PDA

Pogledaj cijelu verziju : [FOLK] Zorica Brunclik



Svotry
13-10-23, 21:46
312


Zorica Brunclik



Zorica Brunclik je jedna od najtiražnijih pevačica sa prostora bivše Jugoslavije. Rođena je 29. juna 1955. godine u Beogradu kao najstarija i jedina ćerka, a ima i tri mlađa brata.


BIOGRAFIJA


Pošto su se roditelji vrlo brzo razveli, detinjstvo je provodila kod majke u Smederevu gde je siromašno živela i kod očeve familije u Beogradu gde je imala sve što je želela. Otac joj je poreklom Slovak. Međutim, kada je krenula u školu, majka joj je zabranila da ide kod oca koji ju je i dovodio samo da bi napakostio bivšoj supruzi.
Bila je odličan đak i rado je pomagala drugarima pa ju je tako zapazio pevač Bora Spužić Kvaka sa čijom je ćerkom Zorica radila domaće zadatke. Savetovao ju je da se više ne muči, već da počne da se bavi muzikom. Odveo ju je u Beogradsku estradu gde ju je bend braće Karić, Plava zvezda, angažovao kao pevačicu. Uporedo sa građenjem muzičke karijere, završila je kurs ikebane u Aranžerskoj školi, a kasnije i Ekonomski fakultet u Nišu. Sa nepunih 18 godina, Zorica je rodila ćerku Mariju, a otac je čovek koji nije želeo da je oženi. Pošto je već imao verenicu, dete nije nastavio da viđa. Prvi put se udala za šefa orkestra sa kojim je nastupala, harmonikaša Zorana Tutića. Dobili su sina Đorđa, ali su se brzo razveli. Ni u drugom braku sa harmonikašem Ljubom Kešeljem nije imala sreće. Rodila je ćerku Miljanu, ali otac nije želeo da je prizna i nisu u kontaktu od njene šeste godine. 1980. godine je upoznala magistra harmonike Miroljuba Aranđelovića Kemiša za koga se udala 5 godina kasnije. Imaju ćerku Zlatu, a on je dao svoje prezime Zoričinim ćerkama koje očevi nisu priznali. Javnost ju je osudila i smatrala krivom za rasturanje Kemišovog braka sa pevačicom Vesnom Zmijanac, ali Zorica tvrdi da su se oni mnogo ranije razveli.


KARIJERA


Ime Zorice Brunclik je na estradi sinonim za dobru i kvalitetnu pesmu, i pevačica traje već više od pola veka na domaćoj sceni, a ima iza sebe neke od najvećih hitova i brojne albume i singlove.
Kako je i napomenuto, za početak pevačke karijere Zorice Brunclik, zaslužan je tada vrlo poznati pevač i kompozitor Bora Spužić Kvaka, da bi ona nakon punih pet godina nastupanja po brojnim kafanama, hotelima i restoranima, upoznala Novicu Uroševića, koji je tada nastupao sa orkestrom Tihomira Paunovića Tike, koji je tražio pevačicu, te je Zorica na prepruku pevača brzo postala i solista ovog orkestra.
20 januara 1975. godine, Zorica je snimila za PGP RTB svoju prvu singl-ploču, odnosno pesmu „Ne daj da nas rastave“, a taj singl je doživeo nezapamćeni uspeh i u tadašnje vreme je rasprodat u tiražu od neverovatnih 300 hiljada primeraka.
Iako je na istoj „singlici“ bila i numera „Jedna ljubav ne postoji više“, te je i ona postala hit, nije ipak dostigla popularnost prethodno pomenute numere.
Sledeći maksi singl za istu diskografsku kuću, pevačica izdaje pod nazivom Zorica Brunclik Nina i na njemu se našla pesma „Donela te sreća meni“, a naredne 1976. godine, izlaze još dve pesme i to „Ja sam žena koja čeka“ i „Došao je čovek pravi“.
Pre snimanja svoje prve solo ploče, Zorica Brunclik je snimila i singl „Gde si bio dok su tekle suze“.
godine, pevačica je objavila svoj prvi album, pod nazivom „Ne daj da nas rastave“, na kojoj su se našli na „A strani“ njeni prethodno pomenuti snimljeni singlovi, a na „B strani“ su bile obrade nekih od najlepših izvornih pesama – „Berem grožđe, biram tamjaniku“; „Čuvam ovce kraj zelene jove“; „Pošla Rumena na vodu“; „Sinoć ja i moja kona“; „Zvoni zvonce“ i „Dođi lolo“.
Naredne 1977. godine, Zorica Brunclik je snimila singl „Život si mi odneo sa sobom“, sa kojim je učestvovala i na festivalu „Hit leta ’77“, a ujedno je radila i na pripremi svog drugog albuma.
Drugi album je popularna pevačica snimila sa ansamblom Branimira Đokića, a pod nazivom „Aj mene majka jednu ima“, i na kome su se našle samo obrade narodnih pesama, kojima je pevačica udahnula novu popularnost svojim raskošnim glasom i talentom
Nakon uspeha i drugog albuma, Zorica Brunclik se 1978. godine predstavila sa dva nova singla na festivalu „Hit parada ’78“, sa pesmom „Ćuti, ja te molim“, te iste godine i na „Ilidži“, sa hitom „Kad uđeš u moj dom“, gde je osvojila prvo mesto koje je pak podelila sa koleginicom Verom Matović.
Od 1986. godine, kada je snimila album „Neću da te menjam“, pa sve do danas, poznata pevačica je snimila sledeće albume – „Ne dam da mi lome krila“; „Muke moje“; „Eh, da je sreće“; kao i „Rođeni jedno za drugo“; „Ja znam“; „Branili su našu ljubav“; „Kada bi me pitali“; „Kad procvetaju zumbuli“; „Dunjo mirisna“; „Celog života žalim za tobom“; „Ej, sudbino“; „Težak je ovaj život“; „Rođendana dva“ i „Nano moja, nano“ (2006. godine).


PRIVATNI ŽIVOT


Kako je na početku teksta i napomenuto, pevačica je imala četiri emotivne veze, od toga tri braka sa harmonikašima Zoranom Tutićem Ljubom Kešeljom i Kemišem, sa kojima ima iz svake veze po jedno dete – Mariju; Đorđa; Miljanu i Zlatu.
Danas pevačica živi u naselju Krnjača sa svojim suprugom Miroljubom Aranđelovićem Kemišom a koga je „preotela“ koleginici Vesni Zmijanac, sa kojom dugo godina nije govorila.
Poznata pevačica je bila učesnica reality programa „Farma“, gde je došla u sukob sa Milošem Bojanićem i reperom Ivanom Ivanovićem Đusom.
Takođe od estradnih ličnosti je u sukobu sa Majom Nikolić i Aleksandrom Radović, kada je ona te 2016/2017. godina bila u žiriju takmičenja „Pinkove zvezde“, a sukobila se i sa voditeljem iste emisije Milanom Kalinićem.
Pevačica je bila i u žiriju takmičenja „Zvezde Granda“, gde se sukobila sa pevačicama Anom Bekutom i Snežanom Đurišić, a zbog kašnjenja na snimanja i neprofesionalizma, a ubrzo je ova poznata pevačica i napustila „Grand produkciju“, za koju je godinama snimala albume i singlove.
Od kolega je takođe dosta dugo bila u svađi sa Miroslavom Ilićem, sa kojim se i pomirila kasnije, baš kao i sa Vesnom Zmijanac.


DISKOGRAFIJA


"Zorica Brunclik Nina“, singl (1975)
"Ne daj da nas rastave“, singl (1975)
"Gde si bio dok su tekle suze“, singl (1976)
"Došao je čovek pravi“, singl (1976)
"Venac ljubavi“, singl (1976)
"Ne daj da nas rastave“ (1976)
"Juče znanci, danas stranci“, singl (1977)
"Ćuti, ja te molim“, singl (1978)
"Srce moje bolno“, singl (1978)
"Da li si i sada još onako lep“, singl (1979)
"Između mene i tebe“ (1979)
SPLET NARODNIH PESAMA (u duetu sa Predragom Cunetom Gojkovićem):
"Tri noći ljubavi“ (1979/1980)
"Pozovi me ako si usamljen“, singl (1980)
"Odakle si sele“ (1980)
"Ako te poljubim“ (1981)
"Pahuljica“ (1981)
"Radosti moja“ (1982)
"Ti si moja najslađa bol“ (1983)
"Uteši me“ (1984)
"Ja sam tvoja karamela“ (1985)
"Neću da te menjam“ (1986)
"Ne dam da mi lome krila“ (1987)
"Muke moje“ (1988)
"Eh, da je sreće“ (1989)
"Rođeni jedno za drugo“ (1990)
"Ja znam“ (1992)
"Branili su našu ljubav“ (1993)
"Kada bi me pitali“ (1995)
"Kad procvetaju zumbuli“ (1996)
"Dunjo mirisna“ (1997)
"Celog života žalim za tobom“ (1998)
"Ej, sudbino“ (2000)
"Težak je ovaj život“ (2002)
"Rođendana dva“ (2004)
"Nano moja, nano“ (2006)
[ostalo]
2005. - gost na albumu Halida Muslimovića - „Moj brate“
2006. - na prvom Grand festivalu - „Dan po dan“
2010. - "Lažem sebe da mogu bez tebe"
2010. - "Moja zakletvo"
2013. - "Danas neću plakati" (duet sa Acom Pejovićem)
2014. - "Ko će da te voli kao ja"


IZVOR (https://poznatelicnosti.org/zorica-brunclik-biografija-visina-tezina/)