Prije 27 godina jedna automobilska nesreća potresla je Hrvatsku. Dražen Petrović poginuo je u autu koji je vozila njegova tadašnja djevojka Klara Szalantzy, a godinama se špekuliralo tko je bila treća osoba u Golfu...

Život leti, kapetane... Na današnji dan prije 27 godina, Hrvatska je oplakivala smrt košarkaškog Mozarta. Bio je to dan kada je u automobilskoj nesreći poginuo Dražen Petrović. Svijeće su obasjavale svaki hrvatski dom u čast velikana, a i dan danas je teško vjerovati da Dražena više nema.

Godinama se nagađalo koje dvije osobe su bile s njim u automobilu tog kobnog jutra, a onda je otkriveno da je crvenim Golfom tog kobnog 7. lipnja 1993. upravljala njegova tadašnja djevojka Klara Szalantzy, manekenka i košarkašica, a treća osoba bila je turska košarkašica i njezina prijateljica Hilal Edebal koja se ni dan danas nije oporavila od teške nesreće. Gotovo pa je potpuno izgubila pamćenje.



Hilal danas ima 49 godina, a tek je prije nekoliko godina doznala da je sudjelovala u istoj nesreći u kojoj je poginuo Dražen Petrović. Strašna nesreća donijela joj je ozljedu mozga što joj je prouzročilo amneziju. To ju je dovelo do brojnih psihičkih slomova, a za sve informacije o nesreći je saznala iz novina.

Za treću osobu se saznalo tek kasnije
- Zašto je Petrović, čovjek takvog statusa i bogatstva, morao putovati iz Njemačke za Zagreb baš automobilom, ne avionom? Zašto sam ja morala baš tada biti u Njemačkoj umjesto u SAD-u, gdje sam studirala i igrala košarku? Zašto sam morala izgubiti karijeru, a Dražen život, dok je vozačica uskoro mogla nastaviti svoju košarkašku i karijeru modela? Na koncu, je li Dražen prošao bolje od mene? Odnosno, bi li za mene bilo bolje da nisam preživjela? Jednostavno, to je nepravedno. Sve je bilo savršeno u mom životu do tog dana i fatalne nesreće - pitanja su koja si svakodnevno postavlja nesretna Hilal. Ona je 2011. godine prvi put progovorila o teškoj nesreći za New York Daily News gdje je pričala o problemima s kojima se stalno susreće.

Tog kobnog 7. lipnja 1993. Dražen Petrović stigao je avionom iz Wroclawa u Frankfurt gdje ga je dočekala njegova tadašnja djevojka Klara Szalantzy, koja je bila fotomodel i košarkašica. Hrvatska je dan prije igrala utakmicu protiv Slovenije i plan je bio da se avionom vrate u Zagreb. Dražen se pak predomislio u posljednji trenutak i odlučio ići automobilom.

Klara Szalantzy upravljala je crvenim Golfom, Dražen je spavao na prednjem sjedištu, a Hilal Eldebi je sjedila na stražnjem sjedištu. Ona nije ni trebala biti s njima u autu, kao ni Dražen, ali na nagovor vrlo dobre prijateljice, ipak je pristala.

Toga kišnog predvečerja, oko 17.20, na autocesti kod Ingolstadta crveni se golf zabio u kamion koji je izletio sa suprotne trake. Prema policijskom izvješću, vozač kamiona izašao je iz vozila i signalizirao vozačima nadolazećih vozila da uspore. Mediji su treću osobu identificirali kao Hilal Haene te pisali da je riječ o 53-godišnjakinji. No riječ je bilo o 23- godišnjoj košarkašici koja je te godine završila prvu sezonu na sveučilištu Niagara. Prema brojnim verzijama, treća putnica bila je Klarina majka, no to su bila samo puka novinarska nagađanja.

- Posljednjih je 18 godina bilo jako teško. Dražen je poginuo, i to je užasno, ali da je preživio pitam se kakav bi život mogao imati. Kad pogledate automobil, jasno vam je da ne bi mogao nastaviti karijeru. I pitam se kako bi podnio činjenicu da više ne može igrati košarku. Bilo mi je vrlo teško. Dugo sam vremena bila na terapijama. U potpunosti sam izgubila pamćenje. Nisam prepoznavala ništa u Münchenu, gradu u kojem sam odrasla. Kamo god da sam pošla, roditelji su me morali dovoditi natrag - rekla je Hilal koja je provela osam tjedana u komi zbog čega je izgubila stipendiju na Sveučilištu.

Nesreća joj je praktički uništila život. Nije se skoro ničega sjećala, a prvo nije bila ni svjesna da je sudjelovala u nesreći u kojoj je poginuo Dražen.

- Liječnici su mi rekli da će se moj mozak nakon šest do osam godina u potpunosti oporaviti, da će biti kao što je bio prije nesreće. Nažalost, nisam to dočekala. S vremenom sam odustala, zahvalna da sam preživjela, da mogu barem hodati i da mogu govoriti.

Željela se probuditi iz sna
Nadala se da će sve biti kao prije, no nažalost nastavio se za nju taj frustrirajući i poražavajući proces. Dani su sporo prolazili, psihički slomovi su dolazili jedan za drugim, a ona više to nije mogla izdržati. Popela se na prozor stana od svojih roditelja koji se nalazio na 17. katu, no spasili su je zdravstveni djelatnici koji su je nadzirali.

- Željela sam se probuditi iz sna. Mislila sam da ću, kad skočim, prestati sanjati ovu moru - pričala je Hilal.



Hawk
IZVOR