PDA

Pogledaj cijelu verziju : [RECENZIJA] Hollow Knight ( 2017 )



Tatta
24-08-21, 23:32
Hollow Knight

https://i.ibb.co/990Dkr7/H2x1-Wii-UDS-Hollow-Knight-image1600w.jpg


Jedan jako zanimljivi 2D platformer koji je izasao na trziste jos 2017. godine . Izasao je za PC i za sve konzole , no posto je platformer u pitanju , preporucuje se da se igra preko nekakvog controler-a .

Na prvi pogled , cini se kao jednostavni platforemer . Skaces okolo i ubijas neprijatelja . No , nije to bas tako .
Prica igre Hollow Knight je puno dublja . Naravno , jedna izmisljena prica ali sa dubokim razmisljanjem . Igra je dostupna za svu dob igraca , ali nekako sam dobio da samu pricu , nece svatiti oni najmladji medju nama .

U igri nema Voice Acting-a . Sva prica se odvija u tekstualnom obliku sto je po meni jedna pozitivna stvar koja nas posjeca na nekadasnje 2D platformere.

Sto se tice kontrola igre , samo rijeci pohvale . Toliki brz je odaziv igre na Vase kontrole da lagg-a uopste nema .
Jos da nesto napomenem , ova igra nije laka kao sto se cini na prvi pogled .
Moj osobni dojam je bio , " Ok , ovo cu si upaliti nedjeljom poslijepodne da se opustim " . Ufff , ne , velika zabluda . Igra je jako teska .
Prvih 2h igre su u solidne tezine . Igra Vas upozna sa nekim prvim neprijateljima i sa pocetkom price vaseg protagoniste . Nakon tih prvih 2h igranja , pocinje igra od vas traziti vase gaming vjestine .
Neprijatelji su jaci nego ikada . Svaka vasa smrt vas kaznjava dosta . U pocetku gubite malo , jer ste i malo osvojili , kasnije ... kasnije gubite dosta vise jer ste dosta toga postigli . Tu nastaje onaj rage , ta ljutnja i zelja da se pokusa pobijediti taj neprijatelj ponovo i ponovo .


https://i.ibb.co/1XczX8t/Hollow-knight-evil-spirit.jpg


Da pojasnim jos jednu stvar . Igra vas ne kaznjava tako da gubite neki " save game " ili da morate neke dugacke dionice iznova prijeci , ne . Kaznjava vas tako sto kada umrete , ostavljata vasu " dusu " tu gdje ste umrli . U toj vasoj dusi , su sacuvani vasi svi novci/poeni koji ste jako , jako tesko osvojili tako da ste ubijali neprijatelje . Te poene jako sporo skupljate a upravo su vam oni potrebni kako bi Vaseg protagonistu unaprijedili sa nekim novim skill-om .
Omjer izmedju postignutih poena i potrebnih za neki novi skill , je ogroman .
Da Vam dam neki prijerm ; potrebno vam je mozda 4h za nekih 5 000 poena , za sa neki jako " slabi " skill upgrade vam je potrebno 12 000 poena .
Da bi ste dobili Vase poene nazad , morate doci do mjesta gdje ste poslijednji put umrli da " pokupite " vasu dusu nazad . No nije to cak sve , kada dodjete do Vase duze , Vasa dusa vas napada .
Morate ju prvo pobijediti da bi ju mogli pokupiti .
Ukoliko umrete ponovno dok nemate dusu , dusa nestaje a sa njom svi vasi poeni . Skill-ovi koje ste imali ostaju , to nije problem , ali Vasi mukotrpno zaradjeni poeni idu u zaborav . Tu je igra dosta okrutna i tako pokazuje da ona ocekuje od Vas iskusnog 2D platformera sa skill-om nad controler-u .



Pojedine dionice igre ne mozete dostici upravo tog trenutka kada ih prvi put igrate . No , igra Vam , onako , u podsvijesti ili indirektno pokaze da ce te iste dionice moci preci neki drugi put kada dostignete neke vece skill-ove Vaseg lika . Tako vas igra uvijek natjerava da se vratite na neke dionice ponovo nako sto ste ih vec jednom "presli" .
Mapa igre je na moje iznanadjenje ogromna od prvo ocekivanoga . U mojih prvih 10h igranja sam " presao " svega 3 mape koje nisam u potpunosti presao . Kao sto vec rekoh , iz razloga sto cu neki dio mape moci tek prijeci kada dobijem neki skill i tako biti natjeran da se vratim na te dionice kako bi ih presao u potpunosti .
Igra ima u grubo , 16 mapa . Znaci , nisam u svojih 10h igranja presao niti 10% igre ...


https://i.ibb.co/Z11pGtD/45c2ef-fbcf96cb8fd6416d8420a3ff210d4b28-mv2-d-3840-2160-s-2.jpg


Igra je dobila od dosta drugih gaming kuca jako dobre ocijene ( uglavnom 9/10 ) .
Isto tako , dao bi joj ja osobno dobru ocijenu jer je igra mjesavina price , skill-a i istrazivanja .
P.S. - Ne za slabe zivce ;)

Preporucio bi ovu igru u svakom slucaju .



Izvor : Osobna recenzija , Tatta