Izbacili najboljeg tenisača BiH s Roland Garrosa: 'Ovo Nadalu ili Federeru ne bi nikad napravili'



Ukoliko se ispostavi da je trener negativan, trebamo tražiti pravdu i da ona na kraju bude zadovoljena. Nije to ono što će nas u potpunosti zadovoljiti jer smo zaista bili slomljeni zbog te odluke, rekao je Džumhur.

Damir Džumhur (ATP 114) ne može igrati na Roland Garrosu, zadnjem Grand Slamu ove godine koji počinje u nedjelju 27. rujna. Ne radi se ni o kakvoj ozljedi ili nespremnosti za nastup, već su organizatori pariškog turnira eliminirali najboljeg tenisača Bosne i Hercegovine zbog... Granično pozitivnog testa njegovog trenera na korona virus!?

- Jučer se, nažalost, dogodilo nešto najgore što se moglo dogoditi za mene, a to je da nemam pravo nastupa na Roland Garrosu. Sada ću pokušati malo šire to objasniti i kakva je čitava situacija. Naravno, moj trener i ja smo od početka svih ovih turnira zajedno putovali i bili zajedno, odradili smo u proteklih mjesec dana između 15 i 20 testova i svi su bili negativni. U Rimu smo imali dva testiranja, u Parizu smo također na prvom testiranju bili negativni, a onda smo u subotu radili drugi test i, iako sam ja bio negativan, trener je dobio poziv u nedjelju i obrazložili su mu da je njegov test na granici da bude pozitivan. Rečeno je da će se obaviti dodatne pretrage, on im je odmah dao na uvid da ima antitijela, odnosno da je prebolio korona virus te da ne vidi način na koji može biti pozitivan - krenuo je objašnjavati sve što se dogodilo Džumhur kojeg trenira bivši trener Ive Karlovića Petar Popović.

- Moj test je bio negativan, on je čekao odluku i oko 16 sati mu je javljeno da je pozitivan. Iako je pokušao objasniti da ljudi koji imaju antitijela mogu imati lažno pozitivan test, mi nažalost nismo dobili šansu da napravimo drugi test i sigurni smo da bi on pokazao da je negativan. Njih to nije mnogo zanimalo, mene su oko 16 sati pozvali i javili mi da zbog najbližeg kontakta s njim nemam pravo igranja na Roland Garrosu ove godine. Ta vijest me uzdrmala jer mi je ovaj turnir jedan od najdražih i na njemu sam imao neke sjajne mečeve, ovo je za mene jedan od najbitnijih turnira u godini i najviše me boli što nemam šansu napraviti bilo kakav rezultat.
Nedavno su u sličnoj situaciji bili Hugo Dellien i Guido Pella čiji je trener imao pozitivan nalaz na korona virus, pa Bolivijac i Argentinac nisu mogli nastupiti na Western & Southern Openu uoči US Opena, a skoro ni tamo. Džumhurov je, pak, slučaj još razina više. Odnosno da čovjek ne povjeruje.

- Sada osjećam potrebu da, ukoliko se ispostavi da je trener negativan, trebamo tražiti pravdu i da ona na kraju bude zadovoljena. Nije to ono što će nas u potpunosti zadovoljiti jer smo zaista bili slomljeni zbog te odluke, ali nadamo se da ćemo ipak nekako i na neki način zadovoljiti pravdu i vrlo, vrlo bitna stvar i ono što nikako ne možemo prihvatiti, jest činjenica da trener nije dobio priliku da se drugi put testira.

Naravno, tenisača poput Džumhura organizatorima je lakše izbaciti nego što bi to bio slučaj s onim najboljima. I njih se očekivao dotaknuo u usporedbi.

- Sjećam se da je trener postavio pitanje što bi se dogodilo da je ovakav slučaj zadesio Rafaela Nadala ili Rogera Federera, odnosno što bi se dogodilo da je kod njegovog trenera pokazan pozitivan test. Pitam se bi li on dobio priliku za drugi ili možda čak i treći test ili bi ga izbacili. Znamo da pravila nisu ista za sve i sumnjamo da bi tek tako nekoga od tih velikih imena izbacili s turnira, a to je nešto s čim se moramo nositi i prihvatiti to. Moram reći i da sam jučer dobio poruku od Đokovića koji mi je ponudio svoju pomoć i drago mi je što imam veliku podršku i njega i brojnih drugih igrača koji ne bi voljeli da su u takvoj situaciji. Nadamo se da će na kraju ipak biti dobro - završio je Džumhur koji je u Parizu dvaput dogurao do trećeg kola.