JOSIP KUŽE (13. 11. 1952. - 16. 6. 2013.) Tijelo izmučeno kemoterapijama nije izdržalo napad opakog virusa. Na današnji dan prije sedam godina preminuo je najomiljeniji trener Dinama.

Trenirao je 16 klubova i dvije reprezentacije. Od ‘71. do ‘81. igrao je u obrani Dinama i dao 14 golova u 384 utakmice. Trener je postao s 30 godina. Prvo Sydney pa BSK, Borac, Dinamo, Rot-Weiss, Mainz, Gamba Osaka, Zagreb, Chemnitz, Inter, opet Dinamo, Rijeka, Varteks, JEF United i kineski Tianjin. Bio je izbornik Ruande i Albanije.

Na današnji dan prije sedam godina preminuo je legendarni dinamovac Josip Kuže. Tim povodom objavljujemo tekst iz tiskanog izdanja 24sata dan nakon njegove smrti.

Borba s leukemijom trajala je od veljače, a dva mjeseca poslije Josip Kuže javio se s odličnim vijestima nakon pretraga:

- Izgubio sam 15 kilograma i svu kosu. Ma ne brinem se, kilogrami će se već vratiti, a kosa će narasti za mjesec dana. Važno je da su nalazi u redu, a oni su izuzetni!

Nakon toga, nažalost, oporavak nije išao u istom smjeru. Kemoterapija je izmučila njegov organizam i nije se uspio obraniti od virusa koji ga je napao. Vijest o smrti Josipa Kužea proširila se vrlo brzo. Šokantna vijest...

- Sin mi je javio da je Joža otišao, ali ja to ne vjerujem. Nedavno smo se čuli, bio je dobro... Ma ne, jednostavno ne mogu vjerovati da ga više nema - javio nam se iz Albanije njegov dugogodišnji suradnik i prijatelj Džemal Mustedanagić:

- Uh, ne mogu ni govoriti...



Prijatelji, kolege, bivši suigrači, navijači, svi su s nevjericom primili vijest o odlasku Dinamove igračke i trenerske legende.

- Evo, s Markom Mlinarićem sam u BiH, imamo tu Dinamov kamp. Javili su nam predvečer da je Joža umro. Tragedija, što drugo reći. Šokirani smo... - rekao je bivši suigrač iz Dinama i prijatelj Ismet Hadžić.

Mobitel Marka Mlinarića ostao je nijem na sve pozive.

- Ma neće vam se Mlinka javiti. Odmah je pobjegao u hotelsku sobu - objasnio je Hadžić pa još jedanput ponovio:

- Ovo je zaista strašno. Otišao je velik trener, a nama koji ga znamo i veliki prijatelj...

Joža je prijatelje “skupljao” gdje god se pojavio. Jedan od njih je i Jürgen Klopp, njegov igrač iz Mainza i trener koji nikad nije krio da je od Kužea jako puno naučio. A to ga je, eto, dovelo do finala Lige prvaka.

Veza s navijačima posebna je priča. Čitav niz trenera posvjedočit će koliko je teško dobiti naklonost maksimirskih tribina. Za njim su navijači bili ludi. “Uno di noi - Josip Kuže!” Tako su ga oslovljavali, takvim su ga smatrali. Jedan od nas.

Dok je ležao u bolnici, ispod prozora je osvanuo transparent: “Snagu ti daje sa sjevera glas, predaje nema jer jedan si od nas! Josip Kuže”. Oduševilo ga je to, dalo mu dodatnu snagu.

- Osjećao sam tu potporu cijelo vrijeme. Olakšalo mi je ove teške dane. Hvala svima, navijačima, prijateljima..

Hvala i vama, Joža, odgovorit će mu cijela nogometna Hrvatska.

Hawk
IZVOR