Gre MMO žanra u posljednjih su desetak godina u kreativnoj stagnaciji pokraj koje Far Cry izgleda kao najinovativnija igra FPS žanra. MMO igre su igre koje se žive, a kada im dajete toliku vremensku investiciju, onda zauzvrat očekujete mnogo. Kako igre napreduju, tako iz godine u godinu rastu i ta očekivanja.

Uvodno ću se samo kratko dodirnuti priče i reći da je ona klišeizirana do bola. Premisa koloniziranja nekakve alternativne, natprirodne Sjeverne Amerike po imenu Aeternum zvuči zanimljivo, ali je loše i nemaštovito izvedena. Glavni, sporedni ili drugi questovi slali su me diljem otoka da obavljam zadatke koji su rijetko kad imali veze s pričom ili nečim specifičnim za igrin svijet. Uz to je posrijedi ona priča koja nije osviještena da se nalazi unutar MMO igre, gdje ste vi odabrani heroj kojem je suđeno spasiti svijet iako oko vas trčkara još 50 drugih odabranih.


Naravno, to je nešto što pati veliku većinu MMO igara, ali sam se nekako naivno nadao da će ovdje biti drugačije. New World sam krenuo igrati upravo s naumom da utonem u igrinu priču, ali su likovi, dijalog i naracija toliko dosadni da sam se većinu vremena borio da ne zaspim. I može mi netko reći kako priča u MMO igri nije bitna, ali ako ju Star Wars: The Old Republic ili Final Fantasy XIV mogu izvesti kako treba, onda to očekujem i od ambicioznog New Worlda.

New World nudi zdravi miks istraživanja, borbe, skupljanja resursa, craftinga, a svega ću se detaljnije dodirnuti malo kasnije. New World koristi labavu strukturu questova koju možete pratiti kako vam srce poželi pa je osjećaj slobode prisutan od samog početka. Prepušteni ste sami sebi u smislu da je na vama izbor kako ćete od prvog drvenog mača doći do maksimalnog 60-og levela i igrine završnice.

Prvo leveling iskustvo za mnoge će biti najzabavniji dio New Worlda, iako je zapravo ponavljajuće,. Kažem da se ponavlja jer u igri postoje samo tri vrste misija: one u kojima treba ubiti jednog ili određeni broj NPC-eva, misije gdje treba skupiti određeni resurs s ubijenog NPC-a te misije gdje treba pronaći određene predmete u kutijama.



Zvuči grozno, ali ono što spašava cijelu stvar u početku je koliko-toliko dobar osjećaj progresije i raznovrsne zone u kojima se sve odvija. New World ima jedan vrlo ugodan ritam gdje svaki odlazak iz brojnih hubova zaista pruža osjećaj odlaska na ekspediciju. U jednom odlasku se odradi nekoliko misija, skoči za 2-3 levela, nadograde se statistike i povratkom u grad izrade se nova oprema te resursi za ponovni odlazak. Volio bih jedino da ima nešto više misija koje završe čim riješite zadatak, umjesto da morate trčkarati natrag do lika koji vam je dao tu misiju. Igra trenutno nema nikakve mountove, a brzo putovanje nije besplatno pa se ta trčkaranja znaju otegnuti do bola i nepotrebno rastežu ionako veliku igru.


Hubovi, odnosno gradovi, su velik dio leveling iskustva i razasuti su različitim regijama unutar igre. U njima se nalazi najveći broj likova koji zadaju misije, različitih frakcija kojima se možete pridružiti, ali i svih relevantnih postaja za crafting. Velik dio PvP komponente odlazi na zauzimanje regija i samih gradova, a vladajuća frakcija može započinjati velike projekte unaprjeđenja gradova. Navedena mehanika gradove čini mnogo dinamičnijima jer osim što tim projektima svi igrači mogu doprinositi, izgled crafting postaja se mijenja ovisno o njihovom levelu i broju korisnika. Naravno, u gradovima je moguće kupiti kuće koje donose prednosti kao što su više prostora za pohranu predmeta, mogućnost organiziranja partija za petero igrača ili pak izlaganje trofeja, no posjedovanje kuće iziskuje plaćanje poreza.


Boravak u gradu je poprilično atmosferičan zbog kombinacije dizajna, glazbe i igrača koji njima trčkaraju. Gradovima je jedina mana ta da ako ste vidjeli jedan vidjeli ste ih skoro sve. Svi otprlike imaju isti razmještaj i izgled zgrada, što je poprilično tragično za igru čiji je svijet relativno velik i raznovrsan. Shvaćam da ovo nije Final Fantasy pa da imamo lebdeće građevine, ali definitivno nije u redu ni kad gradovi izgledaju kao blago zarotirani copy-paste.



