Registracija
  • a
  • Bolesno
  • Gladno
  • Ljuto
  • Ludo
  • Neodlucno
  • Nostalgicno
  • Odlucno
  • Opusteno
  • Pijano
  • Ponosno
  • Posrano
  • Sjajno
  • Snazno
  • Sretno
  • Tuzno
  • Uplaseno
  • Usamljeno
  • Uspavano
  • Voljeno
  • Zadovoljno
  • Zakon
  • Zaljubljeno
  • Zamisljeno
  • Zarazeno
  • Zgodno
  • Zgrozeno
  • Zivcano
  • Zlobno
  • Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9
    1. #1
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep

      アニメ | Analize

      アニメ
      Za pocetnike

      Zelis poceti sa gledanjem?

      Nakon sto zavrsi vasa omiljena serija ili pak zavrsite neku odlicnu igru, uvjek ostaje neka praznina. Vjerovatno ce vam nekada iz dosade, i da necim popunite tu "rupu", pasti na pamet da gledate Anime. Ovo je tema za pocetnike i ljude koji zele poceti gledati ovaj medij, objasnjene i razlozi zasto iste gledati kao i odgovori na cesta pitanja.

      Cesta pitanja za Anime i odgovori za iste


      Koliko su popularne Anime?



      Kratki odgovor bi bio, ne bi vjerovali koliko su popularne, narucito ako ne pratite Internet van nasih prostora.

      Kao i u svemu, Balkan zaostaje za svijetom par decenije, tako i u Anime popularnosti. One su idalje kod nas malo "strane" i idalje se smatra da to gledaju "cudaci". Ali polako i Anime dobijaju mali dio popularnosti na nasim prostorima.

      Na Zapadu je drugacija mnogo prica. Anime su megapopularne i blizu su da postanu najpopularniji medij zajedno sa Mangama. Za samo deceniju Anime su od nekog "niche" hobija postale "mainstream".


      Da li su Anime za djecu



      Kratak odgovor bi bio, naravno da ne.

      I sama historija nastanka Anime odma rusi tvrdnju da je to nesto za djecu. Anime su nastala kada su kreatori u Japanu inspirisani Disney filmovima htjeli napravit nesto slicno ali za stariju publiku. Oni su vidjeli potencijal animacije i zeljeli su ispricati pricu u tom formatu ali pricu koja ce se ticati tezih tema i tematike za odrasle.

      Mnogi od vas misle da su gledali Anime ako su gledali starije naslove na TV kao djete, ali vrlo lako je da ste svo vrijeme gledali cenzurisane verzije 4kids. Iako su ti naslovi u Japanu pravljeni za mladje gledaoce posjedovali su i teske teme i mracnije tematike koje su na Zapadu, kao i na nasim prostorima apsolutno cenzurisane.

      Anime posjeduje takodjer i zanr demografije, tako da postoji zanr za tinejdjere imena "shounen" i zanr za starije "seinen". Tu je i poseban zanr i za zenske gledaoce, kojih ima mnogo, "shoujo".


      Da li su Anime cudne?



      To vjerovatno zavisi od naslova koji gledate.

      Velika je kultoroska udaljenost izmedju nas i Japana, njihovo shvatanje svijeta, humor, romantika, se dosta razlikuju od nase. Ali tu ima i dosta pozitivnog, jer smo navikli da gledamo medije iz SAD, tako kada vidimo nesto iz Japana, bit ce pravo osvjezenje. Narucito ukoliko su vam dosadile klishe price iz Amerike.


      Kako cu se vezati za "nepostojece" likove?



      Zapravo, ja to gledam skroz drugacije.

      U serijama i filmovima, likove glume glumci. Glumci koji imaju zivot van univerzuma price, glumci koji se pojavljaju u vise prica filmova i serija. Anime likovi su drugaciji, i po mom misljenju, "visepostojeci" nego obicni glumci. Jer jedan Mikaela postoji samo u univerzumu Owari no Serapha, njega niko ne glumi, on je to sto jeste i samo mu daje glas neko iz industrije.

      Na to dodajte odlicnu muziku, scene i price sa kojima se niste susretali u medijima i sigurno cete se vezati za nekog od ovih likova.


      Za koga nisu Anime?



      Ukoliko niste zainteresovani previse za serije i filmove, onda ni Anime nisu za vas.

      Takodjer ukoliko ste homofobicni, Anime sigurno nisu za vas. Naravno LGBTQ+ predstavljanje nije toliko cesto u Anime, ali je mnogo cesce nego u medijima koje smo navikli konzumirati. Anime ima i poseban zanr za romanticne price izmedju dva muskarca ili dvije zena i vec decenijama su najprogresivniji medij. Ukoliko vam smetaju likovi ciji pol nije jasno definisan, smetaju vam neke scene koje nagovjestavaju odnos izmedju osoba istog pola, Anime nisu za vas.

      Anime industrija ne preza od neke teske tematike sa kojoj se susrecemo i u onim naslovima koji su pravljeni za mladje. Porodicno nasilje, silovanje, ubistva, kanibalizam i sve ostalo najgore od ljudskog ponasanja je nesto sto je cesto u Anime. Ukoliko ste osjetljivi na takve stvari, onda Anime nisu za vas.


      Za koga jesu Anime?



      Ukoliko ste osoba otvorena za nove stvari.

      Vec sam pomenuo LGBTQ+ u Anime, tako ukoliko niste heteroseksualna osoba i trazite price koje ce zadovoljit vase romanticne potrebe, tu nije jedan zanr, vec pet zanrova za vas. Zapadni mediji su daleko zaostali od Anime u ovom segmentu i svaki pokusaj se cini forsiran i neprirodan. Anime posjeduje neke od najsladjih, najsimpaticnijih romanticnih prica izmedju istospolnih likova. Takodjer i najbolja prezentacija LGBTQ+ likova je u Anime.

      Takodjer su Anime odlicne i za zenske gledaoce i nije slucajnost da skoro polovina Anime gledaoca spada u "ljepsi" pol. Vise od tri Anime zanrova je posveceno zenskim gledaocima.

      Ukoliko bi zeljeli vidjeti drugu perpektivu i drugi pogled na svijet od onoga sa Zapada i SAD, Anime je tu pravo osvjezenje. Iako ce u pocetku biti neobicno da su Amerikanci "losi momci" u prici hehe.


      Ukoliko obozavate fantazi zanr, Anime ima jedne od najboljih, kao i Sci-Fi price. Ili bi zeljeli pogledati neki fantazi u nekoj dosta mracnijom tematici od koje ste gledali tu je zanr dark fantazija tipa Berserk ili Made in Abyss.


      Nesto dodati o Anime?



      To je specifican medij, oni koji cijene umjetnost istinsku, zavolit ce ovaj tip medija.

      Ukoliko vam je muzika nesto od najbitnijih stvari u zivotu, Anime vas nece razocarati. Jer se tu susrecemo sa nekim od najljepsih kompozicija. Anime industrija daje mnogo znacaja muzici.

      Animacija ima mogucnost da napravi nesto sto je Zapadnim medijima nemoguce ozivjeti na ekranima. Animacija bukvalno nema granica a i pojedini studiji su toliko napredni i talentovani da od animacije prave nesto sto se moze nazvati umjetnoscu.

      Tu je naravno, kao sto sam pomenuo i bezgranicna domisljatnost Anime industrije. Price koje moze samo Anime ispricati, tipa prica o momku koji je zbog par losih odluka postao pola covjek, pola ljudozder. Bice je jednom polovicom u svijetu ljudi, a drugom u svijetu ghoula koji se hrane ljudima, prica kao Tokyo Ghoul je moguca samo u Anime. Ili pak prica o razredu delikvenata koji za ucitelja dobijaju bezsmrtno bice iz svemira i zadatak da isto nekako ubiju, a ako to ne urade, to bice ce unistit svijet. U isto vrijeme, to bice ce postat najbolji ucitelj i spas za ovaj razred "propalica", Assassination Classroom je samo jedan od primjera bezgranicnosti animacije.

      Takodjer Anime ima i dosta specificnih zanrova i podzanrova i kao nov gledaoce se necete izgubiti u hiljade naslova. U ovoj industriji ima za svega po nesto. Osim toga postoje i posebne trope grupe i podgrupe za Anime likove, tako ukoliko vam se svidi tip osobnosti nekog lika, uz pomoc njegove grupe cete moci naci ostale slicne likove, tipa Tsundere ili Yandere.

      Sa kojim naslovom poceti?

      Iako Anime ima hiljade naslova kao pocetniku potreban vam je neki naslov koji ce vas u to sve uvesti. Naslov koji ce vas navici na nesto drugacije i na samu animaciju i japansku kulturu. Ja cu vam dati par prijedloga gdje bi mogli poceti sa gledanjem.


      Attack on Titan



      Novijim gledaocima, kao sto sam ja. AoT je vecini prva Anime i naslov koji nas je uveo u ovaj svijet.

      I da opste ne planirate gledati Anime, Attack on Titan je nesto sto bi svako trebao pogledati jer je nesto nevjerovatno. Anime koja se cesto puta usporedila sa Game of Thrones, ali za razliku od istog, AoT svojim nastavcima nije razocarao, sta vise, od odlicne price je napravila nesto sto spada u remekdijela medija.

      Attack on Titan se odvija u svijetu gdje je covjecanstvo svoj spas naslo iza ogromnih zidina, razlog tome je sto vise nisu apeks predator svijeta, sada su plijen, sada su bukvalno stoka, hrana za Titane koji se nalaze van zidina. Hrabri dio vojske ovog svijeta ima zadatak da izlazi van tih zidina, spoznaje svijet van istih kao i istrazivanje i shvatanje samih titana. Ostatak ljudi se nalazi sigurno unutar zidova, kao i nasa glavna tri lika, Eren, Mikasa i Armin, no prica ove Anime pocinje dana kada prvi dio tih zidina padne i Titani ulaze u dio grada gdje stanuju nasa glavna tri lika.

      Attack on Titan je takav naslov da vise nemam ni rijeci da opisem koliko je dobar, remekdijelo je mala rijec za to. Plot twistovi koje necete nikada moci predvidjeti a kada se vratite da ponovno gledanje, shvatate da su informacije i istina bila ispred vas svo vrijeme. Muzika koja je cesto miks neke epske opere sa technom u vama ce probudit desetine emocija. Animacija sa koje necete moci skrenuti pogled i prica koja je vjerovatno u top deset prica ikada ispricanih, Attack on Titan bi trebao svako pogledati i bio bi sjajan uvodnik u Anime.


      Ukoliko zelite procitati vise o Attack o Titanu na ovom PDF, Klik


      Death Note



      Jedna od najgenijanijih prica u medijima.

      DN je malo stariji naslov ali je kao i AoT nesto sto se mora pogledati. Napisati i stvoriti inteligente likove je tesko, ali DN nekako to radi bez greske. Iako su dva glavna lika daleko pametniji od bilo kojeg gledaoca, ono zbog cega se DN smatra najboljim jer sto mi gledaoci mozemo shvatit dva glavna lika i njihovo razmisljanje. Planovi koji nikada nama ne bi pali na pamet, ali kada ih shvatimo i kada nam se objasne, to je onaj "Ahaaa" momenat, i ukoliko nesto takvo volite, DN morate pogledati.

      Light je ucenik posljednjeg razreda Srednje skole kada igrom slucaja nalazi neobicnu knjigu koju je u nas svijet bacilo vannadrevno bice, bukvalno iz dosade da vidi sta bi covjek sa takvim oruzjem mogao uraditi. No Light nije obican covjek, on je genijalac i ubrzo ce shvatit sta mu je doslo pod ruke. Nakon citanja pravila iste i par testiranja, Light shvata da ima u posjedu knjigu u koju cije ime upise, taj covjek umire. Light sebe pocinje smatrati "Bogom" i spasiocom i zeli ocistit svijet od svih gresnika, ali njega zeli zaustaviti "L", najgenijalniji detektiv svijeta. Tu pocinje igra macke i misa i borba dva genijalna uma, borba kakvu do sada niste nikada vidjeli sigurno.


      Fullmetal Alchemist Brotherhood



      Jedan od najboljih Anime naslova

      Prica koja je odlicna za uvod u svijet Anime. Fantazi svijet sa dosta historije i politike i sa genijalnim sistemom moci alkhemije je sigurno nesto sto bi trebali pogledati. Edward i Erlic je dvoje brace koje odrasta u ovom neobicnom svijetu gdje je alkhemija nesto uobicajno. No njihova se majka razboli i nazalost premine, no njih dvoje ima plan da je vrati. Naivno i djecije razmisljanje ce ih dovesti da urade najveci tabu alkhemije, jer osnovni zakon ovog svijeta je ukoliko zelis nesto, moras prvo dati nesto svoje iste vrijednosti. A sta je iste vrijednosti kao zivot majke? Cijelo tijelo Erlica i noga i ruka Edwarda. Oni ostaju zivi ali majku nisu vratili u zivot kako su namjeravali, a sada im je glavni zadatak da vrate tijelo Erlicu.





      Mozda je klishe reci, ali Anime je meni promjenila zivot, na bolje, a mozda ce i vama. Nakon gledanja prve Anime, vidio sam ispred sebe svijet sa hiljade naslova i nesto sto cu gledati i biti dio toga do kraja zivota. Anime su koliko cudno zvucalo, barem meni, dale odgovor na pitanja koja imam godinama, u vezi sebe i uz pomoc istih sam i ja, postao iskren prema sam sebi. Dugo vremena sam bio hladna osoba, a ova japanska industrija mi je vratila emocije i uz pomoc iste sam postao ponovno emotivan i shvatati iste. Pitanja koja sam poceo imati kada sam usao u pubertet i kada sam dobio svoju seksualnost, Anime je iz nekog razloga, imala odgovor na ista. Naravno pomogla mi je i u detoksu od narkotika jer sam pomocu istih skrenuo um sa zelje za porokom. Porok koji je i sam dosao zbog zbunjenosti koju sam osjecao, zbunjenosti koju sam uspio shvatit i prihvatit uz pomoc nekih prica iz ovog medija.


      Ovaj medij kao i sve ostalo, nece uticati na sve isto, al ukoliko vam se svidja ono sto Anime predstavlja, a u isto vrijeme, necete da gledate iste samo zbog misljenja drugih, sami sebe zatvarate od jednog nevjerovatnog svijeta, svijeta koja mozda promjeni vas zivot na bolje.
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 27-12-23 at 21:18
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    2. Like hana, Neferpitou se sviđa ovaj post
    3. #2
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep
      Ovdje ce biti postavljeni i objasnjeni zargoni i rijeci koje cesto cujemo u animama i na anime zajednicama.

      Klikom na kategoriju mozete vidjeti spisak istih

      Klikom na naslov u zagradi koji se stavljen za primjer, mozete pogledati recenziju istoga


      Anime Rijecnik u Anime Kategorijama


      Dementia - Kategorija vrlo slicna psiholoskim anime naslovima, ali psiholoske anime imaju za cilj igre uma putem price, dok Damentia spada u igre uma putem anime karaktera, vecinom likovi koji su na putu prema ludilu. ( Neon Genesis Evangelion )

      Ecchi - Tacan prevod bi znao razigrane eroticne akcije i djela. Tako da se dosta centriraju na eksciplitne scene likova. Ecchi anime imaju najvise fan servisa, i vecinom se nalaze unutar shounen, harem i slicnih anime naslova. ( Kill la Kill )

      Harem - Anime naslov gdje se glavni lik nalazi samo u drustvu suprotnog spola tj. zenskom, kada je obrnuto u pitanju onda se to naziva Reverse Harem. ( High School DxD )

      Hentai - Anime serije ili filmovi za odrasle. ( Nepotreban primjer )

      Josei - Anime koje se baziraju na zenske gledaoce, vecinom. ( Amnesia )

      Mecha - Centrirano na mehanicke inovacije, roboti, androidi, svemirske letjelice. Vecinom su roboti i upravljanje istih primarni oblik mecha zanra. ( Tengen Toppa Gurren Lagann )

      Seinen - Anime koje se baziraju na starije tinejdjere, muske gledaoce. Kontet vecinom nije usmjeren za mladje gledaoce. ( Tokyo Ghoul )

      Shoujo - Seinen anime, ali ovoga puta za zenske gledaoce. ( Ouran Koukou Host Club )

      Shoujo Ai- Anime koja ima u fokusu romansu, ljubav izmedju dvije zenske osobe. ( Citrus )

      Shounen - Bazira se na muske gledaoce, ali za razliku od Seinen kategorije nema previse scena za odrasle, tako da je usmjereno na mladje gledaoce. ( Boku no Hero Academia )

      Shounen Ai - Anime koja ima u fokusu romansu, ljubav izmedju dvije muske osobe. ( Junjou Romantica )

      Slice of Life - Kategorija, kako samo ime kaze se bazira na odredjeni dio zivota glavnog lika. Ove anime su vecinom za opustanje jer mnoge ne posjeduju konflikt, akciju i odredjen kraj. Jednostavno se cine kao normalan zivot nekog lika. ( Toradora )

      Yaoi - Anime koja ima u fokusu osim romanse i erotske odnose izmedju muskih likova. Ove anime su vecinom pravljenje za zenske gledateljke. ( Nepotreban primjer )

      Yuri - Anime koja ima u fokusu osim romanse i erotske odnose izmedju zenskih likova. Vecinom posjeduju scene za odrasle. ( Nepotreban primjer )





      Nezvanicne kategorije

      Isekai - Prevodi se u "Slucajno putovanje", glavni lik biva prebacen, preporodjen, zarobljen u paralelni svijet ili fantazi svijet. ( Re:Zero )

      Baits - Ukoliko za kategorija ili naslov pise da ima "Bait"-ova, to znaci da ima odredjenih scena koje nagovjestavaju na ljubav izmedju likova vecinom istog spola. Iako se nikada zvanicno nije prikazalo da su ljubavnici. ( Owari No Seraph )

      Fan Service - Anime koja posjeduje eksplicitne scene koje se ne vezu za pricu, vec su tu da "zadovolje" gledaoca, scene u kupacima, nepotrebno prikazivanje grudi i straznjice i slicno. ( Highschool of the Dead )

      Man Service - Posto se Fan Service vecinom odnosi na scene sa zenskim likovima, Man Service se bazira na "zadovoljavanje" zenskih gledaoca. ( Free ! )

      Bishounen - Prevedeno znaci prelijepi djecak, tako da likovi u ovom podzanru vecinom posjeduju lijepa, mlada lica i gradju. ( Diabolik Lovers )

      Post Apokaliptik - Kako i samo ime kaze anime koja se odvija nakon dogadjaja koji je izazvao apokalipsu. ( Shinsekai Yori )

      Cyberpunk - Subzanr Sci-Fi anime, radnja se odvija u nekoj destopiji sa visokom tehnogijom, ali losim zivotnim uslovima. Vecinom ova anime se bazira i na umjetnu inteligenciju. ( Psycho-Pass )



      Anime Karakteri/Likovi

      Klikom na ime lika, mozete procitat nesto vise o njemu.



      Dere

      Zapravo predstavlja listu personalizacije likova koju cesto srecemo u animima, to jest lista licnosti iz anime svijeta. Dole navedeni likovi spadaju pod "Dere" listu.




      Tsundere

      Najcesci likovi u animama, tacan prevod bi znacio "Hladan, udaljen", Tsundere likovi tako imaju naopaku licnosti, i prema ljudima koje voli pokazuju mrznju. Vrlo se cesto stide kad im neko dadne kompliment ili paznju, nekada ovakvi likovi imaju i nasilne tendecije ali rijetko kada. Primjer jednog Tsundere lika je Taiga Aisaka iz Toradora!




      Yandere

      Meni licno najinteresantniji oblik licnosti iz anime. Yandere likovi na prvi pogled zavaraju mnoge, jer vecinom imalu mlad i lijep izgled. Yandere se ponasaju opsesivno prema onima koje vole, i da bi dosli do njihovog srca nece prezati od nicega. Tacan prevod bi znao "Mentalno bolestan". Poznati su po nasilju i apsolutnoj emotivnoj hladnoci na ubistvo i mucenje. Primjer jednog Yandere lika je Yuno Gasai iz Mirai Nikki.





      Deredere

      Jedni od najprijatnijih licnosti u anime svijetu. Deredere likovi su dobri prema svima i osobama koje vole dadnu to odma do znanja. Prevodi se na rijec "Zaljubljenost", ovi likovi nisu nikada nasilni. Primjer jednog Deredere lika je Rinko Yamato iz Ore Monogatari.





      Dandere

      Jaki, sutljivi likovi, vecinom zatvoreni u sebe. Prevod bi znao "Sutljivost, tisina". No kada se nalaze u blizini onih koje vole, vecinom postanu komunikativni i pricljivi. Nisu uvjek hladni prema svima, ali to preferiraju. Primjer jednog ovakvog lika je Nagisa Furukawa iz Clannada.




      Himedere/Oujidere

      Himedere za zenske, a Oujidere za muske likove koji su pomalo razmazeni i hoce da se svijet vrti oko njih. One koje vole, zele da ih gledaju kao na princeze i princeve. Vecinom su na visokim pozicijama, ili imaju roditelje na visokim pozicijama, i dolaze iz bogatog okruzenja. Primjer jednog takog lika je Ciel Phantomhive iz Black Butlera.




      Bakadere

      Likovi koji su cesto smotani, i skoro nikada ne donose ispravne odluke u zivotu. U prijevodu bi znacilo "Glup". Ovakve likove vecinom vidjamo u Slice of Life anime kategoriji. Primjer jednog ovakog lika je Red Cell iz Cells at Work.




      Kamidere

      Likovi sa kompleksom velicine, umisljeni da imaju moci i samog Boga. Kami je japanska rijec za "Bog". Kamidere se vecinom ne vezuju za ljude, zanima ih samo moc i snaga. Veoma arogatni, misle da su perfektna ljudska kreacija na svijetu. Primjer jednog takvog lika je Light Yagami iz Death Nota.





      Kuudere

      Sutljivi kao Dandere, ali dosta zlobniji. Skoro nikada ne pokazuju empatiju, pa i cak prema najbliznjima. Ne mare za ljude, to i pokazuju prema porodici, ali u sebi im je stalo do onih najbliznjih. Primjer jednog ovakvog lika je Homura Akemi iz Madoka Magica.






      Sadodere

      Kao i sto nagovjestava ova rijec, ovi likovi su sadisticni, narucito prema onima koje vole. Okrutni i manipulativni, dobijaju zadovoljstvo time sto svoje voljene manipulisu i ozljedjuju. Ne pokazuju empatiju, ali pokazuju interesovanje sadisticko. Primjer ovakvog lika je Kurumi Tokisaki iz Date A Live.





      Shundere

      Tuzni likovi koji kroz seriju boluju od depresije. Shun na japanskom znaci tuga. Cesto nemaju razlog za tugu, ali sa sobom nose tu neku aoru tuge i sivila. Primjer Shundere lika je Tomoko Kuroki iz WataMote.






      Yangire

      Nesto slicno Yandere likovima, ali za razliku od njih Yangire likovi su bili normalni ljudi koji su spletom okolnosti postali ludi. Yangire se prevodi i na "Psihopata slatkog izgleda". Nepredvidljivi su i nasilni, nemaju empatiju prema ubistvu i mrtvima. Takodjer pokazuju veliku opsesiju prema nekoj odredjenoj osobi, moze biti ljubavnik, ljubavnica ili pak prijatelj, prijateljica. Ne prezaju od nicega da iste zastite, ali mogu nanjeti ozljede i istima. Primjer jednog ovakvog lika je Mikaela Hyakuya iz Owari no Seraph.



      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 27-12-23 at 21:17
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    4. Like hana, Neferpitou se sviđa ovaj post
    5. #3
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep
      Anime rijeci koje srecemo u anime zajednicama, ili ih susrecemo dok gledamo anime.


      Baka - Prevod bi znacio "Glupane", "Glupko".

      Chibi - Nesto malo, smanjeno ali idalje izgleda slatko

      Doujinshi - Mange koje su napravili fanovi, gledaoci, u Japanu se ovakve Mange mogu kupiti

      Gakuran - Skolske uniforme koje se nose u Japanu

      Itai - Rijec predstavlja kada karakter osjeti iznenadan bol, tipa od uboda noza i kazu "Itai!"

      J-Pop - Japanska Pop muzika, nekada se koristi u anime skorovima

      Kawaii - Kada lik hoce da kaze da je nesto slatkog izgleda kaze "Kawaii!"

      Lolita - Japanski modni pokret u kojem se djevojke oblace u viktorijanske haljine, stil podsjeca na izgled lutke

      Nani? - Famozna japanska rijec koja znaci "Sta?"

      Otaku - Neko ko je opsesivan oko japanske kulture

      Q-Version - Slatka verzija nekoga lika

      Ramune - Soda pice koje se cesto vidja u anime svijetu

      Urusai - Rijec znaci "Buka" a koristi se vecinom kada lik hoce da kaze da neko usuti, "Urusai!"

      Weeaboo - Ljudi koji su opsesivni o japanskoj kulturi, ali i sami ne zive u Japanu

      Zettai - Kada je neko odlucan, da se bori i da ostane reci ce "Zettai!"

      Fujoshi - Prevod bi znaco "Pokvarena cura", vecinom gledateljke, poznate su po tome sto od svakog muskog lika naprave homoseksualca, to iskazuju u svojim fan artovima, forumima i slicno.

      Fillers - Postoje Filler epizode i Filler arcovi, oni ne prate pricu mange, vecinom se prave da bi anime bila aktivna dok ceka novi dio mange. Ovakve price nemaju velik uticaj na kompletnu pricu.

      Ships - Prinudno spajanje likova, vecinom istog seksa, kroz fanmade price, fan artove i slicno

      Oniisan - Druga famozna rijec, koja znaci "Stariji brat", postala je i mali meme, zbog ucestalih anime sa incest premisom

      Waifu - Lik koji vam se toliko dopada da stvorite simpatije prema tom zenskom liku. Pa cak i zaljubljenost u izgled, glas, ponasanje animinarog lika.

      Husbando - Muski lik prema kojem stvorite simpatije i zaljubljenost.
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 06-03-21 at 12:02
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    6. Like hana, Neferpitou se sviđa ovaj post
    7. #4
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep

      Analysis: Ambis (Made in Abyss)

      Abyss

      Made in Abyss

      Anime Made in Abyss nam predstavlja jedan od najintrigantniji svijetova u anime.

      Prije nego sto se pocnemo spustati u ambis potrebno je naglasiti da cinove istrazivaca predstavljaju posebne pistaljke, za djecu zvonce, pocetnicke crvene, za malo vise iskusne plave, za prave istrazivace mjeseceve i crne, a za one najbolje bijele. Osim toga u ambisu postoji takozvana "Kletva ambisa", koja utice na istrazivaca samo ako pocne da se penje uz ambis, spustanje je sigurno od kletve. Sto je nivo dublji to je kletva penjanja jaca.




      Sada krenimo u dubinu "Abyss", a pricu cemo poceti sa gradom koji se nalazi oko ambisa.

      Pocetni nivo : Grad Orth



      Orth je veliki grad koji se sagradio oko velikog ambisa. Napravljen je od strane istrazivaca koji su doselili na ovaj otok da istraze ambis. Orth se sastoji od pet distrika, Centralni, Zapadni, Istocni, Sjeverni i Juzni.

      U Orthu se takodjer nalazi Belchero dom za djecu bez roditelja, u kojem se djeca trenira da budu buduci istrazivaci i gdje borave nasi glavni karakteri prije nego sto krenu na pustolovinu. Grad Orth je pod uticajem "Abyss", iako se sve to cinilo kao prica za malu djecu, ispostavilo se tacnim da djeca misterijozno obole na dan svoga rodjendana. Kletva ocigledno ima i uticaja na povrsini.

      Juzni distrik tkz. "The Wharf", koji je sagradjen u stilu favele i u kojem stanuje najsiromasnije stanovnistvo.




      Prvi nivo : Rub provalije

      Prvi nivo ambisa je naravno najplici nivo. Priroda se puno ne mijenja i mnogo je slicna onoj na povrsini, divljaci se smatraju vecinom bezopasnim, mada opasnost predstavljaju zivotinje sa drugog i treceg nivoa koje nekad zalutaju u potrazi za hranom. Prvi nivo se smatra bezopasnim tako da djeca koja posjeduju crvenu pistaljku mogu se spustit u rub ambisa.




      Kletva ambisa moze stvoriti vrtoglavicu i mucninu.

      Crimson Splitjaw

      Zivotinja koja je najopasnija na prvom nivou, dolazi sa nizih nivoa, smatraju je izuzetno snaznom i ubojitom.

      Drugi nivo : Suma Iskusenja i Naopaka Suma

      Suma iskusenja je prva prava opasnost prilikom spustanja u ambis . Fauna i okruzenje se iznenadno mjenja, pretvara se u tropsku sumu sa ogromnim biljkama. Zivotinje na ovom nivou su veoma opasne, i preporucuje se da samo iskusni istrazivaci posjecuju ovaj nivo. Ukoliko pocetnik sidje do ovog nivoa, taj akt se predstavlja kao samoubistvo.




      Nesto dublje se nalazi Naopaka suma . Na ovom nivou vjetrovi koji dolaze iz ambisa su tolko jaki da se sve okrenulo naopako, tako da i drvece raste u suprotnom smjeru, cak i vodopadi teku prema gore. Zato sto se ne nalazi u sredini ambisa, kletva nema tolki efekat na istrazivace, kao sto ima na drugim dijelovima, zbog toga je ovdje sagradjen istrazivacki kamp, koji cuva legendarna bijela pistaljka Ozen.

      Inbyos

      Zivotinja koja je cesta na ovom nivou, ne predstavlja veliku opasnost, najvece licnosti ima sa majmunom.

      Corpse Weeper

      Jedna lukava i opasna zvijer. Privlaci svoj plijen tako sto oponasa zvukove ljudi koji zovu u pomoc. Vecinom se nalazi u blizini svjezeg lesa gdje doziva jos zrtava.

      Ottobassu

      Zivotinja koja podsjeca na nilskog konja. Vreba svoj plijen u jezerima. Zvijer se smatra opasnom.

      Treci nivo : Velika padina

      Treci nivo je zapravo cetri hiljade metara duboka vertikalna provalija. Ovo je dom zvijerima kao sto su Madokajacks. Jedini nacin da se spustite niz ovaj nivo je putem malih pecina, koje su vjerovatno napravljene od strane starih ljudi i neandertalaca. Pecine su vecinom dom bezopasnih manjih zivotinja, ali vrlo cesto Madokajacks zna napraviti gnijezdo u istom. Ostale opasne zivotinje su Crimson Splitjaws koji svojoj nevjerovatnom snagom mogu probiti pecine kao i Amagake iako im izvor hrane nisu ljudi pa se rijetko kad desi da napadnu istrazivaca.



      Prilikom uspona na ovom nivou istrazivaci ce biti zrtve kletve koja izaziva zivopisne halucinacije. Takodjer na ovom dijelu idalje ima neistazenih pecina gdje bi se mogla naci blaga, takodjer veliki piratski brod se nalazi na ovom nivou.

      Merithantan

      Omiljena hrana Madokajacka, zbog toga ih istrazivaci koriste da odvrate paznju Madokajacku. Ova zivotinja je bezopasna i vecinom zivi u pecinama treceg nivoa.

      Madokajack


      Opaka zvijer, koja leti po trecem nivou. Cesto leti i prema gornjim nivoima. Zvijer se smatra opasnom.

      Amakagame

      Nesto izmedju biljke i zivotinje, plijen mami mirisom hrane. Nalazi se u pecinama treceg nivoa, kamuflira svoja usta, tako da kad plijen stane na njih propada u zeludac gdje ga jaka kisalina brzo rastvori.

      Cetvrti nivo : Pehari Divova


      Cetvrti nivo je dom prelijepe ali ubojite faune. Biljka koja preovladava je tkz. Goblet, koja raste jedna na drugoj i tako se bukvalno takmice ko ce biti na vrhu. Zbog toga se fauna konstatno mjenja i to predstavlja veliku opasnost. Cetvrti nivo je poznat po velikoj magli i vlaznosti. Ovo je dom jednih od najubojitih zivotinja, jedna od njih je Orb Piercer.




      Na devet hiljada metara se nalazi famozni vrt u kojem se nalaze takozvani elesticni cvjetovi bijele boje koji su poznati po tome sto rastu samo u tom podrucju. No i ovaj lijepi vrt ima mracnu tajnu, opasni kukac koji imitira lisce cvjeca se nalazi u istom vrtu, to je kukac parazit koji ubija svoje zrtve veoma sporo i okrutno.
      Na ovom nivou kletva uspona moze dovesti do smrti, bol citavog tijela, krv iz usiju i ociju.

      Orb Piercer

      Zvijer sa kojom se rijetko ko susreo i poslije mogao pricati o tome. Njegove bodlje probijaju cak i najjaci metal, a iste bodlje imaju nevjerovatno jak otrov. Uz to ova zivotinja moze predvidjeti unaprijed sve poteze plijena.

      Shroombear

      Zanimljiva zivotinja koja na svojim ledjima ima parazite. Kolko je cudan svijet u "Abyss" dokazuje i ova zivotinja, jer parazit crpi svu potrenu zivotnu energiju Shroombeara, a kada umre parazit istu vraca, tako da bukvalno oboje zive u nekoj bizarnoj harmoniji. Paraziti gljive se koriste kao lijek medju istrazivacima, ali skidanje istih sa tijela je jedan od najbolniji procesa ikada zabiljezen.


      Peti nivo : More Leseva

      Peti nivo je ogromno zaledjeno more. Ovo je posljedni nivo sa kojeg je fizicki moguce se vratiti na povrsinu iako ce i to imati teske posljedice. Nivo koji smiju samo posjetit bijele i crne pistaljke. Prema pricanjima vrlo je malo ljudi koji su se vratili sa ovog nivoa koji je dubok samo hiljadu metara i tako vazi za najmanji nivo.



      U sredini se nalazi Ido Front, operativna baza koju kontrolise bijela pistaljka, Bondrewd. Ido Front je orginalno napraljen kao drevno svetiste u kojem su se prinosile ljudske zrtve, a tacno ko je napravio isti ostaje misterija. Ido Front takodjer posjeduje jedini ulaz u sesti nivo.
      Zivotinje su ovdje rijetke, najopasnija je ubojiti oktopus, ali o njemu nema previse informacija. Najveca opasnost na ovom nivou predstavlja samo more koje se konstatno pomjera, i ljudi u bazi koji su pod uticajem "Abyss" izgubili zdrav razum.
      Kletva ovdje utice na fizicki izgled, i najmanji uspon moze izazvati ispadanje ociju, zuba, deformacije tijela a i smrt.

      Sesti nivo : Zona bez Povratka

      Kako i samo ime kaze, fizicki je nemoguce vratit se sa ovog nivoa. Svaki pokusaj uspinjanja rezultirat ce apsolutnoj deformaciji tijela. Za sesti nivo kazu da covjek prestane biti covjek kada dodje na isti. Upravo zbog toga informacije o ovom nivou su rijetke a i koje dodju na povrsinu su upitne.
      Postoji legenda da se na ovom nivou nalazi "Zlatni Grad", ali to je samo legenda i niko nikad zvanicno nije vidio isti grad.



      Jedine informacije koje su dosle na povrsinu o ovom nivou su dijelo Lyze, legendarne bijele pistaljke.

      Turbidin Dragon

      Ne zna se posebno o njima, lice na dinasourse koje imaju noge konja. Vrlo opasna zvijer koja je takodjer i otrovna po svojoj kozi.

      Pseudowater

      Opaki parazit koji oponasa sva svojstva vode. Istrazivac kad popije ovog parazita ima osjecaj da pije normalnu vodu, no uskoro nastupe simptomi i uzasna smrt.

      Sedmi nivo : Finalni Vrtlog

      O ovome mjestu se skoro pa i nista ne zna, postoje samo legende i prica, Lyza je uspjela uci na ovaj nivo i tada je poslala posljednje informacije na povrsinu. O zivotinjama na ovom nivou se nista ne zna, Lyza je u svom izvjestaju rekla da je vidjela figuru koja lici na djecaka robota, Omibot tako zvani, o kojima se rijetko sta zna a neki misle da cak i ne postoje, a neki tvrde da isti dolaze sa samog dna ambisa.



      O ostatku "Abyss" vise se nista ne zna za sada, mnogi misle da ona ide jos dublje.

      Ovo je trenutno poznata mapa ambisa.

      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 24-04-22 at 13:06
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    8. Like Pepsi Goran se sviđa ovaj post
    9. #5
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep

      Analysis: Ghoul (Tokyo Ghoul)

      Ghoul
      Tokyo Ghoul


      Ken Kaneki

      Tacan prevod bi znacio "Prozdrljiva vrsta", oni su humanoidni kanibali koji vrebaju ulicama Tokya. Oni su dio ljudskog drustva, sto ih cini jos vise strasnijim. Svako moze biti Ghoul, i vrlo se lako izgube u masi ove metropole. Iako su im ljudi hrana, mnogi kazu da vole zapravo ljude, vole ih promatrati, izucavati njihova ponasanja, i takvim znanjem pocinju i oni sami glumiti ljude. Mozda se ovaj opis cini, kao da isti nemaju emocija, ali pokazalo se da imaju emocije kao i ljudi, naravno kao i kod ljudi, postoje osobe koje nemaju empatije i nikakve emocije. Izgledaju isto kao ljudi, imaju inteligenciju istu kao ljudi, ali imaju drugaciju ishranu i nadljudsku snagu i oruzje.

      Ghoul moze samo jesti ljudsko meso, bilo kakva druga hrana, i njegov organizam istu ne moze provariti, a od iste moze i umrijeti. Zanimljivo je da osim ljudskog mesa, Ghoul moze konzumirati kafu, sto je jedno od rijetkih pica koje im odgovara. Njihov jezik je drugaciji, i zbog toga im ostala hrana smeta cim je stave u usta. Nakon pokusaja primirja, naucnici su pokusali napraviti vjestacku hranu za ghoule, iako je zadovoljava, donekle njihov apetit, hrana je bila odvratna, tako da vecina ghoula praktikuje stari dobri ljudski okus mesa.


      Simptomi gladi


      Ghoul moze prezivjeti bez jela cak dva mjeseca, ali mnogi jedu mnogo cesce, hrana im daje snagu, kao i zadovoljstvo. Kada pocinju mnogo gladovati, prvi simptomi ce biti velika glavobolja, a nakon toga njihovo mentalno stanje ce se pogorsati, i njihovo ludilo ih moze dovesti da cak ubiju i one najblize zbog hrane. Ovakvu glad mnogi nazivaju "Pakao za Ghoul-e".

      Njihova fizicka sposobnost je ogromna, cetri do sedam puta se agilniji i jaci od obicnog covjeka. Naravno svaki ghoul nije isti, i CCG ih rangira na poseban nacin, prema njihovoj snazi i oruzju. Njihova tijela su dosta otporna na povrede i ranjavanja, vrlo brzo se regeneriraju, i to zavisi od njihove prijasnje dijete. Njihova cula su naravno dosta jaca, i ljudsku krv mogu namirisati na kilometre daleko, narucito ako su gladni.

      Njihova proslost i nastanak nisu nikad do kraja objasnjeni, i izgleda da zapravo niko ne zna kada su se pojavili i kako je sve pocelo. Ono sto se zna je da "RC Celija" igra ogromnu ulogu u nastanku ovih neljudi i da je to sastavni dio njihove biologije. RC Celije kod Ghoula su deset puta vise brojnije od obicnog covjeka. Posjeduju organ zvani "Kakuhou" koji je produkt viska RC Celija, taj organ kada probije kozu i postane oruzje naziva se "Kagune".



      Kagune

      Kagune je tvrda, misicava i moze uzeti vise forma, i postoji vise jacina iste. Moguce je da Ghoul posjeduje vise Kaguna, sto smo vidjeli u slucaju sa Kanekiem, ali za to oni moraju prozdirati vlastitu vrstu.



      Kakugan

      Posjeduju "Kakugan" koji se manifestuje u ocima, njihove oci postaju crne sa crvenim zjenicama. Ghouli uce kontrolirati Kakugan jer ih on vrlo lako oda u drustvu, vecinom se manifestuje u bjesnilu ili kada vide plijen tj hranu.



      Kakuja

      Ukoliko Ghoul pocini kanibalizam nad svojom vrstom, stvorit ce "Kakuja", stit i oruzje ogromne snage, ali koje ima cijenu opsteg psihickog zdravlja onog ko ga posjeduje.


      Iako dosta snazniji, Ghouli su daleko od besmrtnosti, i stare kao ljudi, dosta su ranjivi na njihovim culima. Da bi Ghoul umro, mora primiti ogromnu stetu, toliku da je nemoguce da se brzo regenerise. Ranjivi su na vlastito oruzje tj Kagune, a CCG je od uzeti Kagune napravio specijalna oruzja koje drze u koferima i nose u patrolu gradom, nazivaju ih "Quinques".


      Quinque


      Zivot Ghoula ima dva pravca, zivjeti usamljeno u mraku tamnih ulica, ili pokusati zivjeti u ovom svijetu zajedno sa ljudima. Naravno zivjeti sa ljudima je dosta riskantnije. Da bi odrzali svoju personu u normalnu svijetu, ukoliko ghoul ide da lovi ili u borbu, na sebi ce imati masku, jer ukoliko bi mu znali identitet bio bi hapsen i ubijen. Osim toga za tu glumu u svijetu ljudi, cesto puta glume da jedu pravu hranu, ali istu moraju povratit iz sebe u roku sat vremena, za takvo nesto potrebno je dosta vjezbe. Neki ghouli idu u lovu i love zive ljudi, kao takvi imaju svoje lovacke zone i nece da se mjesaju jedni drugima, da ne bi izbio rat. Ali neki ghouli jednu svjeze mrtve, ljude sa popularnih samoubilackih lokacija, ovo rade ghouli iz "Anteiku", kafica gdje Kaneki boravi.


      Anteiku


      Ghoul i ljudsko bice ne mogu imati djete, dok ghoul sa ghoulom moze. Jedna od najredjih Ghoula, je jedno oki ghoul. Ghoul koji ima Kakugan oko, ali samo jedno. Oni su miks, covjeka i ghoula, nekada imaju mozak covjeka ali apetit ghoula, tako da je njihova unutarnja borba ogromna. Takav jedan Ghoul je Ken Kaneki, nas glavni lik u anime, koji iako mu se gadi ljudsko meso, drugoj strani lici na gozbu.


      OneEyed Ghoul


      CCG je takodjer osmislio ranking sistem za sve ghoule, i svaki ghoul ima rank koji opisuje njegovu opasnost i mogucnosti.

      Scarecrow ( C )

      C Rank je najslabiji, oni vecinom nemogu voditi borbu sa inspektorima CCGa i napadaju nenaoruzane slabe ljude.


      Akashi Kobayashi ( B )

      B Rank je nesto opasniji, oni mogu uci u borbu sa inspektorima, ali rijetko kada mogu izazvati neku opasnost za iste.


      Hooguro ( A )


      A Rank je opasan, usporedjuje se sa cinom inspektora prve klase, ovakve ghoule vecinom hvata i ubija CCG zbog njihove opasnosti.


      Naki ( S )

      S Rank je ubojit za inspektore CCGa, njima se prilazi takticki i spremno. Ovakvi ghouli rijetko kada napadaju sami, vecinom su dio ghoul organizacija.

      Ayato Kirishima ( SS )

      SS Rank, masine za ubijanje, za njih je potrebno vise inspektora specijalne klase da bi ga savladali.


      Eto Yoshimura ( SSS )

      SSS Rank, Apex Predator koji nema konkurencije, rijetko kada vidjen, samo par Ghoula je zabiljezeno pod ovom klasom. Citave jedinice su ginule boreci se protiv samo jednog ovakvog ghoula.


      CCG Data Base





      Posto ljudi imaju jaku organizaciju protiv ghoula, kao CCG, i ghouli su osnovali neke svoje organizacije. Oni se bore protiv ljudi, neke su i teroristicke organizacije kao "Aogiri Tree", koja je trenutno najopasnija ghoul organizacija.

      Aogiri Tree


      "Aogiri Tree postoji da stvori bolji zivot za nas, gdje mi mozemo zivjeti slobodno i sretno. Nasi neprijatelji su u CCG uniformama, ali najveci neprijatelj se krije iza ovoga svega, neko ko vuce sve konce, pravi cilj je unistiti njih !" - Eto Yashumira.

      Aogiri Tree je teroristicka ghoul organizacija osnovana od strane Eto. Cesto se bore i napadaju CCG, nanoseci im teske gubitke. Sa godinama njihova snaga je rasla, kao i brojnost, i tako postaju najveca opasnost za CCG. Organizacija svoje pocetke nosi iz 24 Bloka Tokya, prije 13 godina je nastala nakon sto je CCG pobio grupu prijatelja od Ete. Vodja Aogiri Tree-a je tkz "One Eyed King", ghoula kojeg niko nije vidio, vidjeli su ga samo oni koji su na vrhu ove organizacije, ali i to su samo spekulacije medju manjim cinovima. Eto iako je osnovala ovu organizaciju, vecinom se drzi po strani i daje neke savjete "Tatari", koji je komadant citave organizacije. Odma do Tatare je i Noro, koji je tu takodjer komadant.


      Tatara

      Ispod Tatare se nalazi nekoliko vodja grupa, mocni ghoulovi koji vode brojne grupe kao kapetani istih. Kapetani su zaduzeni za dnevne aktivnosti i za odrzavanje i snadbljevanje organizacije. Kapetani imaju svoje slijedbenike, a te grupe sa vremenom postaju kao manje zasebne organizacije, kao sto je slucaj sa Nakijem i njegovom grupom "White Suits". Manji cinovi se oblace isto, i obavljaju manje zadatke. Oblace crvene mantile sa kapuljacom, dok im maska izgleda kao lobanja.


      Nizi cinovi

      Aogiri Tree redovno trazi nove clanove, kako sire svoje teritorije po Tokyu. Prilikom osvajanja teritorija, ghouli koji su im zanimljivi moraju raditi za njih, a najvise ih zanimaju oni koji imaju opasan rank na CCG listi. Aogiri Tree je organizovan kao teroristicka vojska, i vrlo je mocna organizacija, zapravo najmocnija i jedna od rijetkih koje se mogu suprostaviti CCG. Njihove akcije su smjele, hrabre, kao naprimjer napad na najcuveniji "CCG Zatvor", za koji se pricalo da je "Neosvojiva tvrdjava", no Aogiri Tree je usao u isti, i oslobodio zatvorenike koje su htjeli regjurtovati u organizaciju.

      Aogiri ideologija je ujedinjena u jednom cilju, a to je prevlast i moc ghoula, da ne budu lovina, vec lovci na CCG. Oni sebe vide kao dominantnu vrstu i da zasluzuju vladati ovim svijetom mjesto slabasnih ljudi. Hoce da skinu okove sa sebe, ali i da ih stave ljudima.


      Ken Kaneki kao clan Aogiri Tree

      Sa Aogoriem cemo se upoznati najvise u drugoj sezoni Tokyo Ghoula, kada ce Ken Kaneki odluciti da se pridruzi istima, sa ciljem da postane sto jaci. Postat ce vrlo postovan, i biti ce nesto slicno kapetanu iako nece imati svoju jedinicu, nego ce djelovati u akcijama sa drugim kapetanima.

      Aogiri je organizacija na drugom nivou od ostalih, ostale ghoul organizacije su vise kao bande, kao npr. poznata "Apes" banda.

      Apes

      Apes je banda koja je operirala u 20 Bloku Tokya, poznati su po tome sto nose crvene maske sa oblikom gorile. Ova banda je bila u svoje vrijeme jaka, ali kako se vremena mjenjaju, njen uticaj je opao. Ne rade direktno za Aogiri Tree, ali ukoliko su potrebni u akciji, doci ce. Njihov poznati lider je "Devil Ape", svoje ime su stekli tako sto su ganjali i ubijali najokrutnije i najopasnije instrazitelje iz CCG.

      Black Dobers


      Cesto uz Apes bandu vidimo i Black Dobers bandu. Ove dvije bande suradjuju, iako su prije dvije decenije bili u krvavom medjusobnom ratu. Ova banda je prepoznatljiva po svojim crnim maskama u obliku dobermana. Kao i Apes u svoje vrijeme su bili vrlo opasna banda, ali nakon vise godina ratovanja sa CCG-om, ova grupa je prestala sa operacijama.

      White Suits

      Iznad sam pomenuo podgrupu "White Suits", ali oni nisu samo jos jedan ogranak Aogiri Tree-a, oni su vrlo dobro organizovani i imaju upecatljiv stil, lice na neku mafiju. Kao i prava mafija, poznati su po svojoj lojalnosti kao i po svom stilu oblacenja a to su bijela odjela. Ovu grupu napravio je Yamori, a poslije njega liderstvo je preuzeo Naki. Grupa posjeduje vrlo jake ghoulove, koji su sposobni da se bore sa vise istrazitelja u isto vrijeme.

      The Clowns

      Tu je i banda "The Clowns", misteriozna grupa sa nejasnom ideologiom i ciljem. Njihovi clanovi vecinom nose maske koje predstavljaju klauna i poznata im je recenica "Uvjek se mi zadnji smijemo". CCG nema nikakve podatke o lideru, clanovima niti posebnim akcijama, misle da grupa operise u Bloku 3 Tokya.



      U ovaj svijet ljudozdera upoznat cemo se kroz pricu Kena Kanekia. Kada bi vam rekli da birate stranu, ljudsku ili zivotinjsku, mislim da bi odgovor bio jasan, bio bi covjek. Ali to je naivno, naivno kao i sam Ken, koji u pocetku misli da je mir izmedju ljudi i ghoula moguc, da mogu zivjeti zajedno. Naivno to i mi mislimo, ali onda se mi gledaoci kao i Ken upoznajemo sa realnosti i okrutnosti Tokya u ovoj anime. Istrazitelji koji se ponasaju kao zivotinje, ghouli koji se ponasaju kao ljudi, citava slika drustva i morala se okrece naglavacke, i onda u sezoni dva, gledaoci kao i Ken, biramo stranu, a to je strana "zivotinja". Ken kao djecak je prosao kroz nasilje, lose djetinstvo, usamljenost u skoli, jedino je tu bio Hide, i Hide je jedina poveznica Kena sa covjecanstvom, i njegov najvecih strah. Ako izgubi najboljeg prijatelja, ako on sazna da je Ken "cudoviste", Ken ce izgubiti zadnju poveznicu sa covjecanstvom. Zapravo Hide je svo vrijeme znao, i prihvatio ga je takvog kakav jest, zato i jest najbolji prijatelj.


      Ken & Hide ( djetinstvo )

      Mozemo ih gledati kao cudoviste, kao krvnike, ali u neku ruku oni nemaju izbora, ubij ili budi ubijen, jedi ili umri. Nekada cemo vidjeti vise ljudskosti u ghoulu nego u covjeku, ali nekada cemo vidjeti i njihovu zivotinjsku stranu. Vidjet cemo takodjer i kako ljudi imaju svoju zivotinjsku stranu, narucito instrazitelji, koji ce bez problema ubiti djete ghoula, iako je nevino, jer na njih ne gledaju kao na neki vrstu koja zasluzuje zivjeti. Mnogi ghouli nisu nasilni i zele da zive mirno, hraneci se hranom koju uzimaju na iole moralan nacin, ali par pojedinaca kvari sliku citave jedne vrste. Pojedinci koji ubijaju kao manijaci ljude a isto tako i svoju vlastitu vrstu. Ukoliko zvijer koja jede ljude, ima vecu ljudskost od covjeka, mozemo se zapitati dokle je ovaj svijet otisao.


      Touka Kirishima
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 24-04-22 at 13:03
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    10. Like Neferpitou se sviđa ovaj post
    11. #6
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep

      Trope talk: Trap character

      Trap Characters




      Anime, osim sto je odlican medij, takodjer je i dosta neobican. Ono sto mozemo vidjeti u Anime, tesko da mozemo u Zapadnim medijima, zbog toga je Anime, nesto posebno.

      Anime je takodjer najprogresivniji medij, narucito u LGBTQ+ oblasti. Mnogi iz te zajednice ce reci da Anime imaju cesto najbolji reprezent kao i najrealniji prikaz osoba drugacije seksualnosti. A medij je ovakav bio i pocetkom 21 stoljeca, u vremenu kada je takva tema idalje bila tabo na Zapadu. Ovim kratkim tekstom dolazimo da temu, Trap likovi. Likovi sa kojima ste se susreli mozda u vasem gledanju, ali niste znali da je to jedna vrsta likova izuzetno popularna.


      Sta je to Trap lik?



      Trap lik je lik koji posjeduje skoro sve oznake spola suprotnog njemu.

      Da pojednostavim.. Ukoliko je Trap lik musko, on ce imati lice i gradju zene, osim grudi naravno, nekada ce se i oblacit kao zena, ali je muskarac. Tako i suprotno, ukoliko je trap lik zensko, imat ce muske odlike, ali je zapravo zensko. No nemojte ovo mjesati sa transrodnim osobama, niti sa crossdressingom. Ovi likovi sebe smatraju polom sa kojim su rodjeni, ali ih svijet konstatno brka za suprotno. Takodjer Trap lik nije homoseksualni lik, i u vecini slucajeva takav lik je heteroseksualac.

      Naziv, "Trap", naravno dolaze od Engleske rijeci, Zamka. I u kontekstu, ima mnogo smisla taj naziv. Da se ne lazemo, Anime likovi su pravljeni da budu privlacni, a ako vas privuce neki zenski lik za kojeg nakon dosta epizoda kasnije shvatite da je musko, to je ta zamka, da se zapitate u vlastitu seksualnost. Jer u nekim slucajevima, i kada shvatite da je musko, lik ostaje privlacan. Takodjer dosta puta, svoju seksualnost ispituje i glavni lik.

      U zadnjih par godina, Trap likovi su postali izuzetno popularni, ali za cudo, najveci obozavaoci sebe smatraju heteroseksualcima. Otaku kultura ih smatra za jedne od najboljih vrsta likova, naravno ukoliko su uradjeni kako treba i ukoliko je Trap ucinkovit.


      Odakle je potekao naziv, Trap?



      Saika Totsuka (Oregairu)

      Naravno kao i vecina Anime imena za vrstu likova, njihovi kreatori nisu iz industrije vec dolaze od gledaoca. Tako i naziv Trap lik.

      Internet historija kaze da se Trap, kao opis nekog lika, prvi put pominje na famoznom 4chan-u, 2000 godine. A cetri godine kasnije ovaj naziv dobiva i Meme kulturu i postaje prihvacen kao zvanican naziv za te likove.


      Najpoznatiji Trap likovi - Muskarci


      Ruka Urushibara


      On se smatra za najveci Trap u industriji. Srecom, nije nasamario nikoga, jer vec u prvoj epizodi Steins:Gate saznamo njegov pravi spol.

      Astolfo

      Sada lik koji je nasamario mnoge, a meni jedan od najdrazih, Astolfo iz Fate serijala. Vjerovali ili ne, Astolfo je osvajac najboljeg zenskog lika godine, iako je musko. Njegov pravi pol saznajemo tek pri kraju, i mi i ostali likovi ostajemo sokirani.

      Felix Argyle

      Odmah na pocetku smo mogli osjetit da nesto nije uredu, Felix je clan vitezova. Iako je u haljini, i osim toga je spoj jos jedne vrste likova, Felix je musko.

      Hideyoshi Konishita


      On je vjerovatno jedan od najpopularnijih Trap likova. Interesatno je da on tvrdi da je musko, dok svi ostali se ponasaju prema njemu kao da je zensko. Nismo nikada dobili dokaz za njegov pravi spol, tako da je ostao bezspolan do kraja Anime. Njegov izgled je pokretnica mnogih sala u Anime, tipa podatak da dobiva od muskaraca ljubavna pisma, najmanje tri mjesecno. Takodjer je dobio i svoj vlastiti WC, jer nije mogao u muski a niti zenski, kao i jos mnogo ostalih sala. Na internetu je poznat kao "Trap King" ili "King of Traps", jer je toliki Trap da idalje niko nije siguran kojeg je zapravo pola.

      Nagisa Shiota

      Naravno svi smo znali da je musko od samog pocetka, ali ne i njegove kolege u razredu. No on se idalje smatra Trap likom. No iza njegovog izgleda stoji tuzna prica, o ruznom odrastanju sa majkom koja je zeljela kcerku, pa je zato od Nagise konstatno pokusavala napraviti zensko.


      Najpoznatiji Trap likovi - Zene


      Kikuchi Makato

      Djevojka koja koristi svoj muski carm i tipe je osvojila srca mnogih djevojaka. U javnosti se ponasa kao muskarac, ali privatno zapravo voli zenske stvari.

      Seishiro Tsugumi

      Iako se oblaci kao muskarac i ponasa kao musko, ona je zapravo zensko i dosta je feministicna. Ona voli muskarce, ali nazalost osvaja srca od djevojaka samo.

      Ayuzawa Misaki

      Takodjer zensko koja ima taj neki muski bravado. Ali isto tako dokazala je kada se oblaci kao zensko, da je zapravo jedna prelijepa zena.


      Zasto su Trap likovi, Trap?!



      Sve to zavisi od lika do lika, od Anime do Anime. Neki Trap likovi imaju tuznu proslost cija je ljepota zapravo njihovo prokletstvo. Neki likovi, narucito muski Trap likovi koji nose zensku odjecu vecinom pod opravdanje imaju famozno "Zato sto izgleda Kawaii (Slatko)."


      Are Traps Gay?



      Famozno pitanje, na koje, iako mislimo da znamo odgovor, on zavisi od osobe do osobe.

      Moje pitanje na takvo pitanje je, "Zar je bitno?" Interesatno je sto sam pomenuo, da su Trap likovi popularni medju heteroseksualcima. Tacno sta je razlog tome, zavisi od gledaocima, neki vole da su zbunjeni, neki vole nesto drugacije, a neki jednostavno vole muskarce koji izgledaju kao zene i obrnuto.

      Ono sto je sigurno je da nema nesto tu pogresno, i ako vam se dopada lik iz Anime istog pola kao i vaseg ne znaci da niste hetero, ipak su Anime likovi imaginarni i nepostojeci u nasem svijetu.

      Licno, obozavam Trap likove, naravno muske Trap likove. Volim drugacije, volim posebno i unikatno i Trap lik je nesto sto tu zelju ispunjava. Nakon vise pretrage, nasao sam spektrum koji ima smisla sa obozavanjem Trap likova, "Gynesexual". Znam da sam drugaciji jer volim ovakve i slicne stvari i lijepo je imati ime za to. Mozda je nastrano nekome, al se ja toga ne stidim.

      Anime je mnogo cudan medij, to pokazuju i ovakvi likovi, al zato volimo Anime.


      Izvor: Orginalni tekst by Kyūketsuki
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 28-04-22 at 23:00
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    12. Like Neferpitou se sviđa ovaj post
    13. #7

      Datum pristupanja
      Jan 2011
      Lokacija
      Tokyo
      Poruke
      339
      Teme
      45
      CHB
      300
      Spomenut(a)
      8 post(ova)
      Označen(a)
      0 tema
      Dnevna aktivnost
      N/A
      Like (kliknutih)
      222
      Like (dobivenih)
      85
      Rep

      Genre: BL/Yaoi

      BoysLove / Yaoi



      Jedan od najpopularnijih žanrova, naručito kod ženskih gledaoca je BL, tačnije Boys Love. Drugi naziv za ovaj žanr je i Yaoi (やおい)

      Ime ovog žanra već samo kaže šta je centar priče, ljubav između dvije muške osobe. Na ovaj žanr možemo naići u japanskoj literaturi, mangi, anime kao i fan fiction pričama.

      Ljubitelji ovog žanra su većinski žene, koje su dobile Internet naziv, "Fujoshi" (腐女子), tačan prevod bi značio Pokvarena Cura. Ali naravno nisu svi gledaoci i čitaoci žene, ukoliko muškarac voli ovaj žanr naziva se "Fudanshi” (腐男子) tj. Pokvareni Dečko.


      Zašto je BL popularan?



      Više je razloga za isto, ali većinom je objektivno i zavisi od osoba koje konzumiraju taj medijski žanr.

      U većini slučajeva likovi u ovim pričama su nevjerovatno zgodni muškarci, ponekad se BL isprepliće sa Bishounen žanrom. Naravno pošto je priča o dvoje muškaraca u ljubavi tu je i faktor ljubavi koja prevazilazi društvene norme.

      Ovaj žanr je tu također da gledaoci i čitaoci ispitaju sebe i svoju seksualnost kroz priču i kroz glavog lika. U dosta slučajeva, glavni lik BL priče sebe smatra hetero, ali sve do momenta dok ne upozna njega. Seksualna zbunjenost je isto tematika, jer glavni lik će se upočetku osjećati zbunjeno, jer je zaljubljen u muškarca, ali na kraju će prihvatit svoja osjećanja i postat iskren prema sebi.


      Likovi u BL pričama



      Logično u ovim pričama nema puno ženskih likova.

      I naravno dva glavna lika su muškarci. Večinom se dva ta lika dijele u dvije skupine. U BoysLove vezi postoji "Seme" lik ili vam ga dominatni lik i "Uke" lik koji je naravno suprotno od Seme lika. Seme lik je dominantan, pravi muškarac u ovoj priči, dok je Uke lik onaj koji podsjeća na žensko.

      No dosta BL priča nema ovakav raspored likova, neke priće nemaju Uke lika, več dva dominatna. Takav BL se naziva "Bara", drugog naziva "Rose".


      Kratka Historija BL žanra



      BL je nastao kao fan fiction pisan od strane žena.

      Hana no Nijūyo-nen Gumi, ženska grupa mangaka je velik faktor u nastanku BL žanra i ove mangake su bile prve koje su napravile Romantične Mange o dvoje muškaraca u ljubavi. 1978 godine su čitaoci prvi put na policama naišli na BL Mange, dok 1980 godine po prvi put vidimo BL Anime.


      Šta je to BL bait?



      BoysLove ima neke od podžanrova, jedan takav je BL bait.

      To je zapravo Queerbaiting u Anime formi. Queerbaiting postoji odavno i zapravo je način da se privuku Gay čitaoci i gledaoci a u isto vrijeme ima za cilj da ne odvuće Straight gledaoce.

      BL bait priča sugeriše na ljubav i romantiku između dva muškarca ali to nikad nije zvanično. Bio to previše seksualan poljubac oživljavanja (Promare) ili pak romantično ispijanje krvi u priči o vampirima (Owari no Serpah).

      Bromance je mnogo sličan BL baitu.

      Priča gdje očigledno dvoje muškaraca ima nešto više od prijateljstva ali nikad neće napravit korak naprijed u toj vezi i onda postaje platonska. Interesatno je da Bromance je zvanični naziv za BL priče u dijelovima svijeta gdje je to zabranjeno.

      BL se također isprepliće sa Reverse Harem žanrom.

      Taj žanr je priča o ženskoj osobi koja se nalazi u društvu muškaraca (Harem). Dosta puta u takvim pričama imamo i neki BL bait između dvoje muških likova.


      Najpopularniji naslovi?




      Given


      Sekaiichi Hatsukoi


      Sasaki to Miyano


      Love Stage!!


      Neki od BL Bait naslova?



      Owari no Seraph


      Promare


      Black Butler


      Za kraj.

      BL žanr je neobičan, sigurno na Zapadu nećete naići na ovakav žanr.

      BoysLove ima neke od najboljih romantični priča, LGBTQ+ neke od njih smatra najboljim reprezentom gay osoba. No nije sve tako lijepo kako zvuči, ovaj žanr posjeduje i neke naslove koje više gledaju na ovakvu ljubav kao na neki fetish, dok u nekim pričama nije ni strano romantizovanje silovanja. Najčudniji od svih je vjerovatno Shota žanr koji iako nije ništa nakaradno svojom pričom privlaći loše osobe.

      U moru romantičnih priča i komedija, lijepo je vidjeti priče o ljubavi između dvije osobe istog pola. No imajte na umu da ove priče dolaze iz Japana koji ima dosta drugačiji pogled na seksualnost, godine, društvene norme. I također ove priče nisu samo rezervisane za žene i gay muškarce, proširite svoje vidike i širite samo ljubav ne mržnju prema drugačijem.
      I prefer to have my nightmares with open eyes

    14. Like Kyūketsuki se sviđa ovaj post
    15. #8
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep

      Attack on Titan, Greatest story ever told?

      Attack on Titan
      Greatest story ever told?



      Svi koji smo gledali Attack on Titan se slazemo da je jedna od najboljih priča u medijima, ne samo u Anime. Ali da li je najbolja? Mozda je pitanje prepotentno, ali dosta stvari potvrdjuje da je Attack on Titan, najbolja prica ikada ispricana.

      Samo tri epizode u historija Serija drze savrsen skor i imaju savrsene kritike, kako bi se reklo ciste desetke.

      Od te tri, dvije pripadaju istoj seriji, a kada bi vas pitali koja je to serija, vjerovatno bi vas odgovor bio BB, Sopranos, The Wire mozda i Game of Thrones, kako god, pogresno bi odgovorili. Serija sa dvije od tri epizode koje se smatraju savrsenim je popularna Anime, Attack on Titan. Te dvije epizode su "Hero" i "Perfect Game".

      Attack on Titan orginalnog naziva Shingeki no Kyojin je vizija, rad i dijelo, sada slobodno mozemo reci genija imena Hajime Isayama.

      Manga je pocela sa izdavanjem 2009 godine, a cetri godine kasnije Attack on Titan dobiva Anime i ako se iole sjecate tog perioda znate sta je uslijedilo. Attack on Titan je uspio bukvalno preko noci Anime ucinit planetarno popularnim i Anime postaju mainstream. Promjenio je industriju za sva vremena i nesto sto se cinilo kao cudni crtici iz Japana postaju popularni diljem svijeta.


      Attack on Titan se odvija u svijetu gdje su ljudi pred izumiranjem.

      Covjek je nekada bio apex predator, ali sada je postao lovina, postali su stoka koja ceka u cosku da ih se zakolje, a novi vladar na vrhu lanca ishrane je bice zvano Titan. No ljudi su tvrdoglavi, ono sto je historija pokazala i dokazala je da je covjek spreman na sve, samo da prezivi, ljudi se nece lako predati i svoju sigurnost su nasli iza ogromnih zidina.

      Te zidine su troduplo vece i od najveceg Titana, a grad unutar tih zidina je nazvan Paradise. Unutar istog grada se nalaze jos tri zida, Zid Marija, Zid Rose i Zid Sheena. Ti zidovi osim sto stite ljude isto tako ih dijele, samo elita zivi unutar sva cetri zida, a vecina obicnih smrtnika zivi okruzena samo jednim zidom. Ali sto godina je proslo od zadnjeg probijana tog zida, sve do jednog naizgled lijepog suncanog dana, kada pocinje prica o prezivljavanju, borbi, zrtvovanju i zeljom za istinom koja je veca od straha od smrti.

      A ko su Titani ?

      Titani izgledaju kao ljudi ali su ogromni. Njihov jedini plijen je covjek, a saznanje da oni nemaju potrebu da jedu i da love ljude bukvalno bez razloga je morbidno, zastrasujuce i okrutno. Kako bi se vi osjecali da neko prozdre vasu porodicu iz zabave? A vi mozete samo gledati i nadati se da ne zavrsite kao vasi najmiliji.

      Glavni likovi

      Kako bi se vi osjecali da neko prozdre vasu porodicu iz zabave? A vi mozete samo gledati i nadati se da ne zavrsite kao vasi najmiliji. To je prolazilo kroz glavu Erenu, nasem glavnom liku, dok je gledao kako mu Titan zubima prepolovi tijelo majke na pola sa sirokim osmjehom na licu....

      Tog dana se sve cinilo normalno, igrao se vani sa Mikasom svojom usvojenom sestrom i Arminom, najboljim drugom. Otisao je po drva i na putu kuci cuo je zvona, vojska se vraca sa ekspedicije. Sa osmjehom na licu je docekao te vojnike iako ne svjestan odakle oni dolaze i kroz sta su prosli. Opet zazeli da kad odraste budu kao i oni, da bude slobodan, van zidina, makar to znacilo i smrt. Ali...

      Sto godina mira pada zajedno sa zidinama. Eren sa svojim drustvom gleda u pravcu zida gdje vide Titana, toliko velikog da mu je glava iznad zida, samo jednim pokretom zid se rusi i Titani su usli u grad...

      Tu pocinje epska prica zvana Attack on Titan, prica kakvu do sada nismo vidjeli niti culi. Naizgled prica o djecaku koji zeli osvetit svoju porodicu uskoro dobiva prvi zaokret, prvi medju mnogima. Pricu Attack on Titana ti zaokreti cine jos genijalnijom, tesko da postoji covjek koji je mogao sve predvidjeti, ali kada se sa tim informacijama vratimo nazad, vidjet cemo da je istina bila svo vrijeme tu, ali je nismo znali vidjeti. Kada zaokret price ima jacinu da mjenja zanr neke price onda znamo da je nesto dobro. Zadnji zaokret je toliko mocan i genijalan da je stvorio paradoks u prici, sto vise ljudi razmisljaju o istom postaje genijalniji i siri, ovakvu genijalnost storytellinga rijetko smo gdje mogli vidjeti.

      Prve tri sezone su priprema i uvod za ono sto slijedi

      Sto ne znaci da nisu dobre, naprotiv fenomenalne su. No istina je da su one samo priprema, prica je posijana u prvoj epizodi, a pronikne zapravo u Sezoni Tri drugom dijelu. Ali nakon sto pronikne pocne da se siri i svaka naredna Sezona je genijalnija i bolja sve do kraja, epske zavrsnice cije su klice posijane u prvoj sceni prve sezona a mi toga nismo bili svjesni.

      Moc Foreshadowinga

      Vec od prve epizode imamo neke nagovijesti ali one su kao slomljeno staklo. Dobivamo komadice nagovijesti ali sa njima trenutno ne mozemo nista, sve dok ne nadjemo dio stakla koji mu pristaje i pocinjemo gradit glavnu pricu Attack on Titana. Nagovijest po nagovijest, komadic po komadic dobivamo siru sliku, nasa pitanja pocinju imati odgovore i nisu ono sto smo ocekivali. Napokon u posljednjoj sezoni dobivamo pravu pricu, sklopili smo komadice stakla i shvatili da je to ogledalo, no kada smo pogledali u ogledalo, shvatamo da je nasa prica samo reflekcija istinske glavne price, price koju prica Eren Yeager, i da svo vrijeme gledamo pricu koju je napravio nas glavni lik iako on nije bio svjestan toga. To se zove genijalnost, umjetnost, prica koja je toliko mocna da stvara paradoks mora biti najbolja ikada.

      Muzika je velik faktor zasto je Attack on Titan najbolji ikada





      Muzika Attack on Titana je savrsena. Svaki OST je prikladan za scenu i ukoliko scena nije uspjela iznjedrit emocije zeljene u gledaocu onda ce muzika to sigurno. Opere pomjesane sa techno muzikom koje daju osjecaj kao da idete u bitku iz koje se necete vratit, emotivne melodije koje daju osjecaj da gubite jedinu osobu do koje vam je stalo ali je idete spasit pa makar i zivot dali za to, vrijedilo je. Attack on Titan je nepogresiv u muzici, a ja licno cijenim dobru muziku u mediju a Attack on Titan ima najbolju.

      Animacija

      Genijalna prica kojoj je rijetko ko ravan, a mozda nitko. Muzika koja ce vas sprovesti kroz spektar emocija, sta jos da se trazi? Ali Attack on Titan ne staje na tome, jer posjeduje neke od najbolje animiranih scena u industriji. Naravno akcione scene prednjace, sama brzina dok se likovi krecu sa ODM napravom, dok lete kroz zrak izbjegavajuci Titane je fenomen, ali i kolicina detalja u scenama. No naravno tu su i one emotivne scene, dok se dosta studija trudi da od akcionih scena napravi one najbolje, studio iza AoTa i emotivnim scenama daje ogroman znacaj. Izrazi lica, male sugestije, pogled nekog lika, iako bez rijeci, dosta puta govore vise, a znamo zlatno pravilo "Pokazi a ne govori".

      I da li je Attack on Titan najbolja prica?

      Iskreno. Mislim da jeste. Opet to je subjektivno, iako ukusom postoji par naslova koji su vise uticali na mene, slagao bih kada bih rekao da Attack on Titan nije uticao na moj zivot.

      Procitao sam i pogledao one najbolje, makar sto se smatra najboljim, filmovi, serije, knjige, mange, anime, ali niti jedan me nije dao na razmisljanje kao Attack on Titan. Niti jedna prica me nije natjerala da se stvarno zamislim na ciju stranu price da stanem, jer Attack on Titan nema heroja u prici, zapravo dobro ove price se smatra u tome ko ima bolji cilj, a o moralnosti do tog cilja je glupo pricati jer niti jedan lik ne preza od nicega da dodje do cilja.

      Jedino Attack on Titan posjeduje toliko epske scene, nazvati je epskim je cak i slab opis, ali tesko je opisati isto. A kada na takve scene dodam i genijalnu muziku i animaciju to je istinsko remekdijelo. Scene toliko mocne da se gledaocima digne svaka dlaka na tijelu, svjesni da gledaju nesto neponovljivo.

      Prica toliko bogata historija i koja se ispreplice sa nasom istom, historija mrznje, genocida i placanja za grijehove predaka. Prica nama poznata nazalost. Prica u kojoj su ljudi zapravo najvece zvijeri. Prica u kojoj dok gledamo nase likove kako idu u bitku, svjesni smo da se neki nece vratit, ovaj svijet ne prasta, i jedna mala je greska dovoljna da sve bude gotovo. U ovakvoj prici nije grijeh poginuti, grijeh je umrijeti za nista, likovi se ne boje smrti vec se boje beznacajne smrti.

      Ostaje jedino zal, Attack on Titan je blizu svom kraju i tesko ce ista moci zamjenit ovakvo nesto. A ako niste gledali isti? Pa sta cekate... Propustate najbolju pricu ikada ispricanu. Kako ja volim reci, postoje dvije vrste ljudi, Oni koji smatraju da je Attack on Titan remekdijelo i oni koji ga nisu gledali..

      Izvor : Orginalni tekst by Kyūketsuki
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 27-04-22 at 21:21
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    16. Like Archer, Unravel se sviđa ovaj post
    17. #9
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,662
      Teme
      305
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      22 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1884
      Rep

      Trope talk: Yandere likovi

      Yandere


      Ovi likovi su jedni od popularnijih u Anime.

      Najosnovija definicija ovog lika glasi, lik koji je u vecini slucajeva zensko i ponasa se posesivno i opsesivno prema osobi koju voli.


      Odakle su potekli ovakvi likovi?

      Yandere je spoj dvije japanske rijeci. Yanderu koja znaci "Biti bolestan" i Deredere koja znaci "Zaljubljenost". Znaci prema tome mozemo reci da su Yandere likovi bolesni od ljubavi.

      Ovakvi likovi su vecinom fini, nevini, brizljivi ali imaju posebnu sklopku koja kada se okrene pravi ih vrlo agresivnim, nasilinim i psihoticnim. Ta sklopka je ljubavni interes lika i sve oko njega/nje. Svoju ljubav izrazavaju na pogresan, nasilan nacin. Primjer nekog takog ponasanje je npr. brutalno ubistvo zbog ljubomore.


      Izraz Yandere datira iz 1980s i vecinom se koristi u japanskim mangama i anime. Ova tip lika postaje popularan u 2000s. Ovakav lik se takodjer smatra i nekim "Spin off" likom od popularnih Tsundere. Analizom ova dva tipa likova mozemo reci da su apsolutno dvije suprotnosti.


      Ko su Yandere likovi?

      Oni su vecinom zenskog pola, ali sve je cesce da je ovakav lik i musko. Takav tip lika nema neki zvanican naziv i naziva se "Male yandere".

      Neki od najpoznatijih Yandere likova:

      Yuno


      Izuzetno opsesivna ljubavno prema glavnom liku Anime. Evidentno spremna na sve kako bi joj ljubav uzvratio.

      Shion Sonozaki


      Opsesivna, sadisticna cak i prema osobi koju voli.

      Rolo Lamperogue


      Ubjedio je sebe u svoje ludilo u citav izmisljeni zivot da je mladji brat od glavnog lika. Ali prica zavrsava tragicno i on daje svoj zivot kako bi zastitio osobu za koju i on sam zna da nije njegov brat, ali htjeo da vjeruje u lazi.

      Shuu Tsukiyama


      On je predator i gurman. Tijelo tj meso glavnog lika mu je neodoljivo jer je on specifican u Ghoul svijetu.

      Satou


      Apsolutna opsesivnost i zelja da kontrolise citav zivot glavnog lika i sve oko istog.

      Mikaela Hyakuya


      Postao je ono sto njegov interes najvise mrzi, vampir. Zeli da zastiti tu osobu i spreman je ici protiv cijelog svijeta. Ali se nalaze na dvije neprijateljske strane. Nekada i previse opsesivan, Mikaela je komplikovan dere lik jer se moze svrstat u vise dere kategorija. Ono sto je jasno je da je njemu Yuuchiro (glavni lik) cijeli njegov svijet, gledali to romanticno ili prijateljski.


      Zasto su nam Yandere likovi privlacni i zanimljivi?


      ● "Someone who is crazy for you is someone who is crazy for you."

      Zanimljivost u ovim likovi izvire u njihovoj ljubavi prema toj jednoj osobi. Takodjer je tu i zabava jer zivot sa takvom osobom je sve osim dosadnim. Simpatije prema ovim likovima dolaze cesto u obliku tragicne prica iza istih. Ali tu je i naravno fakt, da su ovi likovi vjerni samo jednoj osobi i sve bi uradili za nju i sigurno je ne bi nikada prevarili.

      Privlacnost izvire u izgledu ovih likova jer su u vecini slucaje zgodni, inteligentni. Vjerovatno da ovakvi likovi nemaju izgled koji je iznad prosjeka smatrali bi se samo cudacima.


      Sta je Yangire?

      Takodjer isto jedna vrsta lika koja je mnogo slicna Yandere likovima i cesto se ovakvi likovi mjesaju.


      Yandere likovi iznenada polude zbog ljubavi, dok Yangire likovi iznenada polude zbog nekog dogadjaja koji im se desio ranije u zivotu i ostavio traume. Za razliku od Yandere likova koji su prije "pucanja" brizni i fini, to ne mora biti slucaj kod Yangire likova. Takodjer Yangire likovi cesto svoje ludilo ne usmjeravaju na osobu koju vole romanticno, to moze biti i clan porodice kao i prijatelj. Tipa Mikaela Hyakuya koji spada u oba dere tipa jer nije jasno kako gleda na osobu koju stiti, romanticno ili bratski. Ima traumer iz djetinstva kao Yangire ali isto tako i ima poseban klik da ide protiv cijelog svijeta za tu posebnu osobu kao Yandere i spreman je ubiti za istu.


      Jos po nesto o Yandere likovima

      Neki ljudi smatraju da su Yandere likovi uvrijedljivi za osobe koje imaju problema sa bolestima uma.

      Yandere likovi su vrlo zanimljiv tip lika. No isto tako tesko je neke likove svrtati u tu grupu i dosta likova spada u vise dere grupa.

      Takodjer je popularan i Yandere face (trance).

      Yandere Face primjeri.

      Nezvanicno postoji vise vrsta Yandere likova, a sada cemo nabrojati neke.

      Mugai-gata (Tip koji je bezopasan ali idalje lud)
      Kanchigai-gata (Tesko je objasniti, ali se zovu Wrong idea type)
      Shuuchaku-gata (Opsesivni tip)
      Sutookaa-gata (Stalker tip)
      Dokusen-gata (Monopoly tip, znaci voli imati kontrolu nad svim i ovakvi su najcesci)
      Ison-gata (Ovisni tip)
      DV-gata (Nasilni tip)
      Mousou-gata (Tip u deluziji)
      Jishou-gata (Tip koji se samopovrijedjuje)
      Shinjuu-gata (Tip koji masta o samoubistvu zajedno sa voljenom osobom znaci double suicide)
      Suuhai-gata (Worship type)

      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 31-05-22 at 22:59
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


     

     
  • Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •