Ado Gegaj


Ado Gegaj (Sarajevo, 23. august 1958) bosanskohercegovački je pjevač. Živi i radi u Sarajevu. Ima sestru i brata koji se takođe bave muzikom. Hajrija Gegaj je pjevačica, a Izet Gegaj kompozitor, aranžer i muzičar. Oženjen je i ima troje djece.


Svirao je u muzičkoj grupi sa bratom Izetom, sestrom Hajrijom i Jašarom Ahmedovskim. Grupu je osnovao Izet Gegaj, koji je svirao harmoniku, Ado gitaru, a Hajrija Gegaj i Jašar Ahmedovski su bili pjevači. 1987. godine braća Gegaj počinju saradnju sa Draganom Stojkovićem Bosancem, muzičkim aranžerom. Prvu ploču snima za diskografsku kuću "Diskos" iz Aleksandrovca, a na kojoj se izdvajaju pjesme: "Okreni moj broj", "Večeras me društvo zove" i "Čarobni krug". U saradnji sa Draganom Stojkovićem Bosancem 1988. godine snimio "Telefon zvoni", "Varao me jaran moj", "Tvoj me pogled ubi", "Ni korak dalje neću bez nje".


U nastavku karijere, 1989. godine prekida saradnju sa Draganom Stojkovićem i snima novu ploču pod nazivom "Ljubav za ljubav". Na ovom albumu se pojavljuje pjesma "Ko vojniku ljubav krade". Pored nje tu su se našle i istoimena pjesma "Ljubav za ljubav" i "Prijete tvoji, prijete moji". 1990. godine snimio je zadnji album u saradnji sa "Diskosom pod nazivom "Ti si dio mene", na kojem su bile pjesme: "Ti si dio mene", "Dva jarana glave lude" i "Ljepotica". 1994. snimio je album "Gdje si bila" koji je uradio njegov brat Izet i Džavid Ljubovci. Udarna pjesma na ovom albumu je "Hej, majko mati". 1995. godine snima novi album pod nazivom "Vjerovo' sam ti", sa pjesmom "Bosna moja". Nakon povratka u Bosnu i Hercegovinu 1998. godine, Ado snima novi CD "Ovo malo duše", sa kojeg pjesma pod nazivom "Sličica" i pjesme poput: "Na sve si me naučila", "Da si jad i nesreća" i druge. 2000. godine vraća se u Beograd gdje snima album u saradnji sa Srki Boy-em. Na ovom albumu se izdvajaju pjesme: "Nemojte mi suditi", "Pobjednik na kraju" i duet sa Hajrijom "Nerviraš me" u "Evro Sound" produkciji. Ponovo je zaživjela pjesma "Okreni moj broj". Ado Gegaj tom prilikom snima kompilaciju za izdavačku kuću "Gold", za koju i snima sljedeći album pod nazivom "Nazovi zbog nas". Karijeru nastavlja 2005. godine sa koncertnim "LIVE CD-om" na kojem se nalaze sve njegove najuspješnije pjesme koje su izvedene nakon jednog od njegovih nastupa u SAD-a. Naredni album "Dunjo moja" izdat je 2008. godine u produkciji MEGASOUND-a za Srbiju, čiji je vlasnik Mića Nikolić. Izdvojile su se pjesme "Dunjo moja" i "Nisam Sinan". Posljednji album snima sa Izetom Gegajem pod nazivom "Sad i ja znam". Ovaj album je također izdat za dvije izdavačke kuće. U Bosni i Hercegovini izdavač je Valentino Records, a u Srbiji KCN Records.


DISKOGRAFIJA


Okreni moj broj (1987)
Telefon zvoni (1988)
Ljubav za ljubav (1989)
Ti si dio mene (1990)
Gdje si bila (1994)
Vjerovo' sam ti (1995)
Ovo malo duše (1998)
Koktel za sva vremena (1999)
Pobjednik na kraju (2000)
HITOVI (2002)
Nazovi zbog nas (2002)
LIVE 100% (2005)
Dunjo moja (2008)
Sad i ja znam... (2011)
Legende osamdesetih / Sinan Sakić & Ado Gegaj (2014)
Bosanac/Ženi mi se brat (2015) EP
Ljubomoro/Kockar (2017) EP



Izvor: Wikipedia