Registracija
  • Sretno
  • Uplaseno
  • Opusteno
  • Zaljubljeno
  • Zivcano
  • Voljeno
  • Ludo
  • Gladno
  • Posrano
  • Zamisljeno
  • Zlobno
  • Uspavano
  • Zakon
  • Sjajno
  • Zgodno
  • Snazno
  • Zgrozeno
  • Pijano
  • Usamljeno
  • Nostalgicno
  • Zarazeno
  • Zadovoljno
  • Tuzno
  • Bolesno
  • Neodlucno
  • Ponosno
  • Odlucno
  • Ljuto
  • a
  • Vidi rezultate ankete: Da li živite u Dijaspori ?

    Glasači
    49. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
    • Da, planiram se vratit

      1 2.04%
    • Da, planiram ostat

      5 10.20%
    • Ne, neplaniram nigdje selit

      24 48.98%
    • Ne, ali planiram ici u dijasporu

      19 38.78%
    Pokazuje rezultate 1 do 10 od 14

    Threaded View

    1. #8
      Raskolnikov avatar
      And all I loved, I loved
      alone.
       
      Zgodno
       
      Datum pristupanja
      Mar 2012
      Lokacija
      City of Angels
      Poruke
      6,457
      Teme
      224
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      68 post(ova)
      Označen(a)
      1 tema
      Dnevna aktivnost
      N/A
      Like (kliknutih)
      960
      Like (dobivenih)
      835
      Rep
      Planirate li odselit u dijasporu : Da.
      Dali ste nekada bili kratko u dijaspori : Da. Gotovo cijela porodica mi živi u Njemačkoj, Danskoj, Austriji, Švedskoj.
      Vase misljenje o masovnoj selidbi: Apsolutno podržavam one koji odlaze, ohrabrujem one koji žele ostati, ali, kratki osvrt na prethodne postove u idućem dijelu
      Nesto za dodati :
      Citiraj Prvotno napisano od Tatta Vidi poruku
      U kojoj drzavi trenutno boravite :
      *Imamo bolji zdravstveni sustav u kojemu gotovo svatko ima pravo na besplatnu operaciju ukoliko mu zivot ovisi o tome . Takav sustav ima i svojih mana , ali je ovaj argument oko " besplatnih " operacija prebacuje sve to .
      *Punooooo smo lijepsi narod .
      Tko zivi u Njemackoj , msm da me razumije kada kazem da smo mi lijepsi narod . Sva sreca sta od mojih kolega nitko ne citaj ovaj forum . heheh
      "Bolji zdravstveni sustav" - pogrešno; "Besplatne operacije ako ti život ovisi o njima" - treba definirati "život ovisi o njima". Pri srčanom udaru će te operirat jednako u Njemačkoj kao i u Hrvatskoj/Bosni, istovremeno će se za maligne bolesti (što ugrožava život u konačnici) skupljati novac preko sms poruka (posebno u ovim balkanskim vukoj*binama). Ne govorimo o Americi, nego o Zapadnoj Europi.
      Znam da se šališ, a i slažem se sa tobom. Njemci su ružni. Ali, subjektivnost opet.
      Citiraj Prvotno napisano od Amel Hamilton Vidi poruku
      Vase misljenje o masovnoj selidbi: Žao mi ljudi kojih su stvarno zbog financija morali napustiti matične države. Druga stvar je u tome što je iseljavanje, bar u mojoj blizini, postalo trend. Nit su pokušali u BiH, a već žele vani. Treća stvar - iseljavanja su uvijek bila i bit će, odnosno kretanje stanovništva.

