DualShock 4 Back Button Attachment

Prije nego što započnem recenziju, želim da napomenem da ja imam ovaj proizvod te da sam sam napisao ovu recenziju. Za sva pitanja o njemu možete ostaviti odgovor na ovu recenziju.

Ovo je jedan od najnovijih zvaničnih Sony-evih dodataka za PlayStation 4, izašao je u Americi u januaru(1. mjesec) 2020. a na evropsko tržište je stigao u februaru(2. mjesec) 2020.

Ovaj dodatak je prvo zvanično rješenje za PlayStation 4 da možete da imate dugmad na zadnjoj strani kontrolera, do tada su jedino third-party opcije kao Scuf nudile kontrolere sa 2 ili 4 dugmeta pozadi.

U kutiji dodje sam dodatak i malo upustvo kako da ga stavite na kontroler, ništa više vam i ne treba.

Dodatak na sebi ima sa strana pozadi dva crna dugmeta koja imaju jako mal hod, što znači da kada ih stisnete nema kašnjenja. U sredini dodatka pozadi se nalazi mali obični ekran, nije touch screen, koji služi da programirate dugmiće.


Kako se koristi?

Montiranje dodatka prvi put izgleda teško, ali kada skontate kako se radi uopšte nije teško skinuti ga i staviti. Ne mogu to ovde objašnjavati te ako vam uputstvo iz kutije ne pomaže, možete pogledati mnoge klipove na YouTube-u koji pokazuju kako se on montira.

Kada tek postavite dodatak na vaš kontroler, on će se upaliti te prikazati PlayStation logo, a onda sa strana ekrana koji je dugmić za šta programiran. Imate 3 profila za različite programe za dugmiće, te te profile listate na dupli pritisak ekrana. Kada želite da programirate neki profil, prelistajte na njega i zadržite ekran par sekundi dok ne krene da trepće, onda listate funkcije za lijevo i desno dugme tako što stišćete to isto dugme, a moguće je programirati bilo koje dugme sa kontrolera osim touch pada, PlayStation dugmeta i share dugmeta. Kada nariktate program da vam se svidja, jednom pritisnite ekran i taj program će biti sačuvan, čak i ako premjestite dodatak sa jednog na drugi kontroler.

Ukoliko vam se programi u dodatku slučajno pokvare ili ubaguju, možete restartovati dodatak na fabrička podešavanja. To radite tako što zadržite sva 3 dugmeta (lijevo, desno dugme i ekran) te će se pojaviti ikona za resetovanje i kad ta ikona nestane, pustite (treba oko 5 sekundi). Tada će se vratiti fabrički programi i moćićete ga opet programirati.

Napomena: Jednom kada programirate neki program, možete ga opet programirati bez problema da radi nešto drugo, ista procedura kao i prvi put, nema potrebe za fabričkim resetom u tom slučaju.

Kada programirate sve, kada pritisnete neka od dva tastera pozadi, obaviće apsolutno istu funkciju kao i da ste stisnuli direktno to dugme na kontroleru.


Možda se sada pitate, koja je korist ovoga dodatka kada ne mogu programirati te dugmiće posebno u igrici nego jedino za neko dugme na prednjoj ili gornjoj strani kontrolera? Razlog je jednostavan, u nekim igricama u kojim morate puno da se krećete ili da pucate ili tako nešto, vi morate skinuti palac sa analoga da bi stisnuli neko dugme na prednjoj strani, te za to vrijeme ne možete da se krećete/pucate/okrećete kameru ili nešto slično. Sa ovim dodatkom programirate najčešće korištenu dugmad pozadi i onda ne morate koristiti prst nego domali ili mali prst koji drže kontroler i onako ne rade ništa.

Ovaj dodatak je posebno pogodan ako igrate FPS igre (pucačine) ili bilo koje igre u kojima je bitna brzina.

Takodje, pošto se montira preko porta za slušalice, pitaćete možda da li mogu uključim slušalice u kontroler. Odgovor je da, jer dodatak ima na sebi poseban port, tako da ne gubite mogućnost uključivanja slušalica.


Zaključak:

Da li je ovaj dodatak potreban i koristan? Pa zavisi, ako igrate neke igre gdje brzina nije najbitnija, ne treba vam. Ali ako igrate neke brže igrice, ovo je itekako koristan dodatak! Možete ga naći na internetu za oko 20$, ali kod nas je malo skuplji. Ja sam ga u BiH platio 70KM, što je oko 35e. Nekome možda ne vrijedi toliko, ali meni se baš svidja i ne kajem se što sam ga kupio.

Izvor: sam sam pisao.