Velik dio čitavog iskustva u New Worldu je borba i ona ovdje nije delegirana na upotrebu prečaca, odnosno tab-targetinga. Radi se tu o akcijskoj borbi koja zahtjeva malo više angažmana od igrača. Daleko je to od sustava borbe kao u nekoj single player igri poput Devil May Cryja ili onog viđenog u Black Desert Online, ali se svejedno radi o solidnom sustavu, koji u početku igre djeluje dosta zabavno. Moguće je kombinirati lagane i teške napade s vještinama koje su vezane za određena oružja, a postoji i mogućnost blokiranja i izbjegavanja napada. Nema klasičnih klasa nego iskustvenim bodovima nadograđujete atribute od kojih određeni imaju utjecaj na pojedina oružja koja određuju kakvim vještinama možete raspolagati.

Sustav ne zaključava igrača i vrlo je jednostavno (i jeftino) vratiti sve uložene iskustvene bodove i ponovno ih uložiti u neki drugi set atributa za željeni build. I sam sam igru započeo kao eksluzivni korisnik magičnih štapova, ali sam se vrlo brzo prebacio na zabavnu kombinaciju sjekira i dalekometnih magičnih rukavica s kojima sam ostao do kraja igre. Iako je sustav vrlo otvoren i kao stvoren za eksperimentiranje, ne manjka mu problema. Glavni je što svaka od desetak kategorija oružja ima tek 2-3 borbene vještine koje se vrlo brzo mogu otključati. Rezultat toga je da borba praktički izgleda isto bili vi na levelu 15 ili levelu 60 – razlikuju se samo brojevi štete na protivnicima.



Kad smo kod protivnika, bolno im manjka raznolikosti. Iako nove zone nude pokojeg neviđenog protivnika, najčešće su razlike samo u bojama neprijatelja. Sentiment je sličan kao i kod gradova te se definitivno osjeti da je PvE sadržaj razvijan tek u samoj završnici igrinog razvoja. Vrijeme respawna protivnika također je vrlo nekonzistentno pa to nekad bude za 30 sekundi, nekad za 3 minute, a nekim bossovima treba i po 30 minuta. Možda to i ne bi bilo toliko loše da nije loot sustava gdje samo jedan igrač može lootati neke resurse koje protivnici ispuste pa se treba oboružati strpljenjem i čeličnim živcima.


Igra je prijateljski nastrojena prema igračima koje ne interesira borba i žele iskustvo nalik igranju kakve igre preživljavanja. Skupljanje i rafiniranje resursa, kao i crafting, ogromna su komponenta New Worlda, a moguće je doći do levela 60 baveći se samo tim aktivnostima. Sam crafting sustav podijeljen je u sedam profesija, a svaka od njih podrazumijeva drugačiji set predmeta koji je moguće izraditi. Svaka ima svoj zasebni leveling sustav koji ide do maksimalnih 200, a progresija funkcionira tako da jednostavno craftate što više predmeta u datoj profesiji. Viši level profesije donosi mogućnost izrade bolje opreme – jednostavno zar ne?


A moram priznati da je i poprilično zabavno dok u određenoj profesiji ne dogurate otprilike do 100. levela nakon čega sustav otkriva svoje manjkavosti i pretvara se u grind koji vam želi usisati dušu. Primjerice, ako idete najjednostavnom rutom craftanja komada oklopa za koji su vam potrebni najrašireniji i lako dostupni resursi, trebat ćete craftati 17 tisuća komada koji zahtjevaju na stotine tisuća resursa da dođete do levela 200 – samo u jednoj profesiji. Igra vas u suštini tjera na spamanje opreme nižeg levela, a aktivno obeshrabruje i ne nagrađuje dovoljno ako craftate opremu bolje kvalitete. Tim gore što određeni resursi potrebni za opremu višeg levela uopće ne postoje u igri niti mjesec i pol dana nakon njenog izlaska.


Ovo u potpunosti okreće ekonomiju igre naglavačke i ima neželjene efekte na sustav trgovanja među igračima. Lako dostupni resursi su skuplji i vrijedniji od onih najrjeđih i najkvalitetnijih. No to je samo dio problema jer je ekonomiju dodatno slomio pad vrijednosti zlata kao igrine glavne valute pa trgovanjem resursa ili predmeta teško možete išta zaraditi. Igrači su se snašli trgujući po principu “predmet za predmet” pa je teško odrediti vrijednost bilo kojeg predmeta u igri što opet dovodi do dosta kaotične tržišne situacije.

Nešto teži sadržaj u igri su takozvane eksepdicije, koje su ono što su dungeoni u drugim MMO igrama. Osim šest izuzetno dobro dizajniranih, instanciranih dungeona, ima tu i dvadesetaktak otvorenih dugeona razasutih diljem mape. U kojem god se obliku pojave, dungeoni nude snažne protivnike, bossove, te odličan loot pa predstavljaju najzabavnije i najisplativije iskustvo u igri koje uspješno razbija monotoniju regularnih misija.

Velik dio igrine završice su corruption portali koji će za mnoge igrače vjerojatno biti glavni način za skupljanje iskustva, opreme i drugih nagrada. Lutajući svijetom često se mogu vidjeti crvene izmaglice u centru kojih su spomenuti portali iz kojih će izaći nešto snažniji protivnici koje treba počistiti, te zatvoriti sam portal. Vezano za korupciju, tu su i invazije koje je najlaške opisati kao horde mod New Worlda. Dakle, radi se o PvE aktivnosti gdje 50 igrača na pola sata brani utvrdu od sve snažnijih valova protivnika. Nisam sudjelovao u puno invazija, ali one u kojima jesam bile su izuzetno zabavne jer su prije svega užasno teške, zahtijevaju komunikaciju među igračima i daju vrlo dobre nagrade.



Ako niste pretjerani ljubitelj PvE komponente, tu je i PvP koji je po meni uvjerljivo najzabavniji dio igre i ono gdje igrin sustav borbe najviše dolazi do izražaja. PvP je u igri dostupan praktički odmah, a funkcionira tako da se u nekom od hubova označite za PvP i onda kad isti napustite možete tući druge označene igrače i oni vas. Igra ohrabruje sudjelovanje u PvP-u tako što kod umiranja igrače ne kažnjava gubitkom iskustva ili opreme. Tako sam bez brige i pameti lutao PvP područjima, pridruživao se skupinama igrača iz moje frakcije i bio puno slobodniji u pristupu. Osim duela u otvorenom svijetu, moguće je sudjelovati u ratovima među frakcijama gdje je nagrada kontrola nad određenom regijom, ali i instanciranom Outpost rush modu koji ima zaseban set nagrada za pobjednike.

Jedan segment igre gdje nemam pretjerano puno zamjerki je onaj vizualni. Kao što sam spomenuo, New World nije smješten u visoko-fantasični svijet nego više puca na neku kolonijalnu estetiku koja ima labave temelje u stvarnosti. Igra zaista izgleda dobro i pruža vrlo atmosferične te impresivne vizure koje stvarno daju osjećaj kao da istražujete bespuća nepoznatog tropskog otočja. Osobno bih možda volio malo više maštovitosti kada je u pitanju oprema, ali i tu su estetski pucali na srednjovjekovnu Europu, a ne neki fantastični svijet s oklopima koji vam šiljcima iskopaju oko.

Svakako je za spomenuti dosta glatke animacije likova i protivnika, ali i relativno ok posloženo i razumljivo sučelje. Na PC-u je moguće podesiti preko 20 postavki i vizualno dobiti dosta dobre rezultate i na starijem hardveru.



Glazba nije nešto pretjerano pamtljiva, ali je generalni dizajn zvuka dosta dobar i značajno doprinosi igrinoj atmosferi. To je jedan od onih slučajeva gdje je nešto toliko dobro napravljeno da niti ne primjetite osim ako se jako fokusirate. Tu mislim na detalje poput zvukova vjetra kada ste u jednoj od mnogobrojnih šuma, udaljeni zvukovi borbe u kaotičnom PvP meču, jeka u spiljama, zvukovi cijepanja drva ili rudarenja i slično.


Namjerno izdvajam većinu problema s kojima sam se za vrijeme igre susreo jer je to nešto na čemu Amazon aktivno radi. Ako čitate ovu recenziju godinu dana nakon igrinog izlaska, velika je šansa da će mnogi problemi biti ispravljeni, u kom slučaju sve prethodno pročitano i dalje drži vodu.


Iako sam imao doticaja s mnogim problemima, meni osobno nisu značajno narušili iskustvo igranja, ali to ne znači da vama neće. Nepobjedive igrače u PvP i nemogućnost zatvaranja corruption portala Amazon je već ispravio, ali i dalje imate hrpu exploita i varanja po serverima, što dodatno narušava ionako lošu ekonomiju. Amazon je kod navedenog zauzeo oštar stav pa je to rezultiralo situacijama gdje dodjeljuju automatski ban igračima koje drugi prijave. In-game trgovina gdje igrači međusobno trguju do dan danas ne radi kako treba, a mnogi igrači su u popravcima bugova izgubili kuće i predmete. I sam sam bio žrtva gubitka desetak pohranjenih predmeta jer sam bio izbačen iz igre zbog održavanja servera.


Imao sam nekoliko situacija gdje mi se igra rušila samo kad bih pisao ili mišem prešao preko određenih poruka u chatu.Imao sam i situacija gdje sam morao tri dana čekati održavanje servera jer sam propao kroz teren bez mogućnosti da se teleportiram u hub, a problem nije riješio niti izlazak i ponovni ulazak u igru. Zadnja misija u igri zahtijeva da ju igrate u grupi od nekoliko igrača koji istovremeno igraju istu misiju pa zaboravite da ćete ju prijeći ako ste na serveru s niskom populacijom ili ne igrate s prijateljima.

Izvor
Kripi