Registracija
  • a
  • Bolesno
  • Gladno
  • Ljuto
  • Ludo
  • Neodlucno
  • Nostalgicno
  • Odlucno
  • Opusteno
  • Pijano
  • Ponosno
  • Posrano
  • Sjajno
  • Snazno
  • Sretno
  • Tuzno
  • Uplaseno
  • Usamljeno
  • Uspavano
  • Voljeno
  • Zadovoljno
  • Zakon
  • Zaljubljeno
  • Zamisljeno
  • Zarazeno
  • Zgodno
  • Zgrozeno
  • Zivcano
  • Zlobno
  • Vidi rezultate ankete: Da li živite u Dijaspori ?

    Glasači
    49. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
    • Da, planiram se vratit

      1 2.04%
    • Da, planiram ostat

      5 10.20%
    • Ne, neplaniram nigdje selit

      24 48.98%
    • Ne, ali planiram ici u dijasporu

      19 38.78%
    Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
    Pokazuje rezultate 11 do 14 od 14
    1. #11
      Raskolnikov avatar
      And all I loved, I loved
      alone.
       
      Zgodno
       
      Datum pristupanja
      Mar 2012
      Lokacija
      City of Angels
      Poruke
      6,472
      Teme
      226
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      68 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      N/A
      Like (kliknutih)
      960
      Like (dobivenih)
      834
      Rep
      Planirate li odselit u dijasporu : Da.
      Dali ste nekada bili kratko u dijaspori : Da. Gotovo cijela porodica mi živi u Njemačkoj, Danskoj, Austriji, Švedskoj.
      Vase misljenje o masovnoj selidbi: Apsolutno podržavam one koji odlaze, ohrabrujem one koji žele ostati, ali, kratki osvrt na prethodne postove u idućem dijelu
      Nesto za dodati :
      Citiraj Prvotno napisano od Tatta Vidi poruku
      U kojoj drzavi trenutno boravite :
      *Imamo bolji zdravstveni sustav u kojemu gotovo svatko ima pravo na besplatnu operaciju ukoliko mu zivot ovisi o tome . Takav sustav ima i svojih mana , ali je ovaj argument oko " besplatnih " operacija prebacuje sve to .
      *Punooooo smo lijepsi narod .
      Tko zivi u Njemackoj , msm da me razumije kada kazem da smo mi lijepsi narod . Sva sreca sta od mojih kolega nitko ne citaj ovaj forum . heheh
      "Bolji zdravstveni sustav" - pogrešno; "Besplatne operacije ako ti život ovisi o njima" - treba definirati "život ovisi o njima". Pri srčanom udaru će te operirat jednako u Njemačkoj kao i u Hrvatskoj/Bosni, istovremeno će se za maligne bolesti (što ugrožava život u konačnici) skupljati novac preko sms poruka (posebno u ovim balkanskim vukoj*binama). Ne govorimo o Americi, nego o Zapadnoj Europi.
      Znam da se šališ, a i slažem se sa tobom. Njemci su ružni. Ali, subjektivnost opet.
      Citiraj Prvotno napisano od Amel Hamilton Vidi poruku
      Vase misljenje o masovnoj selidbi: Žao mi ljudi kojih su stvarno zbog financija morali napustiti matične države. Druga stvar je u tome što je iseljavanje, bar u mojoj blizini, postalo trend. Nit su pokušali u BiH, a već žele vani. Treća stvar - iseljavanja su uvijek bila i bit će, odnosno kretanje stanovništva.

      Nesto za dodati: Iskreno prije 2 godine planirao sam otići u Njemačku, ali sam odustao. Prvenstveno što nije onako kako se čini ili kako ljudi pričaju. Većina naših ljudi gore se pati, rijetki će to priznati. Većini Njemačka i Austrija su prikazana na pogrešan način (pun džep eura, dobro auto, izlasci) ali u suštini to je sve suprotno (rijetko ko od naših ljudi se snađe vani - većinom su svi bauštelci ili njegovatelji odnosno rade poslove koje neće švabe, auta su na lizing/kredite, a što se tiče izlazaka rijetko kad imaju vremena). Još jedna negativna stvar u tome jeste da ćeš vani(EU) uvijek biti stranac, a gore i od toga je to što postaješ stranac i u vlastitoj državi. Stvarno mi je žao ljudih koji su bili primorani otići, kako kažu trbuhom za kruhom. Hejtam onda medije, koji su dok nije bilo corone svaki mogući dan pisali o iseljavanju iz države, uslovima vani. Čak sam blokirao par stranica koje su to konstatno radile, pa ubi to čovjeka u psihu. Narod počeo napustati državne poslove, vidio da to nije to ali nema onda nazad. Komšija mi prvi radi u državnom sektoru sa platom cca 1000€ i razmišlja da ode vani. Pored medija tu su i frajeri koji vani jedva sklapaju kraj sa krajem, minimalnom platom i autom na lizing i bacaju po gradu priče da im je med i mlijeko, sve neke poslovođe i šefovi(najčešće slovenci ). Samim tim postupcima ljudi misle da što prije trebaju napustati ognjišta, dobre poslove i ići davati pola plate na kiriju, a samim tim duplo više trati leđa!! Sve ovo znam jer skoro živim uz samu granicu, a znaju i ovi što rade vani ali kao što sam rekao rijetko ko će priznati sve ovo

      Treba ostati i boriti se, ko je u mogućnosti koliko toliko, a ko nije želim mu sretan put isti bih odabrao da moram!
      Znači li pokušati ostati i raditi za mizeran novac nekoliko godina i nadati se prilici koja često ne dođe?
      Čest argumenat ljudi koji su vezani za balkanske zemlje jesu upravo ovi koje si istakao i još: "Oni gore rade po cijeli dan, a ovamo se kurče."; "Nije ni gore sjajno"; "Dajete pola plate na stanarinu"; "Radite poslove koje Švabe neće". Zanimljivo je da iza ovih argumenata ne stoji racionalno razmišljanje nego kompleksi koje vam nabijaju Jugošvabe koje dolaze ovamo na odmor: 15 dana piju redbull umjesto vode, dobiju dislokaciju ramene kosti od ruke kroz prozor rentanog BMW-a itd itd.
      Ono što nikad ne radite jeste to da ne odgovorite sa druge strane na te iste argumente: 1. Ljudi rade gore 8-10 sati, sve preko toga rade jer žele i jer je više plaćeno, ne zato što moraju (osim ako nisu žrtva prevare opet nekog balkanskog majmuna, a npr. ja sam u našoj divnoj Bosni radio 11 sati za mizeran novac sa završenim fakultetom); gore zaista nije sjajno u smislu da ćeš ti za dva mjeseca jesti kavijar, ali su sustavi zdravstva, obrazovanja, socijalne politike i rada milenijum ispred nas; daju pola plaće za stanarinu, da, ali jedini razlog zašto ljudi odavdje ne daju pola plaće na stanarinu jeste zbog toga što žive sa mamom do 35-e; ljudi odavdje rade poslove koje Njemci neće jer završavaju škole koje Njemci ne završavaju - na drugoj strani, Njemci hoće da budu doktori i inžinjeri,a opet objeručke prihvataju te ljude odavdje.
      Sve što sam napisao, napisao sam iz osobnog iskustva. Studiram, radim, živim sam u glavnom gradu Bosne i Hercegovine i proteklih pet godina sam pokušavao "probati" i stvarati svoju budućnost ovdje. Opet ću ponoviti, podržavam slobodan izbor: tko želi neka ide, tko želi neka ostane. Ali me užasno vrijeđa latentno vrijeđanje ljudi koji odu od strane ovih koji su ostali. Lp.
      Posljednje uređivanje od Raskolnikov : 06-11-20 at 16:05
      May the rotting flesh of kings feed the Earth.


    2. #12
      Amel Hamilton avatar
      Datum pristupanja
      Dec 2010
      Lokacija
      El Corona
      Poruke
      5,984
      Teme
      319
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      187 post(ova)
      Označen(a)
      4 tema
      Dnevna aktivnost
      2 min
      Like (kliknutih)
      3584
      Like (dobivenih)
      3667
      Rep
      Citiraj Prvotno napisano od Raskolnikov Vidi poruku
      Planirate li odselit u dijasporu : Da.
      Dali ste nekada bili kratko u dijaspori : Da. Gotovo cijela porodica mi živi u Njemačkoj, Danskoj, Austriji, Švedskoj.
      Vase misljenje o masovnoj selidbi: Apsolutno podržavam one koji odlaze, ohrabrujem one koji žele ostati, ali, kratki osvrt na prethodne postove u idućem dijelu
      Nesto za dodati :
      "Bolji zdravstveni sustav" - pogrešno; "Besplatne operacije ako ti život ovisi o njima" - treba definirati "život ovisi o njima". Pri srčanom udaru će te operirat jednako u Njemačkoj kao i u Hrvatskoj/Bosni, istovremeno će se za maligne bolesti (što ugrožava život u konačnici) skupljati novac preko sms poruka (posebno u ovim balkanskim vukoj*binama). Ne govorimo o Americi, nego o Zapadnoj Europi.
      Znam da se šališ, a i slažem se sa tobom. Njemci su ružni. Ali, subjektivnost opet.

      Znači li pokušati ostati i raditi za mizeran novac nekoliko godina i nadati se prilici koja često ne dođe?
      Čest argumenat ljudi koji su vezani za balkanske zemlje jesu upravo ovi koje si istakao i još: "Oni gore rade po cijeli dan, a ovamo se kurče."; "Nije ni gore sjajno"; "Dajete pola plate na stanarinu"; "Radite poslove koje Švabe neće". Zanimljivo je da iza ovih argumenata ne stoji racionalno razmišljanje nego kompleksi koje vam nabijaju Jugošvabe koje dolaze ovamo na odmor: 15 dana piju redbull umjesto vode, dobiju dislokaciju ramene kosti od ruke kroz prozor rentanog BMW-a itd itd.
      Ono što nikad ne radite jeste to da ne odgovorite sa druge strane na te iste argumente: 1. Ljudi rade gore 8-10 sati, sve preko toga rade jer žele i jer je više plaćeno, ne zato što moraju (osim ako nisu žrtva prevare opet nekog balkanskog majmuna, a npr. ja sam u našoj divnoj Bosni radio 11 sati za mizeran novac sa završenim fakultetom); gore zaista nije sjajno u smislu da ćeš ti za dva mjeseca jesti kavijar, ali su sustavi zdravstva, obrazovanja, socijalne politike i rada milenijum ispred nas; daju pola plaće za stanarinu, da, ali jedini razlog zašto ljudi odavdje ne daju pola plaće na stanarinu jeste zbog toga što žive sa mamom do 35-e; ljudi odavdje rade poslove koje Njemci neće jer završavaju škole koje Njemci ne završavaju - na drugoj strani, Njemci hoće da budu doktori i inžinjeri,a opet objeručke prihvataju te ljude odavdje.
      Sve što sam napisao, napisao sam iz osobnog iskustva. Studiram, radim, živim sam u glavnom gradu Bosne i Hercegovine i proteklih pet godina sam pokušavao "probati" i stvarati svoju budućnost ovdje. Opet ću ponoviti, podržavam slobodan izbor: tko želi neka ide, tko želi neka ostane. Ali me užasno vrijeđa latentno vrijeđanje ljudi koji odu od strane ovih koji su ostali. Lp.
      Jesi li se pronašao, bravo. Nemam ništa protiv tih ljudi, ali ajmo stati na loptu malo. Respektiram ljude, respektiram sve poslove preko kojih se na pošten način može doći do novca. Stvar je o glumi, predstavljanju priče NAMA ovdje kako oni gore UŽIVAJU. Odnosno stvar je u laganju i predstavljanju sebe i tih zapadnih država na skroz pogrešan način. Tipična priča šef me toliko zavolio da skoro nikako ne radim, a za 5 godina neće imati kičme nikako. Kako vozi auto od 20k eura, a gleda kad plati ratu kredita hoće li imati šta doručkovati. To ti je NAŠ MENTALITET. Ne može za početak mali autić, nego mora BMW, AUDI, MERCEDES.O tome se radi da je to postao trend, ali da nije tako bajno kako se priča.

      Pročitaj koliko sam puta ponovio da mi je žao sviju koji su bili primorani otići gore biti STRANCI. I pročitaj moju zadnju rečenicu u tom postu da sam MORAO otišao bih isto. Ne vidim da sam igdje koga uvrijedio, samo što si se ti pronašao u mom gornjem postu pa te to boli. Pošto si i sam iz Bosne znaš da nema većeg rahatluka i meraka nego ovdje. Ne vidim razlog, zašto bih ja koji sam obrazovan, sa svojih X diploma, priznanja i uvjerenja išao prati švabama guzicu ili trati kičmu na baušteli zato što je to trend biti auslender? O tome da li je bolje stanje u evropskim zemljama nego u Ex-Yu, bespotrebno je diskutovati oko toga.

      I na kraju fazon je u tome što ljudi KOJI ne moraju žele napustiti državu i otići. Poslije bude kasno, pogotovo za one što su napustili državne poslove. Ali garantujem ti da bi pola ljudi koji nikad nisu bili vani(radili) i žele otići gore (zbog priči prijatelja kako se gore beru euri) vrate se u roku par mjeseci nazad. Sve ti ovo pričam iz iskustva. Pozdrav i za tebe i želim ti puno sreće i uspjeha. Još jednom mi je žao tebe i svih koji su napustili našu lijepu državu, sa razlogom naravno. Nadam se da si inžinjer ili doktor i da ti je priznata diploma bez dodatnih anerkenunga i ispita
      Posljednje uređivanje od Amel Hamilton : 07-11-20 at 00:45

    3. #13
      Damco avatar
      Zlobno
       
      Datum pristupanja
      Apr 2014
      Poruke
      908
      Teme
      83
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      9 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      2 min
      Like (kliknutih)
      1083
      Like (dobivenih)
      617
      Rep
      U kojoj drzavi trenutno boravite:
      Luxembourg

      Kada ste se odselili iz Ex-Yu:
      2015

      Razlika zivota izmedju dijaspore i Ex-Yu:
      Pa ko planira sebi stvarati neki zivot, da ne zivi od danas do sjutra i gledati da uzme svaki cenat od svojih, treba doci i snaci se. Jer u zivotu je najljepse kad imas svoje, kad ne zavisis od nikog, kad imas ono sto si ti sam zaradio i stvarao godinama, takodje tu sebe vidis i snalazljivog covjeka. U dijaspori su puno vece sanse za to da stvoris nesto u zivotu, jeste da moras radit, ali rad treba da se postuje.
      A sto se tice ex-yu, to je nas dom, svih nas, ali sta da kazem, svako ide dje je bolje zaradit i zivjeti neki zivot koji ima smisla. Civilizovaniji ljudi vecinom je u dijaspori, to je poznato svima

      Vase misljenje o masovnoj selidbi:
      Mislim da svako ima pravo otici bilo gdje i pokusati ispuniti svoje zivotne ciljeve.


      Nesto za dodati:
      ''Zapamtite svaki profesionalac je jednom bio amater i svaki majstor je krenuo kao pocetnik!''


    4. Like s h e l b y se sviđa ovaj post
    5. #14
      s h e l b y avatar
      Kupujem drva
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Apr 2016
      Lokacija
      B.B.B. Virovitica
      Poruke
      4,341
      Teme
      274
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      47 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      N/A
      Like (kliknutih)
      1162
      Like (dobivenih)
      1285
      Rep
      LOCK teme

      Dragi forumaši, s ovom anketom smo otkirili da većina CH forumaša ne žive niti se planiraju seliti u dijasporu.
      Detaljna anketa je:

      Da, planiram se vratiti - 1 glas
      Da, planiram ostati - 5 glasova
      Ne, neplaniram nigdje selit - 24 glas
      Ne, ali planiram ići u dijasporu - 19 glasova


     

     
  • Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

    Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •