Ako se prilikom korištenja mikrofona čuje šum, uzrok je obično interferencija na mikrofonovom analognom signalu ili aktivan drugi mikrofon ili kanal na koji ništa nije spojeno



PROBLEM

Ne znam je li samo softverski problem, no ako nije, možda se softverski može riješiti. Kada koristim mikrofon na laptopu, čuje se “elektronski” šum, za koji sam uspio odgonetnuti da dolazi vjerojatno od procesora, jer se poklapa sa “šumom” procesora. Pretpostavio sam da očito nije shield dobro postavljen negdje unutra, ali isti problem je kada se koriste i slušalice s vlastitim mikrofonom. Postoji li kakav softver za uklanjanje takvih šumova, a da radi sa svim aplikacijama unutar Windowsa? Radi se o laptopu Acer Aspire 5 (i5 6300HQ).

ODGOVOR

Pretpostavljamo da su slušalice s vlastitim mikrofonom (headset) koje spominjete analogni model. Opis problema govori da se radi o hardverskom problemu, dakle da dolazi do nekakve elektromagnetske interferencije unutar laptopa.



To što se šum čuje i kada se koristi mikrofon od headseta ne znači da nije problem u hardveru laptopa – nije da je mikrofon iz laptopa snimio šum kao zvuk, zujanje ili što već, nije da je mikrofonova membrana reagirala na zvuk zujanja iz laptopa ili okoline.

Stvar je u tome što analogni zvučni signal iz mikrofona, preko konektora na laptopu, putuje vodičima kroz unutrašnjost laptopa, dakle zahvaćen je na sličan način kao i signal iz integriranog mikrofona u laptopu.

To se ne može riješiti softverom, tim više što kažete da se šum poklapa s famoznim “šumom procesora” (nije baš jasno na što ste time mislili), što bi sugeriralo da je šum promjenjive prirode, a to baš i ne odgovara programima ili plug-inovima za smanjivanje, odnosno uklanjanje šuma.

Ako imate jamstvo na laptop, možete ga reklamirati. Ako nemate ili ne želite prolaziti kroz to, vjerojatno je najbezbolnije rješenje kupnja USB zvučne kartice, i korištenje headseta kroz nju.

Ako headset ima samo 4-polni 3,5-milimetarski konektor, onda će vam vrlo vjerojatno trebati i odgovarajući adapter za razdvajanje na individualni konektor za slušalice i mikrofon.

Kada bi bila riječ o stolnom računalu, mogli biste probati niz stvari, od kojih bi neka vjerojatno riješila problem – evo popisa kojeg je sastavio Intel.



IZVOR