      Nesto za dodati: Iskreno prije 2 godine planirao sam otići u Njemačku, ali sam odustao. Prvenstveno što nije onako kako se čini ili kako ljudi pričaju. Većina naših ljudi gore se pati, rijetki će to priznati. Većini Njemačka i Austrija su prikazana na pogrešan način (pun džep eura, dobro auto, izlasci) ali u suštini to je sve suprotno (rijetko ko od naših ljudi se snađe vani - većinom su svi bauštelci ili njegovatelji odnosno rade poslove koje neće švabe, auta su na lizing/kredite, a što se tiče izlazaka rijetko kad imaju vremena). Još jedna negativna stvar u tome jeste da ćeš vani(EU) uvijek biti stranac, a gore i od toga je to što postaješ stranac i u vlastitoj državi. Stvarno mi je žao ljudih koji su bili primorani otići, kako kažu trbuhom za kruhom. Hejtam onda medije, koji su dok nije bilo corone svaki mogući dan pisali o iseljavanju iz države, uslovima vani. Čak sam blokirao par stranica koje su to konstatno radile, pa ubi to čovjeka u psihu. Narod počeo napustati državne poslove, vidio da to nije to ali nema onda nazad. Komšija mi prvi radi u državnom sektoru sa platom cca 1000€ i razmišlja da ode vani. Pored medija tu su i frajeri koji vani jedva sklapaju kraj sa krajem, minimalnom platom i autom na lizing i bacaju po gradu priče da im je med i mlijeko, sve neke poslovođe i šefovi(najčešće slovenci ). Samim tim postupcima ljudi misle da što prije trebaju napustati ognjišta, dobre poslove i ići davati pola plate na kiriju, a samim tim duplo više trati leđa!! Sve ovo znam jer skoro živim uz samu granicu, a znaju i ovi što rade vani ali kao što sam rekao rijetko ko će priznati sve ovo

      Treba ostati i boriti se, ko je u mogućnosti koliko toliko, a ko nije želim mu sretan put isti bih odabrao da moram!
      Znači li pokušati ostati i raditi za mizeran novac nekoliko godina i nadati se prilici koja često ne dođe?
      Čest argumenat ljudi koji su vezani za balkanske zemlje jesu upravo ovi koje si istakao i još: "Oni gore rade po cijeli dan, a ovamo se kurče."; "Nije ni gore sjajno"; "Dajete pola plate na stanarinu"; "Radite poslove koje Švabe neće". Zanimljivo je da iza ovih argumenata ne stoji racionalno razmišljanje nego kompleksi koje vam nabijaju Jugošvabe koje dolaze ovamo na odmor: 15 dana piju redbull umjesto vode, dobiju dislokaciju ramene kosti od ruke kroz prozor rentanog BMW-a itd itd.
      Ono što nikad ne radite jeste to da ne odgovorite sa druge strane na te iste argumente: 1. Ljudi rade gore 8-10 sati, sve preko toga rade jer žele i jer je više plaćeno, ne zato što moraju (osim ako nisu žrtva prevare opet nekog balkanskog majmuna, a npr. ja sam u našoj divnoj Bosni radio 11 sati za mizeran novac sa završenim fakultetom); gore zaista nije sjajno u smislu da ćeš ti za dva mjeseca jesti kavijar, ali su sustavi zdravstva, obrazovanja, socijalne politike i rada milenijum ispred nas; daju pola plaće za stanarinu, da, ali jedini razlog zašto ljudi odavdje ne daju pola plaće na stanarinu jeste zbog toga što žive sa mamom do 35-e; ljudi odavdje rade poslove koje Njemci neće jer završavaju škole koje Njemci ne završavaju - na drugoj strani, Njemci hoće da budu doktori i inžinjeri,a opet objeručke prihvataju te ljude odavdje.
      Sve što sam napisao, napisao sam iz osobnog iskustva. Studiram, radim, živim sam u glavnom gradu Bosne i Hercegovine i proteklih pet godina sam pokušavao "probati" i stvarati svoju budućnost ovdje. Opet ću ponoviti, podržavam slobodan izbor: tko želi neka ide, tko želi neka ostane. Ali me užasno vrijeđa latentno vrijeđanje ljudi koji odu od strane ovih koji su ostali. Lp.
      Posljednje uređivanje od Raskolnikov : 06-11-20 at 17:05
      May the rotting flesh of kings feed the Earth.


     

     
  • Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •