Registracija
  • a
  • Bolesno
  • Gladno
  • Ljuto
  • Ludo
  • Neodlucno
  • Nostalgicno
  • Odlucno
  • Opusteno
  • Pijano
  • Ponosno
  • Posrano
  • Sjajno
  • Snazno
  • Sretno
  • Tuzno
  • Uplaseno
  • Usamljeno
  • Uspavano
  • Voljeno
  • Zadovoljno
  • Zakon
  • Zaljubljeno
  • Zamisljeno
  • Zarazeno
  • Zgodno
  • Zgrozeno
  • Zivcano
  • Zlobno
  • Pokazuje rezultate 1 do 2 od 2
    1. #1
      Ocelot avatar
      a
       
      Datum pristupanja
      May 2014
      Lokacija
      Sarajevo
      Poruke
      3,356
      Teme
      262
      CHB
      301
      Spomenut(a)
      90 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      37 min
      Like (kliknutih)
      2401
      Like (dobivenih)
      1877
      Rep

      The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

      The Hobbit: An Unexpected Journey - Neočekivano loša adaptacija knjige?


      SPOILER ALERT: Ova recenzija otkriva događaje u ovom filmu i u knjizi "The Hobbit".


      Godina je 2012. Sjećam se da sam baš godinu prije završio i sa kompletom od sedam knjiga Harry Pottera i osam filmova (jer su posljednji dio podijelili na dva filima). Također sam pogledao sva tri dijela Gospodara prstenova, međutim imao sam želju da ih i pročitam, jer sam se već sa Harry Potterom uvjerio da je knjiga uvijek bolja od filma i da čitanje knjige ne može biti trošenje vremena. Odlučio sam da krenem od prve Tolkinove knjige o Međuzemlju - Hobit (The Hobbit). Da, samo Hobit, jedna knjiga od 270 stranica (Algoritam Zagreb). Dakle, pročitao sam Hobita prije nego što je izašao film o njemu. Čitajući tu knjigu, priželjkivao sam film o istoj, svidjela mi se i htio sam da vidim filmski prikaz svega o čemu sam čitao. Saznam ubrzo da baš krajem godine izlazi film, što me jako obradovalo.



      Čitam najavu filma, kad ono piše "prvi dio Hobita"? Čekaj sad, znam dobro da je svaka knjiga Gospodara prstenova duža od Hobbita, naprimjer Prstenova družina ima nekih 480 stranica (Algoritam Zagreb), pa opet svaki dio Gospodara prstenova ima "samo" jedan film, a Hobit je raskomadan na tri dijela? Pitao sam se kako su ga uopšte uspjeli podijeliti na tri dijela. U knjizi je sama priča dobro ispričana, međutim nema mnogo dijaloga i neke stvari koje su se odvijale duže su ispričane u tek nekoliko rečenica, pa sam mislio da će film malo detaljnije ispričati tu priču, prikazati stvari malo bolje. Tek ćemo vidjeti...


      Režiser je Peter Jackon, koji je skoro pa savršeno obavio zadatak adaptacije knjiga Gospodara prstenova, toliko da je napravio filmove koji su sigurno i dan danas među najboljim ikad. Veliki broj današnjih filmova im ne može parirati. Po meni je njegov zadatak ovdje bio napraviti adaptaciju Hobita barem približno onako kako je za Gospodara prstenova, međutim on se ovdje odlučio na nešto drugo. Dakle, smatram da se filmovi koji su napravljeni na osnovu knjige trebaju drugačije kritikovati od filmova koji imaju "svoju" radnju.



      Film zapravo počinje u "Prstenovoj družini". Bilbo piše svoju knjigu o pustolovinama koju piše svom nećaku Frodu Bagginsu. Priča kreće u Ereboru ili, kako je nazvana u knjizi, Pustogori gdje su patuljci imali svoje kraljevstvo u kojem su živjeli u bogatstvu i blagostanju. Kraljevi su bili iz plemena Durin. Za vrijeme kad je vladao Thror, zmaj po imenu Smaug je napao Pustogoru i patuljci mu nisu mogli pružiti otpor. Erebor je uništen, dio patuljaka koji je preživio je odatle protjeran i prinuđen živjeti bez doma. Svakako da su mogli živjeti u nekim drugim gradovima, ali nikad nisu zaboravili Erebor koji je Smaug opustošio i ogromne količine zlata koje su tamo ostale i sada pripadaju Smaugu.

