PlayStation Camera
PlayStation Camera je jedna od najpoznatijih dodataka za PlayStation 4. Ima dvije primjene: može se koristiti zasebno (u igri The Playroom koja je besplatna i još nekim igrama) ili u kombinaciji sa PlayStation VR-om.

U kutiji dođe kamera sa već zakačenim kablom i uputstvo.

Kamera se priključuje na poleđini PlayStation-a 4 u poseban port samo za nju.

Pošto još nemam PlayStation VR, u ovoj recenziju ću se fokusirati na zasebno korištenje kamere.

Iskustvo u igri The Playroom.
U igri The Playroom dođu preinstalirane tri igre:
1. Play with Asobi
2. AR Bots
3. AR Hockey

Takođe možete besplatno dodatno preuzeti i ove igre u sklopu The Playroom-a:
1. Toy Maker (dodatak za AR Bots igru)
2. My Alien Buddy
3. Ninja Bots
4. AR Studio

Opis igara:

1. Play with Asobi
U ovoj igri se igrate sa letećim robotom u Vašoj sobi, ali bukvalno. Možete ga maziti, udarati, i to svojim rukama, nogama, čak i glavom, bez kontrolera! Kada ga puno udarate, naljuti se i, može da se odbrani na jedan od ova tri načina: da vam zamrzne glavu, da vas pukne gromom, i da vas zapali.

2. AR Bots
U ovoj igri se igrate sa malim robotima koje možete bacati po podu, šutati, čak i lansirati u ekran od TV-a, takođe bez kontrolera, sve pomjeranjem svojih ruku i nogu i glavom. Možete da udjete u unutašnjost kontrolera u kojoj se oni nalaze i da ih bacate naokolo pomjerajući kontroler, da im gasite svjetlo tako što prekrijete svjetlo na kontroleru i da im napravi disco pritiskajući dugmiće koji onda svijetle u igri u različitim bojama.

Dodatak za AR Bots, Toy Maker:

Ovaj dodatak zahtjeva korištenje aplikacije za telefon, PS4 Second Screen. U toj aplikaciji onda možete nacrtati bilo kakvu igračku i baciti je robotima u igru ili izabrati neku od ponuđenih.

3. AR Hockey
Moja omiljena igra, ova igra zahtjeva korištenje dva kontrolera i dva igrača. Znači igrate vazdušni hokej na ekranu pomjerajući prst preko touch pada i stiskajući ga. Jako je zarazno.

4. My Alien Buddy
Iskreno najlošija igra po meni, ovde vodite nekog letećeg vanzemaljca na povodcu pomjeranjem kontrolera i rušite raznorazne građevine. Po meni je ova igra dosadna.

5. Ninja Bots
Moja druga omiljena igra, ovu igru može igrati do 4 igrača (svakom treba kontroler) i tako zajedno idete po mapi, kupite coinse, ubijate neprijatelje shurikenima, izbjegavate prepreke, roboti se kontrolišu pomjeranjem kontrolera i touch padom, bez korištenja dugmića. Na kraju ko skupi najviše coinsa dobije virtualni šamšanjac, onda tresete kontroler i iz njega krene da ide šampanjac!

6. AR Studio
Ova igra je namjenjena za strimovanje uživo, ali je i zanimljiva za igrati se i ovako. Zahtjeva PS4 Second Screen aplikaciju za telefon preko koje se sve podešava. Možete podesiti muziku, specijalne efekte, objekte na dnu i vrhu ekrana, koji čak mogu da Vas prate i reaguju na dodir, npr. svjetla i zastave (koje možete nacrtati ili ubaciti sliku). Možete i da namjestite neki efekat da izlazi iz kontrolera, na primjer konfete, svjetla ili balon (koji takođe možete nacrtati ili ubaciti sliku). Možete i da nosite virtuelne maske, koje prate vaše lice na ekranu, neke iz izabranih ili da ih nacrtate ili ubacite sliku. Nije loša igra za malo zezancije.

Zaključak:

Da li je ova kamera vrijedna svoje cijene od oko 60-65e? Iskreno mogla je imati više stvari koje se mogu raditi, ali se ne kajem što sam je kupio, i dalje se ponekad igram sa njom. Najkorisnija je ako imate i PlayStation VR, jer za njega ima TONA igara, a PlayStation kamera je neophodna za korištenje PS VR.

Za sva pitanja oko ovog uređaja, možete ostaviti odgovor i odgovoriću na Vaše pitanje.


Izvor: imam ovaj uređaj i sam sam sve napisao.