PDA

Pogledaj cijelu verziju : |~ Planirate li otići ili ostati u Vašoj zemlji? ~|



Mar$el
20-05-20, 22:59
Otići ili ostati?

https://i.imgur.com/koYnZYT.png

Ususret izglednom globalnom ekonomskom padu koji se obično najgore odrazi na srednje-slabije razvijene zemlje,
među koje spadaju i zemlje Balkana,

otvaram temu za CH forumaše koji su većinom mladi ljudi iz ovih krajeva, a na sve nas se ovo pitanje najviše dotiče.

Loše odluke naših starih plaćamo mi, te je ostavljen težak izbor, ostati i boriti se, ako uopće ima smisla, ili potražiti bolji život u uređenijem društvu.

Anketa je podijeljena na 5 opcija, s opcijom br. 5 za one koji već rade i žive u inozemstvu, 3 kao opcijom za neutralce, te 1 za one koji planiraju ostati u svojim zemljama. Ukoliko naginjete jednoj ili drugoj strani, za Vas su tu opcije 4 (za one koji naginju odlasku) i 2 (za one koji naginju ostanku).


Kao i inače, uz anketu dodajem i nekoliko pitanja za eventualnu debatu u komentarima.

Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?

Radite li već ili se još školujete?

Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?

Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?

Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)

Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli?
Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?

Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?

Ukoliko imate još nešto za dodati, slobodni ste u komentarima.

• Ankete se otvaraju, te zatvaraju svakog utorka.
• Pravo komentiranja imaju svi korisnici foruma.
• Rasprave su dobrodošle, no zabranjeno je poticanje bilo kakve vrste svađe.

RIKI
20-05-20, 23:03
Definitivno ostajem, nemam namjeru bježati.

Filipovski
20-05-20, 23:04
Definitivno ostajem.

Alek Cortez
20-05-20, 23:25
Nikad ne bih i nikad necu napustiti svoju zemlju
Moze se reci da sam jako zadovoljan zivotnim standardom

alfo
20-05-20, 23:28
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
-Iz Srbije sam, nazalost. Ovo je jedna velika banana od drzave gde nema sanse da ce ikad biti boljitka. Glasao sam da ozbiljno razmisljam o napustanju i ako je moguce opciji da se nikad ne vratim. Ne mogu istinski da podnesem ovu drzavu, ovaj sistem i pre svega ovaj nepismeni narod.

Radite li već ili se još školujete?
-Zavrsio sam svoje skolovanje pre 4 godine, trenutno radim pa stanem i tako u krug.

Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?
-Radio sam do pre nedelju dana u firmi koja se bavi prodajom sportske opreme, regionalnim liderom cak sta vise i ne mogu da vam opisem recima koliko sam razocaran u sistem rada, to jest nedostatak istog. Sef mi je bio neki brdjanin s Durmitora koji nema 8 razreda osnovne skole jer je naravno njegov kum mudo u firmi pa se moze. Dao sam otkaz jer mi je skinuto 30% od plate, receno nam je da ce nam se to sto je oduzeto vratiti nakon sto se ukine vanredno stanje. Mozete da pogodite sta nam je receno nakon sto je ukinuto vanredno stanje :). Uz to smo morali iz svog dzepa da se snalazimo za prevoz, i za to je receno da kada bude plata da ce nam dati sav novac koji smo potrosili na gorivo, naravno i od toga smo se pozdravili. Kap koja je prelila casu jeste njegovo izdrkavanje i bahacenje i prinudno zadrzavanje na prekovremeni rad, na sta ja nisam hteo da pristanem, te sam momentalno nakon sto se vanredno stanje ukinulo najavio da dajem otkaz, to jest, da ne mora da mi se produzava ugovor.

Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
-Zivim sa svojima srecom, stambeno sam situiran, oba roditelja rade, radio sam i ja do pre nedelju dana, zivi se koliko-toliko normalno, uspevamo da poplatimo sve dazbine i da se prehranimo, to je valjda najbitnije. Za luksuz poput automobila i letovanja/zimovanja smo se odavno pozdravili ali ja ne zalim za time jer me nikad to preterano nije ni zanimalo.

Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
-1. Apsolutno nista me ne vezuje za ovu drzavu. Lokal-patriota sam, volim svoj Beograd, ali na tome se sve zavrsava.

Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli?
Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?
-Realno, prihvatio bih bilo koju zemlju u kojoj bih mogao iole normalno da zivim i da ne moram da gledam jednu te istu osobu (pretsednika) 24/7 na svim mogucim televizijama i drustvenim mrezama. Ovo sto on radi je cista definicija pokusaja diktature, samo sto mu malo ne ide.

Kada bih mogao da biram, to bi najverovatnije bio ili Japan, ili Sjedinjene Americke Drzave.

Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?
-Austrija i Slovenija mi se nekako cine kao najprimamljivije drzave za mlade. Mozda Norveska ili Svedska ali ono, tamo je vec pun k migranata tako da bi pronalazak konkretnog posla bio malo tezi.

Alessandro Valeri
20-05-20, 23:45
Bio sam nešto kratko vani i nije mi se svidjelo, ali uvijek sam otvoren za sve opcije

Nikad ne znaš šta sutra nosi ...

Candy
21-05-20, 02:49
Vec duze vrijeme razmisljam o odlasku negdje vani raditi , kao što kazu idi dok si mlad treba iskoristiti priliku i probati neke nove stvari/prilike za posao/život..



Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?

Hrvatska

Radite li već ili se još školujete?

Radim već četri godine

Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?

Posao nije baš sjajan jer se radi vikendom , blagdanima itd.. a o placi da ne pricam nikakva tako da baš i nisam zadovoljan ali uvijek može bolje pa tako da odlazak negdje van ili potražna za boljim radnim mjestom uvijek .

Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?

Radim , odgovor na ovo pitanje je Da i Ne .. zbog toga jer nude poslove obecavaju velike place a poslije te je..bu kako god oni hoce obecaju brda i doline

Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?

Nije loše , ali uvijek kao i svugdje može bolje .

Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)

4

Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli?

Nisam jos nigdje , ali planiram .

Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?

Njemačka ili Novi Zeland.

Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?

Njemačka/Austrija više manje vecina mladih a ostalih generacija odlazi tamo .

Gunner
21-05-20, 03:26
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Iz Hrvatske sam, točnije Šibenik. Glasao sam za 4. opciju jer se u životu nikad ne zna što se može dogoditi. Iskreno sretan sam sa svojim životom u Dalmaciji. Živim u Šibeniku, a preko godine studiram u Splitu. Trenutno ne vidim smisao da se ide igdje van granica bez neke konkretne diplome (TE JOŠ VIŠE ZNANJA). Raditi u inozemstvu bez škole je isto kao i ovdje. Jedina razlika je kad se vratiš u rodnu zemlju što ćeš se moći malo isprsit pred svima i ajmo za motiku opet nazad do idućih 10ak dana sezone. Da se ne uvrijedi ostali dio Balkana mišljenja sam za Dalmaciju. Barem što se tiče naš mladih poslova ima na izvoz. Ako želiš zaradit imaš sezonu i sezonske poslove. Ako želiš raditi preko godine i student si imaš i te opcije. Za ostatak mladog naroda objektivno ne mogu pričati, ali mogu reći za svoje prijatelje koji nisu uopće krenuli na fakultet da su se bome dobro snašli te im čak nekad i zavidim na tome.
Pobjegao sam malo od teme. Htio sam reći samo da planiram cijeli svoj život provesti uz Jadransko more, a gdje će me budućnost odvesti to ne mogu znati. Da mogu ne bi život zanimljiv bio. Svakako zanima me kako je živjeti vanka i kakav je mentalitet kad nisi okružen mentalitetom koji ovdje prevladava. Zato mi je u planu i iskoristiti prednost fakulteta da odem studirati 1 semestar vanka preko Erasmus projekta. Neko životno iskustvo kroz koje opet možeš doživjeti bar kako je zapravo "preko granice".


Radite li već ili se još školujete?
I dalje studiram informatiku i još će tako biti naredne 2 godine (ako ne i više ako nastavim pisati ove postove).

