Kao veliki ljubitelj košarke i košarkaških simulacija 2K Gamesa, svake godine utrošim barem dvjestotinjak sati uz razne modove u NBA 2K igram. Obično i u najoptimističnijem scenariju imam dojam kako dobivamo minimalna unapređenja u tim igrama, pored izmjena u rosteru i sitnih grafičkih promjena u prezentacijama. Ipak, ove godine ne treba mi dvjesto sati igranja da utvrdim kako NBA 2K21 za PC, PS4 i XBO ima najmanje značajnijih promjena otkako znam za serijal. Igra je to koja nije evoluirala niti u jednom segmentu naspram prijašnje verzije, ionako kontroverzne i osporavane zbog mikrotransakcija, reklama i čega sve ne. Sve je to prisutno i u novom izdanju, opet za istih 60 eura. I to je pomalo deprimirajuće.

Doduše, postoji svojevrsno opravdanje, ako ga tako možemo nazvati, za ovakvo stanje stvari. Vidite, NBA 2K21 bit će revolucionarna nova igra s hrpom noviteta, tako barem kažu, ali u verzijama za PlayStation 5 te Xbox Series X/S konzole. One u ovom trenutku još nisu dostupne, no već znamo da će koštati 70 eura. Nevezano za njih, verziju za PC i stare konzole moramo ocjenjivati prema onome što se sada nudi, a to iskreno rečeno nije neviđeno. Zapravo, sasvim suprotno.



Glavni mod i dalje je MyCareer u kojemu kreiramo vlastitog lika. Isti ponovno pati od već poznatog problema dugotrajnog grinda i usporenog napredovanja zbog silnih mikrotransakcija. Pokušava se to ovdje ublažiti različitim događajima unutar karijere, npr. ugovora za sponzorstvo i sl. No, i dalje je sve to klimavo sve dok postoji opcija da se preskoči čitavi uvodni dio igre. Ispada kao da su ga namjerno napravili da bude dosadan.

Razvojni studio Visual Concepts ponovno je angažirao poznate glumce kako bi dočarao početak NBA karijere. No, drugi glumci ne spašavaju situaciju kad igra kopira već ustaljeni put s uvijek istom spikom o snovima koji se ostvaruju na koledžu. Prošle mi je godine taj početak karijere prije NBA lige bio privlačan i dobro odglumljen, no ovo je čisti deja vu uz tek nekoliko drugačijih animacija. Neće vam smetati jedino ako unazad 2-3 godine niste igrali NBA 2K serijal.



Ni MyLeague ni MyGym modovi nisu doživjeli nikakvu promjenu te su već treću godinu za redom praktički netaknuti. Start MyLeague moda mi je otkrio i trenutno najveći problem ove igre, poprilično sramotan. Igru sam skinuo preko PS Storea 3. 9., no danas u trenutku pisanja ove recenzije developer još nije riješio problem sa serverima vezanim za download unutar igre.

Naime, sharing opcija unutar više modova do sada je bila jedna od boljih stvari ovog serijala. Kako bi vam karijera odmicala, svaku novu sezonu mogli ste skinuti draft klasu (NBA draftane igrače) koju su fanovi igre uz fantastičan trud znali napraviti i do sedam ili osam godina u budućnost. Upravo taj alat omogućuje vam realističniju budućnost u karijeri jer se nakon nekoliko sezona neće dogoditi da vam igra sama stvara izmišljene novake, nego ćete posegnuti za stvarnim košarkašima i skinuti ih na početku starta svake nove sezone. Osim kad vam igra to ne dopušta zbog problema sa serverima, kao što je trenutno slučaj s NBA 2K21. Nadam se da vam je jasno koliko je to nezadovoljstva pružilo drugim igračima, a mene osobno je stvarno razočaralo i ostavilo gorak okus u ustima. Developer je izbacio dvije zakrpe i još se nije očitovao oko ovog problema.



Pomaci u gameplayu također su sićušni. Osim nove kontrole šuta i redefiniranog driblinga kroz desni analog, zaista je sve manje-više isto kao lani. Novi šut naišao je na salve prigovora, toliko da su se čak neki i od košarkaša iz NBA lige požalili kako se ne mogu priviknuti na novi mjerač, a među njima bio je i Damian Lilliard – košarkaš koji je na naslovnici ove igre!

Ako je u gameplayu bilo pomaka u odnosu na prošlu godinu u grafici i prezentaciji je jednostavno nema. Komentatori imaju minimalno snimljenog novog materijala i tek kada su spomenuli Kobeovu nesretnu pogibiju shvatio sam da igram NBA 2K21, a ne 2K20. Pokažete li nekom laiku te dvije igre, jedino bi po mjeraču šuta mogao zaključiti da su to zapravo dvije različite verzije.

S obzirom na posljedice pandemije, moguće je objašnjenje ove reciklaže tražiti u otežanom razvoju igre, usporenom zbog rada od kuće. Definitivno je i to imalo neku ulogu u konačnom proizvodu. No, u tom je slučaju cijela stvar još licemjernija kad morate kupiti izdanje od 100 eura da biste dobili pravo nadograditi igru na PS5 ili XSX verziju.



Verzija igre za trenutnu generaciju konzola i za PC jednostavno nije vrijedna plaćanja pune cijene. Iako sam veliki fan, često optimističan i blagonaklon prema ovom serijalu, smatram kako se ova igra komotno trebala ili odgoditi ili prodavati u pola cijene. Možda čak svesti samo na PlayStation 5 te Xbox Series S/X verzije. Međutim, pohlepa je česta pojava u industriji igara, a NBA 2K21 za sadašnju generaciju konzola tipičan je primjer te pohlepe.

Nadam se da će next gen verzija ipak opravdati svoju ulogu pojavom na tržište i da napredak neće biti samo kozmetičke prirode. Korona ne može biti alibi za ovako slabu igru, odnosno nepostojeću evoluciju. Po ovoj cijeni treba tražiti više od ovoga.










IZVOR