      Priča o Ereboru je u knjizi prepričana dio po dio tokom priče i smatram da nije bilo potrebe da se to prepriča na samom početku filma. Također, u flimu su tu bili vilenjaci koji su odbili pomoći patuljcima, gdje je po filmu počela ta netrpeljivost između njih, dok to u knjizi uopšte nije tako i smatram da film preuveličava to neslaganje između patuljaka i vilenjaka. Svakako, ne bih zanemario to da je film tu priču jako dobro prikazao. Sviđa mi se kako je prikazan Erebor i dvorane pune zlata unutar planine.



      Tek nakon tog uvoda počinje priča o Bilbu Bagginsu. Billbo Baggins je hobit koji živi u "hobitskoj rupi" u Shireu. To nije neka obična rupa, nego se tako zovu jako simpatične hobitske kuće. Hobiti su inače jako mala, manja od patuljaka, ali veoma simpatična stvorenja. Specifični su po dobroti i gostoljubljivosti. Bagginsi su bili jedni od bogatijih hobita što se moglo vidjeti i po količini hrane i pića koje je Bilbo imao u svojoj kući. Bagginsi nisu bili skloni pustolovinama, niti su bili skloni nekim neočekivanim postupcima. Dok puši lulu, Bilbo ima neočekivanog gosta, čarobnjaka Gandalfa, koji mu je poznat po legendarnim pričama koje je sam proživljavao i vatrometima kojim je oduševljavao hobite u tom kraju. Gandalf ga zove u pustolovinu i podsjeća ga na njegovom srodstovo sa Took-ovima koji su bili skloni pustolovinama i neočekivanim stvarima. Bilbo ga odbija i savjetuje ga da proba takvog naći "preko rijeke". Međutim, Gandalf na njegova vrata nacrta zanimljiv simbol, koji prepoznaju patuljci koji mu sutradan dolaze na večeru na čelu sa Thorinom. Thorin Oakenshield je posljednji patuljak iz reda Durin, i unuk kralja Throra. Patuljci ga upoznaju sa svojom misijom da ponovo osvoje Erebor, što je svakako težak zadatak dok god je tamo Smaug. Gandalf je Bilba predložio kao obijača u njihovoj misiji. Patuljci su skeptični po pitanju toga, jer je Bilbo hobit koji se ne umije boriti ali su odlučili vjerovati Gandalfu od kojeg su tražili pomoć. Gandalf Thorinu predaje mapu i ključ koje mu je povjerio Thorinov otac Thrain na čuvanje. Sutradan ujutro, u Bilbu se javlja ona "Tookovska strana" i odlučuje ipak otići u pustolovinu.


      Prvo što se može primjetiti na samom početku je da film forsira neke bespotrebne povezanosti sa Gospodarem prstenova. Hobit je knjiga napisana prije Gospodara prstenova, što nije isti slučaj sa filmovima, i sigurno je da nema potrebe ubacivati neke povezanosti koje nisu prisutne u knjizi, ono što smo očekivali ovdje je Hobit prikazan u filmu. Također, Thorina su u filmu previše podmladili da bi izgledao dosta zgodnije, dok je to u knjizi stariji patuljak. Ostalih 12 patuljaka su u knjizi dosta sporedni, to je uglavnom grupa koja slijedi svog kralja Thorina i njima kao pojedincima se ne daje previše pažnje. Peter Jackson je odlučio da svakom pojedincu da neke osobine.



      Na početku avanture se već ubacuje nešto što mi se ni malo nije svidjelo, što nije prisutno u knjizi. Film nas upoznaje sa jednim od glavnih antagonista, sa velikim orkom Azogom. U Tolkinovom svijetu, Azog je veliki ork koji je obezglavio Throra kada su patuljci pokušali povratiti Moriju. Azog je kasnije ubijen u Moriji od strane patuljka Daina. U filmu, Azog je i dalje živ, samo što su patuljci mislili da je mrtav, a po filmu se povukao kada mu je Thorin odsjekao ruku, što se također nije desilo u Tolkinovom svijetu, ali čini se da je tu namjera bila da nam predstave Thorina kao junaka.


      Bilbo Baggins i patuljci upadaju u nevolju kada ih zarobe tri trola, a znamo već da su trolovi ogromna i ne baš inteligentna bića, i raspravljaju se o tome kako će patuljke spremiti za jelo. Ta njihova rasprava potraje toliko dugo da dolazi Gandalf, koji se izdvojio od grupe da izvidi put, i razbija veliku stijenu koja otkriva sunce koje skameni trolove. Po Tolkinu, što nije objašnjeno u filmu, trolovi mogu biti vani od zalaska sunca do zore, nakon zore se moraju sakriti da ih ne bi skamenila. Gandalf, Bilbo i patuljci pronalaze skladište trolova gdje pronalaze blago i oružje koje su vilenjaci skovali u Gondolinu. Film nas zatim upoznaje sa čarobnjakom koji nije prisutan u knjizi već je samo jednom spomenut od strane Gandalfa - šašavi čarobnjak Radagast, koji jako voli životinje. Radagast odlazi istražiti mjesto odakle dolaze ogromni pauci - Dol Gudur. Dakle, imamo još jednog lika koji nije prisutan u radnji Tolkinovog Hobita, već je samo spomenut. Radagast nailazi na grupu i upoznaje Gandalfa s tim da je u Dol Guduru zatekao neviđeno zlo - Nekromanta, za kojeg će se kasnije ispostaviti da je davno poraženi Lord Sauron u nekom drugom obliku. Predaje mu neki zamotan predmet, govori mu da njegovo porijeklo ne može biti iz "svijeta živih". Ne uspijemo tada otkriti o čemu se radi jer grupu napadaju prvo varzi, također nešto što se nije desilo u Tolkinovoj priči. Varzi su veoma opasni vuci koji sa orcima i goblinima toliko sarađuju da im čak služe kao konji. Zatim ih napadaju orci na varzima, kojima uz pomoć Radagasta čiju kočiju vuku zečevi (da, zečevi).



      Grupa uspijeva pobjeći orcima, a zatim odlaze u Rivendell. Rivendell je u filmu jako lijepo prikazan, još bolje nego u Gospodaru prstenova, što je i za očekivati kada uzmemo u obzir razliku u godinama između Prstenove družine i Hobita. Ovo je još jedan slučaj gdje se prikazuje neki prijezir patuljaka prema vilenjacima tamo gdje prema Tolkinu nije prisutan. Patuljci jedva pristaju da ih vilenjaci tako lijepo ugoste u Rivendellu, dok u knjizi nije bilo nikakvih problema. Tamo patuljci imaju lijepu gozbu, a kasnije Thorin jedva dozvoljava (možeš mislit) Elrondu da prevede mjesečeve rune na njegovoj mapi. Saznaju da će se tajna vrata Pustogore otkriti na Durindan (nova godina za patuljke) kada drozd zakuca. Elrond im također otkriva da su Thorin i Gandalf u skladištu trolova pronašči Orkrist i Glamdring, mačeve koje goblini mrze i boje ih se više od svega. Navečer se u Rivendellu održava sastanak čarobnjaka, u kojem su prisutni i Saruman i Galadriel, koji u knjizi Hobit nisu ni spomenuti. Sastanci su se prema Tolkinu svakako održavali u to vrijeme zbog Nekromanta u Dol Guduru, ali u knjizi je to samo spomenuto, knjiga je zapravo pratila samo Bilba Bagginsa i njegovu avanturu, dok je Gandalf iz tada nepoznatih razloga s vremena na vrijeme napuštao grupu zbog "poslova", gdje se mislilo upravo na te sastanke.


      Na sastanku Gandalf otkriva taj sumnjičavi predmet koji mu je predao Radagast. Radi se o oštrici Morgul koja je nekada pripadala Kralju Vještaca Angmara i taj mač je bio pokopan zajedno sa njim, a grob je zaštičen magijom koja se ne može tek tako probiti. Saruman više puta ponavlja da nema potrebe za brigom. Hobiti za to vrijeme krišom napuštaju Rivendell, još nešto što se prema Tolkinu nije desilo. Taj sastanak, ubacivanje priče o Witch-kingu Angmara, jeste bilo zanimljivo vidjeti, dobro je izgledalo i vjerovatno zadovoljilo dobar dio fanova filmske triologije Gospodara prstenova, ali tu smo vidjeli da film ne obavlja svoj zadatak. Film tu ne prati hobita Bilba Bagginsa, ne prati Tolkinovu knjigu, već se ubacuju neke sporedne priče vjerovatno baš sa ciljem da se naprave tri filma, što donosi veću zaradu, ali kasnije o tome.



      Pojavljuje se još nešto što nije prisutno u Tolkinovoj knjizi, a tu su kameni divovi, mada nismo se na to žalili jer scena gdje patuljci i Bilbo pokušavaju proći taj put izgleda jako dobro. Prema Tolkinu, patuljci jesu bili sve to vrijeme sumnjičavi prema Bilbu, ali u filmu je to preuveličano, dotle da izgleda isto kao da ga Thorin mrzi. Thorin govori Bilbu da sa njim samo u nevolje upadaju i da bi bolje bilo da je ostao kući. Grupa se sklanja u pećinu i Bilbo tokom spavanja ustaje sa namjerom da ih napusti. Bilbo u knjizi jeste s vremena na vrijeme priželjkivao da bude u svojoj "rupi" ali nije nikad namjeravao napustiti grupu. Osjeti da mu je mač zasvijetlio, jer njegov mač zasvijetli kada su u blizini orci i goblini. Ispostavi se da u pećini postoji otvor kroz koji se propada u Goblinsku rupu. Rupa se otvara, i svi propadaju u Goblinsku rupu gdje ih goblini zarobe. Veliki Goblin ih ispituje i namjerava ih ubiti, a posebno kada otkrije da Thorin posjeduje Orkrist, poznatiji kao Goblinosjek, mač koji gobilini zovu "nožina". Tu dolazi i Gandalf koji posjedue Glamdring kojeg se još više boje. Uspijevaju se izboriti sa goblinima i Gandalf ubija Velikog Goblina.


      Bilbo Baggins nije učestvovao u toj borbi jer je propao u pečinu gdje će se odviti možda i najinteresantnija i najbolja scena u filmu: "Igra zagonetki". Gollumu ispada prsten koji Bilbo, ne znajući za njegove čarolije, pokupi. Kasnije se susretne sa Gollumom sa kojim se nadmeće u zagonetkama, dogovor je da ako Gollum pokaže Bilbu izlaz ako pobjedi, a u suportnom će ga Gollum pojesti. Obojica uspijevaju odgovoriti na sve zagonetke, sve dok Gollum nije rekao Bilbu da mu postavi pitanje, misleći na zagonetku. Tu ga Bilbo prevari pitanjem "šta se nalazi u mom džepu". Gollum smatra to nepoštenim, ali je pokušao odgovoriti na pitanje i iz tri pokušaja pogriješio. Gollum traži od hobita da otkrije šta je imao u džepu i tada otkriva da je izgubio prsten i krene ga ganjati. Tada Bilbo otkriva čarobnu moć prstena - postaje nevidljiv kada ga stavi na prst. To mu svakako pomaže da izbjegne Golluma. Jedna jako bitna i odlično urađena scena, Bilbo dolazi u priliku da ubije Golluma dok je nevidljiv, ali odbija to uraditi i pobjegne od njega. Gollum proklinje Bilba, jer je njemu taj prsten značio sve u životu i zaklinje se na vječnu mržnju prema Bilbu.



      Bilbo svojom pojavom impresionira patuljke koji su bili radoznali po pitanju njegovog izlaska iz Goblinske rupe i Bilbo je tu konačno uspio dobiti njihovo povjerenje. Napadaju ih orci na varzima na čelu sa Azogom. Tu se odigrava finalna borba gdje je Azog dosta nadmočniji od Thorina koji je budalasto skočio sa drveta da bi se borio sa njim. Bilbo također skaće sa drveta i rizikuje svoj život za Thorina. Život im spašavaju orlovi koji ih pokupe i odnose daleko od Azoga i njegovih orka. Film se završava tako što Thorin grli Bagginsa i izvinjava mu se za nepovjerenje.


      Ni jedna scena sa Azogom i njegovim orcima uopšte nije prisutna u originalnoj Tolkinovoj priči. Koliko god te scene izgledale zanimljivo i vizuelno dobro, ne sviđa mi se ni malo ta loša adaptacija knjige. Jasno nam je svima ovdje šta je bio cilj, ubaciti što više nekih bespotrebnih stvari da bi se napravila tri dijela. Side story o Nekromantu na neki način skida fokus sa hobita Bilba Bagginsa koji bi sve vrijeme trebao biti u fokusu kao što i jeste u knjizi. Nama nije trebao novi dio Gospodara prstenova, nama je trebala jednostavna adaptacija knjige "The Hobbit" i radnja te priče je mogla i morala stati u jedan film.



      Jedan film treba da ima priču koja ima svoju neku strukturu. Hobit je priča koja ima savršenu strukturu za jedan film, ali ovako je raskomadan i moraju se ubacivati neke bespotrebne stvari koje ne pripadaju samoj priči da bi svaki dio Hobita imao neku priču sa početkom i krajem. Neke stvari se ispričaju prije nego što trebaju biti ispričane i to kvari story. Uzmimo za primjer da nam Tolkin tek kasnije otkriva koliko patuljci umiju biti tvrdoglavi i oholi kad je zlato u pitanju, a ne u prvoj trećini radnje. Da su pratili Tolkinovu knjigu i prikazali sve to onako kako jesu, imali bi jedan odličan film. Ne možemo ni od jednog filma očekivati da budu potpuno isti kao knjiga, par stvari se uvijek mora izbaciti, možda se može ubaciti par stvari, ali ovdje su se u prvi plan stavile neke stvari koje nisu dio priče, pogotovo Azog koji je je u ovom dijelu Hobita glavni antagonista.


      Sam prikaz je odlično urađen. Prvi put kada sam gledao film sam zamalo zaboravio da su odradili loš posao po pitanju adaptacije knjige koliko je dobro izgledalo sve što su prikazali. Gluma, dizajn, okruženje, atmosfera, sve je odrađeno na vrhunskom nivou, što se i očekivalo. Žao mi je samo što se prioritet očigledno stavio na izvlačenje novca, pa su se skroz bespotrebno napravila tri dijela.


      IMDb je ovom filmu dao ocjenu 7.8 koju svakako zaslužuje, jer ipak je posao vrhunski odrađen, još samo da su pratili Tolkina...


      Recenzija je moj lični osvrt na film i nije kopirana ni sa jedne stranice.
      (C) Ocelot
      Posljednje uređivanje od Ocelot : 08-06-21 at 02:07

    2. Like Kyūketsuki se sviđa ovaj post
    3. #2
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep
      Hobbit filmove je trebao napravit Gilermo de Toro, 2 filma, koje je pravio 2 godine dok nije dobio otkaz.

      On kao covjek koji najbolje stvara mitoloska bica, mislim da bi Hobbit imao apsolutno mracniji ton u njegovoj verziji, i kao ljubitelj istog mislim da bi bi bolji film. Hobbit ima problem sa CGI, jednostavno nista nije "tu", ne osjeca se tezina Orka kao u LoTR.

      Prakticni efekti + CGI cu najbolje rijesenje, a danas i najmanju sitnicu rade u CGI.

      Film ko Film, ovaj prvi dio nikad nisam u cijelosti pogledao, dosadan mi. Mada drugi i treci dio, narucito drugi kada idu prema zmaju i upoznaju ga su dobri.

      Ja sam ljubitelj Dark Fantasy, i prvi dio mi je nekako previse "Light" za moj ukus, avantura vesela sa druzinom...

      Ono sto je zanimljivo je da su te knjige pisane kao istiniti dogadjaj u izgubljenoj povijesti Engleske. Crvena knjiga koja je nadjena u Engleskoj je zapravo prica LoTR napisana od strane likova, tako da je vrlo moguce da pravu istinu ne znamo, knjigu su i pisali Aragonove sluge, mozda je zato on kao kralj u toj prici, covjek bez mane, jer ko bi kralju manu napisao.

      Zanimljivo je to da knjige i filmove koje citamo, gledamo su zapravo iz te mitoloske zemlje, napisane od strane likova iz te zemlje. Pisac je htjeo napravit mitologiju za Englesku u stilu stare Grcke, tako da ako se on pita, LoTR i Hobbit su stvarni dogadjaji izgubljene povijesti Engleske.
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 08-06-21 at 11:44
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    4. Like Ocelot se sviđa ovaj post
     

     
  • Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •