Registracija
  • Sretno
  • Uplaseno
  • Opusteno
  • Zaljubljeno
  • Zivcano
  • Voljeno
  • Ludo
  • Gladno
  • Posrano
  • Zamisljeno
  • Zlobno
  • Uspavano
  • Zakon
  • Sjajno
  • Zgodno
  • Snazno
  • Zgrozeno
  • Pijano
  • Usamljeno
  • Nostalgicno
  • Zarazeno
  • Zadovoljno
  • Tuzno
  • Bolesno
  • Neodlucno
  • Ponosno
  • Odlucno
  • Ljuto
  • a
  • Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

    Threaded View

    1. #1
      Kyūketsuki avatar
      like the mesmerizing blue
      moon..
       
      a
       
      Datum pristupanja
      Oct 2010
      Lokacija
      Mikaela Hyakuya's bed
      Poruke
      2,652
      Teme
      304
      CHB
      550
      Spomenut(a)
      40 post(ova)
      Označen(a)
      2 tema
      Dnevna aktivnost
      21 min
      Like (kliknutih)
      1178
      Like (dobivenih)
      1885
      Rep

      アニメ | Analize

      アニメ
      Za pocetnike

      Zelis poceti sa gledanjem?

      Nakon sto zavrsi vasa omiljena serija ili pak zavrsite neku odlicnu igru, uvjek ostaje neka praznina. Vjerovatno ce vam nekada iz dosade, i da necim popunite tu "rupu", pasti na pamet da gledate Anime. Ovo je tema za pocetnike i ljude koji zele poceti gledati ovaj medij, objasnjene i razlozi zasto iste gledati kao i odgovori na cesta pitanja.

      Cesta pitanja za Anime i odgovori za iste


      Koliko su popularne Anime?



      Kratki odgovor bi bio, ne bi vjerovali koliko su popularne, narucito ako ne pratite Internet van nasih prostora.

      Kao i u svemu, Balkan zaostaje za svijetom par decenije, tako i u Anime popularnosti. One su idalje kod nas malo "strane" i idalje se smatra da to gledaju "cudaci". Ali polako i Anime dobijaju mali dio popularnosti na nasim prostorima.

      Na Zapadu je drugacija mnogo prica. Anime su megapopularne i blizu su da postanu najpopularniji medij zajedno sa Mangama. Za samo deceniju Anime su od nekog "niche" hobija postale "mainstream".


      Da li su Anime za djecu



      Kratak odgovor bi bio, naravno da ne.

      I sama historija nastanka Anime odma rusi tvrdnju da je to nesto za djecu. Anime su nastala kada su kreatori u Japanu inspirisani Disney filmovima htjeli napravit nesto slicno ali za stariju publiku. Oni su vidjeli potencijal animacije i zeljeli su ispricati pricu u tom formatu ali pricu koja ce se ticati tezih tema i tematike za odrasle.

      Mnogi od vas misle da su gledali Anime ako su gledali starije naslove na TV kao djete, ali vrlo lako je da ste svo vrijeme gledali cenzurisane verzije 4kids. Iako su ti naslovi u Japanu pravljeni za mladje gledaoce posjedovali su i teske teme i mracnije tematike koje su na Zapadu, kao i na nasim prostorima apsolutno cenzurisane.

      Anime posjeduje takodjer i zanr demografije, tako da postoji zanr za tinejdjere imena "shounen" i zanr za starije "seinen". Tu je i poseban zanr i za zenske gledaoce, kojih ima mnogo, "shoujo".


      Da li su Anime cudne?



      To vjerovatno zavisi od naslova koji gledate.

      Velika je kultoroska udaljenost izmedju nas i Japana, njihovo shvatanje svijeta, humor, romantika, se dosta razlikuju od nase. Ali tu ima i dosta pozitivnog, jer smo navikli da gledamo medije iz SAD, tako kada vidimo nesto iz Japana, bit ce pravo osvjezenje. Narucito ukoliko su vam dosadile klishe price iz Amerike.


      Kako cu se vezati za "nepostojece" likove?



      Zapravo, ja to gledam skroz drugacije.

      U serijama i filmovima, likove glume glumci. Glumci koji imaju zivot van univerzuma price, glumci koji se pojavljaju u vise prica filmova i serija. Anime likovi su drugaciji, i po mom misljenju, "visepostojeci" nego obicni glumci. Jer jedan Mikaela postoji samo u univerzumu Owari no Serapha, njega niko ne glumi, on je to sto jeste i samo mu daje glas neko iz industrije.

      Na to dodajte odlicnu muziku, scene i price sa kojima se niste susretali u medijima i sigurno cete se vezati za nekog od ovih likova.


      Za koga nisu Anime?



      Ukoliko niste zainteresovani previse za serije i filmove, onda ni Anime nisu za vas.

      Takodjer ukoliko ste homofobicni, Anime sigurno nisu za vas. Naravno LGBTQ+ predstavljanje nije toliko cesto u Anime, ali je mnogo cesce nego u medijima koje smo navikli konzumirati. Anime ima i poseban zanr za romanticne price izmedju dva muskarca ili dvije zena i vec decenijama su najprogresivniji medij. Ukoliko vam smetaju likovi ciji pol nije jasno definisan, smetaju vam neke scene koje nagovjestavaju odnos izmedju osoba istog pola, Anime nisu za vas.

      Anime industrija ne preza od neke teske tematike sa kojoj se susrecemo i u onim naslovima koji su pravljeni za mladje. Porodicno nasilje, silovanje, ubistva, kanibalizam i sve ostalo najgore od ljudskog ponasanja je nesto sto je cesto u Anime. Ukoliko ste osjetljivi na takve stvari, onda Anime nisu za vas.


      Za koga jesu Anime?



      Ukoliko ste osoba otvorena za nove stvari.

      Vec sam pomenuo LGBTQ+ u Anime, tako ukoliko niste heteroseksualna osoba i trazite price koje ce zadovoljit vase romanticne potrebe, tu nije jedan zanr, vec pet zanrova za vas. Zapadni mediji su daleko zaostali od Anime u ovom segmentu i svaki pokusaj se cini forsiran i neprirodan. Anime posjeduje neke od najsladjih, najsimpaticnijih romanticnih prica izmedju istospolnih likova. Takodjer i najbolja prezentacija LGBTQ+ likova je u Anime.

      Takodjer su Anime odlicne i za zenske gledaoce i nije slucajnost da skoro polovina Anime gledaoca spada u "ljepsi" pol. Vise od tri Anime zanrova je posveceno zenskim gledaocima.

      Ukoliko bi zeljeli vidjeti drugu perpektivu i drugi pogled na svijet od onoga sa Zapada i SAD, Anime je tu pravo osvjezenje. Iako ce u pocetku biti neobicno da su Amerikanci "losi momci" u prici hehe.


      Ukoliko obozavate fantazi zanr, Anime ima jedne od najboljih, kao i Sci-Fi price. Ili bi zeljeli pogledati neki fantazi u nekoj dosta mracnijom tematici od koje ste gledali tu je zanr dark fantazija tipa Berserk ili Made in Abyss.


      Nesto dodati o Anime?



      To je specifican medij, oni koji cijene umjetnost istinsku, zavolit ce ovaj tip medija.

      Ukoliko vam je muzika nesto od najbitnijih stvari u zivotu, Anime vas nece razocarati. Jer se tu susrecemo sa nekim od najljepsih kompozicija. Anime industrija daje mnogo znacaja muzici.

      Animacija ima mogucnost da napravi nesto sto je Zapadnim medijima nemoguce ozivjeti na ekranima. Animacija bukvalno nema granica a i pojedini studiji su toliko napredni i talentovani da od animacije prave nesto sto se moze nazvati umjetnoscu.

      Tu je naravno, kao sto sam pomenuo i bezgranicna domisljatnost Anime industrije. Price koje moze samo Anime ispricati, tipa prica o momku koji je zbog par losih odluka postao pola covjek, pola ljudozder. Bice je jednom polovicom u svijetu ljudi, a drugom u svijetu ghoula koji se hrane ljudima, prica kao Tokyo Ghoul je moguca samo u Anime. Ili pak prica o razredu delikvenata koji za ucitelja dobijaju bezsmrtno bice iz svemira i zadatak da isto nekako ubiju, a ako to ne urade, to bice ce unistit svijet. U isto vrijeme, to bice ce postat najbolji ucitelj i spas za ovaj razred "propalica", Assassination Classroom je samo jedan od primjera bezgranicnosti animacije.

      Takodjer Anime ima i dosta specificnih zanrova i podzanrova i kao nov gledaoce se necete izgubiti u hiljade naslova. U ovoj industriji ima za svega po nesto. Osim toga postoje i posebne trope grupe i podgrupe za Anime likove, tako ukoliko vam se svidi tip osobnosti nekog lika, uz pomoc njegove grupe cete moci naci ostale slicne likove, tipa Tsundere ili Yandere.

      Sa kojim naslovom poceti?

      Iako Anime ima hiljade naslova kao pocetniku potreban vam je neki naslov koji ce vas u to sve uvesti. Naslov koji ce vas navici na nesto drugacije i na samu animaciju i japansku kulturu. Ja cu vam dati par prijedloga gdje bi mogli poceti sa gledanjem.


      Attack on Titan



      Novijim gledaocima, kao sto sam ja. AoT je vecini prva Anime i naslov koji nas je uveo u ovaj svijet.

      I da opste ne planirate gledati Anime, Attack on Titan je nesto sto bi svako trebao pogledati jer je nesto nevjerovatno. Anime koja se cesto puta usporedila sa Game of Thrones, ali za razliku od istog, AoT svojim nastavcima nije razocarao, sta vise, od odlicne price je napravila nesto sto spada u remekdijela medija.

      Attack on Titan se odvija u svijetu gdje je covjecanstvo svoj spas naslo iza ogromnih zidina, razlog tome je sto vise nisu apeks predator svijeta, sada su plijen, sada su bukvalno stoka, hrana za Titane koji se nalaze van zidina. Hrabri dio vojske ovog svijeta ima zadatak da izlazi van tih zidina, spoznaje svijet van istih kao i istrazivanje i shvatanje samih titana. Ostatak ljudi se nalazi sigurno unutar zidova, kao i nasa glavna tri lika, Eren, Mikasa i Armin, no prica ove Anime pocinje dana kada prvi dio tih zidina padne i Titani ulaze u dio grada gdje stanuju nasa glavna tri lika.

      Attack on Titan je takav naslov da vise nemam ni rijeci da opisem koliko je dobar, remekdijelo je mala rijec za to. Plot twistovi koje necete nikada moci predvidjeti a kada se vratite da ponovno gledanje, shvatate da su informacije i istina bila ispred vas svo vrijeme. Muzika koja je cesto miks neke epske opere sa technom u vama ce probudit desetine emocija. Animacija sa koje necete moci skrenuti pogled i prica koja je vjerovatno u top deset prica ikada ispricanih, Attack on Titan bi trebao svako pogledati i bio bi sjajan uvodnik u Anime.


      Ukoliko zelite procitati vise o Attack o Titanu na ovom PDF, Klik


      Death Note



      Jedna od najgenijanijih prica u medijima.

      DN je malo stariji naslov ali je kao i AoT nesto sto se mora pogledati. Napisati i stvoriti inteligente likove je tesko, ali DN nekako to radi bez greske. Iako su dva glavna lika daleko pametniji od bilo kojeg gledaoca, ono zbog cega se DN smatra najboljim jer sto mi gledaoci mozemo shvatit dva glavna lika i njihovo razmisljanje. Planovi koji nikada nama ne bi pali na pamet, ali kada ih shvatimo i kada nam se objasne, to je onaj "Ahaaa" momenat, i ukoliko nesto takvo volite, DN morate pogledati.

      Light je ucenik posljednjeg razreda Srednje skole kada igrom slucaja nalazi neobicnu knjigu koju je u nas svijet bacilo vannadrevno bice, bukvalno iz dosade da vidi sta bi covjek sa takvim oruzjem mogao uraditi. No Light nije obican covjek, on je genijalac i ubrzo ce shvatit sta mu je doslo pod ruke. Nakon citanja pravila iste i par testiranja, Light shvata da ima u posjedu knjigu u koju cije ime upise, taj covjek umire. Light sebe pocinje smatrati "Bogom" i spasiocom i zeli ocistit svijet od svih gresnika, ali njega zeli zaustaviti "L", najgenijalniji detektiv svijeta. Tu pocinje igra macke i misa i borba dva genijalna uma, borba kakvu do sada niste nikada vidjeli sigurno.


      Fullmetal Alchemist Brotherhood



      Jedan od najboljih Anime naslova

      Prica koja je odlicna za uvod u svijet Anime. Fantazi svijet sa dosta historije i politike i sa genijalnim sistemom moci alkhemije je sigurno nesto sto bi trebali pogledati. Edward i Erlic je dvoje brace koje odrasta u ovom neobicnom svijetu gdje je alkhemija nesto uobicajno. No njihova se majka razboli i nazalost premine, no njih dvoje ima plan da je vrati. Naivno i djecije razmisljanje ce ih dovesti da urade najveci tabu alkhemije, jer osnovni zakon ovog svijeta je ukoliko zelis nesto, moras prvo dati nesto svoje iste vrijednosti. A sta je iste vrijednosti kao zivot majke? Cijelo tijelo Erlica i noga i ruka Edwarda. Oni ostaju zivi ali majku nisu vratili u zivot kako su namjeravali, a sada im je glavni zadatak da vrate tijelo Erlicu.





      Mozda je klishe reci, ali Anime je meni promjenila zivot, na bolje, a mozda ce i vama. Nakon gledanja prve Anime, vidio sam ispred sebe svijet sa hiljade naslova i nesto sto cu gledati i biti dio toga do kraja zivota. Anime su koliko cudno zvucalo, barem meni, dale odgovor na pitanja koja imam godinama, u vezi sebe i uz pomoc istih sam i ja, postao iskren prema sam sebi. Dugo vremena sam bio hladna osoba, a ova japanska industrija mi je vratila emocije i uz pomoc iste sam postao ponovno emotivan i shvatati iste. Pitanja koja sam poceo imati kada sam usao u pubertet i kada sam dobio svoju seksualnost, Anime je iz nekog razloga, imala odgovor na ista. Naravno pomogla mi je i u detoksu od narkotika jer sam pomocu istih skrenuo um sa zelje za porokom. Porok koji je i sam dosao zbog zbunjenosti koju sam osjecao, zbunjenosti koju sam uspio shvatit i prihvatit uz pomoc nekih prica iz ovog medija.


      Ovaj medij kao i sve ostalo, nece uticati na sve isto, al ukoliko vam se svidja ono sto Anime predstavlja, a u isto vrijeme, necete da gledate iste samo zbog misljenja drugih, sami sebe zatvarate od jednog nevjerovatnog svijeta, svijeta koja mozda promjeni vas zivot na bolje.
      Posljednje uređivanje od Kyūketsuki : 27-12-23 at 22:18
      Why is it that the most beautiful things are more intertwined in death more that life?


    2. Like hana, Neferpitou se sviđa ovaj post
     

     
  • Pravila pisanja poruke

    • Ne možete otvoriti novu temu
    • Ne možete ostaviti odgovor
    • Ne možete stavljati privitke
    • Ne možete uređivati svoje postove
    •