Šerif Konjević


Šerif Konjević (Sanica, 12. svibnja 1958.) je bosanskohercegovački pjevač.


Karijera Šerifa Konjevića počinje sredinom 1970tih. Zahvaljujući u to vrijeme jako poznatom harmonikašu i pjevaču Ljubi Kešelju u Sarajevu se upoznaje s Nazifom Gljivom.


Kao osamnaestogodišnjak snima svoje prve singlice "Đul Zulejha" i "O suze moje" 1975. godine. 1982. dolazi do suradnje s Novicom Uroševićem na albumu "Bijela vjenčanica". Taj album nadilazi sve do tada rekordne naklade (prodan je u nakladi od 825.000 primjeraka). Šerif nakon toga postaje jedno od najpoznatijih imena tadašnje estradne scene.


Njegova suradnja s Uroševićem se nastavlja i na sljedeća dva albuma "Kunem se u brata svoga" i "Naći ću je po mirisu kose".


1985. godine Šerif se upoznaje s Miodragom Ilićem Basom i uz hitove Nazifa Gljive i Miodraga Ilića Basa snima album s Južnim Vetrom "Potraži me". Međutim zbog nesuglasica s Miodragom Ilićem Basom, nakon samo jednog albuma koji je izašao na proljeće 1985. godine s nakladom od 500.000 primjeraka, napušta "Južni Vetar" i iste godine pod palicom Nazifa Gljive snima album "Hej kafano ostavljam te" i u jednoj godini ima dva albuma rasprodana u nakladama od preko 550.000 primjeraka.


Šerif već u sljedećoj 1986. godini snima album "Bez tebe ja živjet neću" (560.000 prodanih primjeraka). Na ovom albumu se pored Nazifa Gljive pojavljuju kao autori pjesama Šaban Šaulić ("A onda mi pričajte o njoj") i Haris Džinović ("Pusti me već jednom"). Suradnja s Nazifom Gljivom traje sve do početka rata u Bosni i Hercegovini.


Pjesma "Neko čudno vrijeme" koja je postala hit svojim izlaskom 1991. godine kao da je slutila zlo koje će početi ubrzo da se dešava. Početak agresije na BiH dočekuje u Sarajevu. 1993. godine uspijeva se izvuči iz opkoljenog Sarajeva i odlazi u zapadnu Europu. Tamo se priključuje humanitarnom pokretu BiH estrade za pomoć Bosni i Hercegovini. Održao je nekoliko stotina humanitarnih koncerata za BiH. Za vrijeme rata izdaje album "Alipašin izvor" na kojem se nalazi patriotska pjesma "Vukovi" i pjesma posvećena njegovom bratu Mehmedu Konjeviću kojeg su srpske paravojne jedinice ubile početkom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Pjesma nosi naziv "Mom bratu rahmetli". Nakon toga su se redali albumi izdani u produkcijama: Intakt, Lazarević i Gold.


DISKOGRAFIJA


1981. - Vrati se pod stari krov
1982. - Bela venčanica
1983. - Kunem se u brata svoga
1984. - Naći ću je po mirisu kose
1985. - Hej kafano ostavljam te
1985. - Potraži me
1986. - Bez tebe ja zivjet neću
1987. - Lani je bio mraz
1988. - Zbog tebe sam vino pio
1989. - No8
1989. - Nikad u proljeće
1991. - Neko čudno vrijeme
1993. - Tesko je zivjeti bez tebe
1996. - Vjenčanica
1997. - Ti si tu iz navike
1999. - Znam da idem dalje
2001. - Da se opet rodim
2003. - Kasno će biti kasnije
2004. - Mogu dalje sam
2007. - Znakovi



Izvor: Wikipedia