Poslovi u RH
Kako sam već rekao studiram te iskorištavam studentska prava u stilu da radim preko student ugovora. Nađe se uvijek poneki poslić ako si voljan raditi i iz godine u godinu se postavljaju sve bolji uvjeti ( povećanje min. satnice). Kad pogledam da sam prije koju godinu imao 20kn satnicu u usporedbi s ovom koja je sad 25.39kn (??) to je uvelike napredak.
Kad pogledam brata koji nema neku školu ni struku te ima plaću cca 800-900€ na pumpi smatram to i više nego dobrim za naše standarde.
Ako se okrenem na starije ljude koji nemaju školu njima se već teže zaposliti. Ono što je problem s našom državom su mizerne mirovine i mislim da je to u većine starijeg stanovništva glavna tema za dobiti čir na želudcu. Problem je ako radiš na minimalcu što ne možeš ostaviti za crne dane i mirovinu. Nažalost, ima i previše takvih situacija, ali valjda neće nagore.
Sve ovo pričam subjektivno. Rodio sam se tu gdje jesam. Da sam bio malo zapadnije, malo sjevernije možda bi bila druga priča. Ovako sam ponosan što živim tu i što vidim kroz što su sve moji prošli za izgradnju boljeg sutra. Od snalaženja u životu do samog odgoja. Ne bih ništa promjenio jer sam zadovoljan što se tiče svega kako sam izgrađen u osobu. Imam sreće što su moji bez škole se izborili za svoje bolje sutra, za bratovo i moje bolje sutra, za buduću nam djecu bolje sutra itd.. Nije da se ima novca za luksuzne stvari ili nešto, ali nikad mi ništa u životu nije falilo.

Život u RH
Osobno volim "fjaka" mentalitet. Odradiš svoje kroz jutro i popodne te udari fjaka i odeš u đir (ili obrnuto). Ukratko. Gore sam se već raspisiva za ovo.

Koliko volim RH?
4 - Najviše zbog usta**, par**zana (ciao bella) i če**ika. Neću objašnjavat. Tko zna zna :)

Inozemstvo
Ironično, privlači me još od malih nogu Skandinavija. Hladno sve, od vremena do ljudi, ali nešto mi ima u njoj.
Da biram po mentalitetu nekom vjerojatno bih za Kanadu.
Da biram po mentalitetu, svojoj struci, tehnologiji i ekologiji definitivno Japan.
Da nemam struku vjerojatno bi to bila Njemačka, Austrija ili Irska.
Sve u svemu u planu mi je ostati u Hrvatskoj. Odlučio sam se za struku u kojoj mogu uvijek naći neki posao danas te još više u budućnosti te se nadam da će mi Japan, skandinavske zemlje, Njemačka, Grčka, Japan, Kanada (etc.) biti samo zemlje koje će mi biti u planeru za posjetu

pyrozeN
21-05-20, 05:16
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?

BiH

Radite li već ili se još školujete?
Radim

Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Jesam


Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
Nisam nikako zadovoljan

Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite?
(5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
5




Trenutno ne razmisljam o odlasku, ali ako se nastavi ovako a hoće, vjerojatno hoću jednog dana

Tallulah Hiykin
21-05-20, 11:21
Od malena planiram odlazak iz ove države, ne vidim ljepše i bolje mjesto za život od grada u kojem živim - Pula.Ali u zadnjih godinu dana gotovo svaki dan razmišljam o odlasku poceti raditi možda i nešto slabije placeno nego šta sad radim ali da pocnem nešto stvarati vani, jer ova država svakom godinom sve dublje tone.

Srećom od malena sam bio pametan(barem po mom mišljenju) i nikad nisam išo na fakultet nego na završio trogodišnju školu, jer smatram da u ovoj državi fakultet ti malo znači ako nemaš neku vezu ili nekog ko ce te "pogurati" da se zaposlis u tome šta si završio.I smatram da danas mnogi mladi ljudi idu na fakultete bez ikakvog kruga nego žele sebi,roditeljima i svima "mazati" oči da oni kao idu na neki faks, imaju jako puno za učiti i zbog toga ne stignu raditi uz faks (naravno to se ne odonosi na one koji stvarno rade i sami financiraju sebe faks i sve vezano uz to.)

Alek Cortez
21-05-20, 11:24
Od malena planiram odlazak iz ove države, ne vidim ljepše i bolje mjesto za život od grada u kojem živim - Pula.Ali u zadnjih godinu dana gotovo svaki dan razmišljam o odlasku poceti raditi možda i nešto slabije placeno nego šta sad radim ali da pocnem nešto stvarati vani, jer ova država svakom godinom sve dublje tone.

Srećom od malena sam bio pametan(barem po mom mišljenju) i nikad nisam išo na fakultet nego na završio trogodišnju školu, jer smatram da u ovoj državi fakultet ti malo znači ako nemaš neku vezu ili nekog ko ce te "pogurati" da se zaposlis u tome šta si završio.I smatram da danas mnogi mladi ljudi idu na fakultete bez ikakvog kruga nego žele sebi,roditeljima i svima "mazati" oči da oni kao idu na neki faks, imaju jako puno za učiti i zbog toga ne stignu raditi uz faks (naravno to se ne odonosi na one koji stvarno rade i sami financiraju sebe faks i sve vezano uz to.)

Aha po tvom misljenju trogodisnja daje vise mogucnosti od fakulteta, dobro rezonujes.

toMa
21-05-20, 11:54
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Hrvatska, glasao sam za opciju da razmišljam ozbiljno o odlasku u inozemstvu. U ovoj godini sam doživio na poslu veliku nepravdu i shvatio sam kako naša država funkcionira.


Radite li već ili se još školujete?
Trenutno sam nezaposlen nakon 3 godine.


Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom? -
Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?
Nisam zadovoljan. U mom gradu je jako mala plaća, a sa njom se ne mogu osamostalit, jedino da dignem kredit hahah što je budućnost svakog čovjeka na Balkanu.


Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
Meni je Hrvatska odlično mjesto za život, imaš sve što ti je potrebno. Imamo predivno more, šume, nizine.. Eto na moru sam bio 3 godine, lijepo je preko ljeta, tad je život ekstra, al preko zime je pustoš. Trenutno sam u Slavonskom Brodu, društvo je tu, šume, nizine, roštilji, sve je top, al za nešto uradit od svog života treba duže vremena, tako da planiram otići radit u inozemstvo i vratit se kući nakon 5 6 godina.


Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
5


Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli?
Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?
Svejedno mi je koja država, al volio bih obići država što više, proputovat svijet. Ne bih se u neku državu selio za stalno, nego privremeno.


Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?
Irska. Tako mogu samo reći po pričama kojima čujem, ne mogu sada nešto reći koja država jer nisam bio nigdje..

Andrés
21-05-20, 12:25
Glasao sam za prvu opciju. Živim i radim u Reykjaviku više od 2 i pol godine i jako sam zadovoljan sa životom, poslom i ljudima ovdje.

Dopalo mi se to što cijene radnike izvana, daje im se prilika da napreduju u firmi. U godinu dana rada se može napredovati od običnog radnika do voditelja/šefa (a kada si šef, plaća je odlična), ali opet zavisi koliko si dobar i koliko si zainteresiran za taj posao.

Na Islandu su zime duge, mračne i hladne ali da se naviknuti na to. Zato po ljeti je dan po 18-20 sati, uvijek se vidi i jako je toplo. :D

Moje mišljenje je da se može lijepo živjeti i uspjeti u nečemu na Islandu ukoliko ste zainteresirani i ukoliko ne odustanete kada je teško.



Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?

Nisam baš išao nigdje osim na Island, tako da ne znam. Ali koliko čujem od frendova koji su otišli, Irska, Švedska, Norveška i Danska su jako dobre zemlje gdje bi se moglo otići, zaraditi dobar novac i uživati. :)

Gunner
21-05-20, 12:37
Srećom od malena sam bio pametan(barem po mom mišljenju) i nikad nisam išo na fakultet nego na završio trogodišnju školu, jer smatram da u ovoj državi fakultet ti malo znači ako nemaš neku vezu ili nekog ko ce te "pogurati" da se zaposlis u tome šta si završio.I smatram da danas mnogi mladi ljudi idu na fakultete bez ikakvog kruga nego žele sebi,roditeljima i svima "mazati" oči da oni kao idu na neki faks, imaju jako puno za učiti i zbog toga ne stignu raditi uz faks (naravno to se ne odonosi na one koji stvarno rade i sami financiraju sebe faks i sve vezano uz to.)
Prva rečenica mi je sum-up cijelog ostatka paragrafa.
Sve to ovisi. Ljudi su našem prostoru imati mentalitet za sve je kriva država, a za ništa mi. Ima istine i u tome da idu stvari preko veze, ali sve ovisi koje poslove gledaš. Sumnjam da gledaš poslove neke u upravama i što ja znam di jer da jesi onda subjektivno ne možeš to komentirat s obzirom na završenu srednju stručnu spremu. Istina i bez fakulteta se može živjeti, ali izuzetci su koji uspiju. Primjera radi ću dati Krešu (Filozof) za kojeg ne znam koliko točno zarađuje, no smatram da je on svojom voljom sam sebe izvukao i pretpostavljam da se sad ne misli u dućanu oće uzet 10dag parizera ili 10dag pršuta.
Diploma na fakultetu ti ništa ne znači za posao ako ga ti ne znaš obavljati. Fakultet je da te preusmjeri na nešto što te zanima te ti daje možda (recimo) 30% znanja, a sve ostalo je što ti dobiješ svojim trudom i radom.
Nije med i mlijeko ni vanka. Prijatelj mi radi u Njemačkoj gdje ima plaću 1200€ kao dostavljač namještaja. Kad poplati stan, režije, hranu njemu ostane 200€. S tih 200€ ne može puno u Njemačkoj, ali kad dođe ode na odmor njemu je dovoljno. Meni su to sve mali iznosi da se patiš kroz cijelu godinu, da napustiš rodbinu i prijatelje za takve iznose.
Zadnjih godina EU dosta financira razne projekte te stručno osposobljavanje za raznorazne programe. Jesi li se možda raspitivao o tome? Ili je i to treba biti preko veze pa da te se pogura da se prijaviš za te stvari? Smiješno mi je kako većina ljudi komentira, a ništa ne poduzima po nekom pitanju. Sve je stvar perspektive. Ako si voljan raditi te si mlad onda ti ne bi trebao biti problem naći način financiranja. Govorim konkretno za tebe jer si rekao da si pametniji što si završio trogodišnju školu pa pretpostavljam da te nije briga koji posao želiš raditi..
Naravno, na burzi ima dosta ljudi i sa završenim diplomama. Istina, ima ljudi koji i studiraju samo da iskušaju studentske dane, ima ljudi i koje si ti tako opisao, no u mom okrugu svima je cilj završiti faks sa ciljem zapošljavanja. "imaju jako puno za učiti i zbog toga ne stignu raditi uz faks" - ima i studenata koji stvarno jednostavno ne stignu.. za primjer ću reći medicinu.

Da su svi mišljenja kao ti kako se jedna država uopće može popraviti? Sve je na nama mladima. Neće zauvijek biti duopol SDP HDZ i razmišljanje kao stado ovaca. Nije ni SAD više zemlja snova, a opet većina želi tamo. Studentski dugovi, hipoteke na kuće.. Ljudi cijele živote rade da otplaćuju kredite. Stopa samoubojstava kolika je tamo, a kolika kod nas? Sve te neke stvari nitko ne razmatra s društvenog aspekta ni financijskog nego se gleda ehh vidi imam 3000$ plaću, a to što stan u predgrađu dođe 1000$ za podstanarstvo + režije se ne gleda te još dodatno troškovi koji dođu s tim. Naravno, ne kažem da je Hrvatska bolja od SAD-a, ali kakva je inteligencija tamo i drago mi je što sam rođen na brdovitom Balkanu

Hawk
22-05-20, 08:42
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Hrvatska, ma nisam siguran/ukoliko se pogorša.


Radite li već ili se još školujete?
Radim godinama.


Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Da.


Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?
//, bilo je do korone gdje god.


Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
Bilo mi je fakat lijepo do ove korone...


Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
5 - kako si napraviš tako ti je.


Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli?
Nisam vani radio.


Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?
Nisam glasao, ali to su ove susjedne u koje bi možda išao A, DE, SW, SLO.


Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?
U svakom slučaju najbolje ti je tu gdje si odrastao, živio, stekao prijatelje/ljubavi, gdje su svi tvoji itd. Ali mislim da je svako od nas makar u srednjoj razmišljao nekad o odlasku u inozemstvo, čak Ameriku, sanjao taj neki Američki san, ali...

Mislim da je domovina - domovina.

Tonća
22-05-20, 11:43
Kratko jasno ostajem. Vratit cu se ako odem na koju godinu negdje

Picman
23-05-20, 00:05
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Dolazim iz Hrvatske, najsevernijeg grada Mursko Središće. Glasao sam za opciju [Definitivno ostajem u svojoj zemlji]

Radite li već ili se još školujete?
Radim od svoje 19 godine, te sam veoma sretan sto sam postigao u ovih 24 godine. Školovao sam se za vozača motornog vozila koja je trogodišnja skola, te odmah nakon srednje sam upisao prekvalifikaciju za zanimanje vatrogasac i time postao profesionalni vatrogasac. Kako je teško se zaposlit u državnoj firmi, 4 godine sam vozio šleper i prošao više od pola europe i vidio dosta toga. I život vani i tu, pa ga mogu i usporedit. Netko ce reci da je Njemacka obecana zemlja, po placama i po višim standardima naspram Hrvatske. Slažem se, gore je stvarno što se toga tiće odlicno. Ali to sve, moci ces si omogucit ako dobro znas njemacki i mozes dobro pregovarat za placu i sve ostalo, a drugo ako se zaposlis kod njemca. Jer po pricama kolega koji su otisli gore vozit za balkanske vlasnike, vecina ih se vratila natrag jer su bili skoro na istoj placi kao i doma. Nije bilo isplativo. Tako da za mene je domovina gdje sam se rodio, tu cu radit, tu cu i umrijet (osim ako necu bit negdje na ljetovanju vani :P )

Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?
Radim vec 6 godina, od toga sam 4 vozio sleper po europi, dok zadnje 2 godine radim kao profesionalni vatrogasac u vatrogasnoj postrojbi. Placa je upola manja, ali ako mogu prezivjet trgovke sa minimalcom placom, ili neke zene koje rade kao švelje, mogu i ja sam 5000+ kn

Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
Veoma sam zadovoljan, ali svi znamo da uvijek moze biti jos i bolje

Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
5+

Raskolnikov
23-05-20, 22:19
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Bosna i Hercegovina. Ozbiljno razmišljam o odlasku jer ne vidim svijetlu perspektivu.

Radite li već ili se još školujete?
Radim i školujem se

Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Ne.

Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?
Ne.
Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
2/10
Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite?
(5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
Volim ovu zemlju, prezirem ovu državu.


Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?
Skandinavija, Njemačka, Austrija.

Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?
Zanatlije hvatajte se Njemačke, akademci ciljajte na Skandinaviju

Ignashov
25-05-20, 19:46
Dolazim iz Bosne i Hercegovine, trenutno završavam srednju školu te ne planiram ubrzo napuštati domovinu. Ako se ne budem snašao ovdje, definitivno ću potražiti "napolju" neko rješenje.

Galardo Scaletta
25-05-20, 20:01
Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Hrvatska,glasao sam-već živim i radim u inozemstvu


Radite li već ili se još školujete?
Radim već 5 godina


Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Pa nemogu reć u potpunosti ali u svakom slucaju mi je bolje nego u Hrvatskoj


Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
Zlatna sredina


Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno) 5

Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli? Njemacka




Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje? Pa pomeni mislim da su najbolje skandinavske zemlje ili zemlje u razvoju poput kanade .

Nešto za dodati: Pa eto nevidim se baš u skorije vrijeme u inozemstu nije to baš tako bajno kao što neki pricaju .Planiram odraditi mozda jos 2-3 godine i vratiti se u Domovinu

Tatta
25-05-20, 22:49
Glasao sam jos i prije par dana ali nisam imao vremena ostaviti komentar .

Prvo cu reci koju recenicu a onda cu prijeci na odgovaranje na pitanja ankete .

Kao prvo bi rekao , ovakve ankete mi se itekako svidjaju jer ovako ima svatko od nas priliku ispricati jedan mali dio svoje zivotne price . Sto je top . Pohvale za anketu .

U mome slucaju , radio sam u jednoj tvornici alatnih strojeva u blizini Zagreba prije . Posao kao posao je bio ok , uvijeti na poslu su bili jako losi ali posao mi se itekako svidjao jer me i zanimao . U tom poslu sam dosta nauco oko alatnih strojeva i rukovanjem istim . No , kao sto nitko od nas ne radi za jedno " hvala " nisam tako niti ja . Jednostavno je plata bila premala . Da je plata bila koliko-toliko dobra , mozda bi i dan danas tu radio . Ne znam , mozda , mozda ne ...

Prvi i onaj pravi razlog mog odlaska u inostranstvo je bio iskljucivo financijske prirode . No medjutim , sa vremenom kojega sam vec proveo u svojoj " novoj domovini " sam stekao itekako veliku povezanost sa tom zemljom i tim ljudima . Ne kazem da sam ovo sve iza sebe zaboravio i da ne volim , dapace , dolazim na godisnji odmor u redno u svoju domovinu . Trenutno sam na godisnjem odmoru u HR i uzivam u drustvou svojih ljudi . :o

Iz koje zemlje potječete, te zašto ste glasali za odabranu opciju?
Potjecem iz Hrvatske i glasao sam za tu opciju koja je cinjenica , da sam vec otisao .
Gore iznad u navedenom tekstu sam i naveo razlog . Prvi razlog je bio financijske prirode a kasnije se to razvilo u zivot a ne samo na financije .

Radite li već ili se još školujete?
Radim vec 4/5 godina u inostranstvu . Sto se tice skolovanja , nisam se skolovao dalje u smislu nekakvog zvanja vec u smislu rukovanju pojedinim strojevima ( razne vozacke dozvole ) .

Ukoliko radite, jeste li zadovoljni svojim poslom i plaćom?
Zadovoljan sam i sa jednim i sa drugim . Radim kao industrijski mehanicar a oko plate se ne mogu niti najmanje pozaliti .

Ukoliko ne radite, jeste li zadovoljni ponudom poslova u Vašoj zemlji?
Radim ali ostavit cu i ovdje jedan komentar . Posla ima svugdje , samo je pitanje tko je za kakav posao od nas i kome se sto isplati . Nismo svi isti , svako pise svoju zivotnu pricu .

Koliko ste zadovoljni svojim životom u Vašoj zemlji?
Pa gledajuci da zivim ovdje svega 5 godina , zadovoljan sam . Naravno da je bilo situacija na koje sam se morao postepeno prilagoditi i naviknuti na njih ali sve u svemu , dobro je .

Od 1 do 5 ocjenite svoju zemlju prema tome koliko ju volite? (5 kao najviše, 1 kao nimalo)(pitanje patriotizma, ako nije jasno)
Cista 5-ica . Volim svoj narod i svoje mjesto gdje sam odrastao i vrlo se rado vracam . :o

Ukoliko ste već otišli, u koju zemlju ste otišli?
Otisao sam u Njemacku ( pokrajina Bavarska ) , tocnije u grad Regensburg . Pregrasan " starinski " grad od nekih 180 000 stanovnika . Ne premali a i ne prepun . Taman , sto bi se reklo .

Ukoliko ste glasali za odlazak, u koju zemlju biste željeli preseliti?
Vec sam otisao ... hehe

Neovisno o tome nalazite li se tamo ili ne, koju zemlju smatrate najboljom za mlade s Balkana koji žele otići dalje?
Nema univerzalne zemlje za sve nas . Kao sto sam vec rekao , svako pise svoju zivotnu pricu i svatko od nas ima drugacije misli i zelje za sebe u buducnosti . Naravno , kada pricamo o " boljem zivotu " , tu se uvijek spominju zemlje tipa : Njemacka , Svicarska , Norveska itd ... ali gledajte , ako netko nadje svoj zivotni mir i ostvari sve svoje zelje u naprimjer Bugarskoj , zasto ne ? Nismo svi isti ...

Shakespeare
26-05-20, 01:32
Živim i radim u Hrvatskoj, s prosječnom plaćom(zadovoljan jesam, uvijek može bolje.)
Ne planiram otići iz Hrvatske, tu sam rođen tu i ostajem.
*jednostavno :) .

Mar$el
26-05-20, 21:16
Tema ide pod ključ,
veliko hvala svima koji su sudjelovali u anketi, te još veće onima koji su sudjelovali u diskusiji u komentarima.

Graf rezultata ankete je sljedeći:

https://i.imgur.com/0NZVYOV.png

Kako je anketa podijeljena u 5 razina, s ocjenom 5 kao najviše prema odlasku odnosno već u inozemstvu, do ocjene 1 kao definitivnom ostanku u zemlji rođenja, lako školskim izračunom možemo vidjeti kako je prosječna ocjena CH forumaša;

2.7

Tom ocjenom vidimo da mladi Balkana ipak malo više naginju ostanku u svojim zemljama, nego odlasku, no mišljenja su svakako podijeljena.

Posebnu zahvalu upućujem svima koji su u komentarima podijelili svoje priče u vezi iskustva rada u inozemstvu.



Uskoro slijedi nova anketa,
ne zaboravite sudjelovati i u njoj Vašim glasom i komentarima,
do tada lijep pozdrav svima!