožna, misliš da ja želim da budem u kavezu za ptice? Da li si ti svesna da je meni potreban prostor?! Moram negde da uradim ONE stvari. A radim dosta tih stvari, pa mi je potrebno i dosta prostora. Isto tako volim i da legnem. Kad kažem legnem – mislim da ispružim sve što može da se ispruži.Volim i da poskočim. Misliš li ti da u kavezu za ptice, tačnije bebe ptice to mogu?“Obezbedite zeki kavez koji je dovoljno veliki da može jednom da potrči i okrene se. Njima je prostor neophodan. Ukoliko rešite da zeka bude slobodnjak, bez kaveza, napravite mu poseban prostor, a on će to već sam pospremiti. Da, zečevi to rade i beskrajno je simpatično.



      4.„Dođi, zekane, da te podignem… za uši!“
      „Ova dvonožna je poludela! Daj nju da podignem za noge, pa da vidi kako bi joj bilo! To mi nije nimalo prijatno. Malo me i boli, a i ne sviđa mi se.“
      Zeke se ne dižu za uši. Nikada. Kunići, generalno, ne vole da ih ljudi nosaju. Kada je potrebno podići ga, to se radi pažljivo, posebno kad su maleni. Podižu se tako da se osećaju sigurno i da im šapice budu okrenute prema vašem telu. Oni su prirodni plen i vole uvek da osećaju sigurnost. Stabilnost na šapicama jedan je od znakova sigurnosti.



      5.„Možda da kupim detetu zeku. Baš su slatki!“
      Ne znam kako da naglasim koliki je ovde oprez neophodan. Ljudi često posegnu za tim da detetu kupe slatku životinju. To je, naravno, u redu. Ali treba biti svestan da je to živo biće, i to veoma kompleksno, i da je potrebno da u tome i roditelj deteta maksimalno učestvuje i edukuje se. Zec se ne baca kad se izgustira. Isto tako morate biti svesni da kunići imaju svoj karakter. Nikad nećete moći da znate da li će vaš ljubimac biti maza ili mrgud koji baš i nije za mnogo maženja.



      IZVOR
      Matteo Ross


      Posljednje uređivanje od Matteo Ross : 14-02-22 at 15:28

     

     
  • Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •