PDA

Pogledaj cijelu verziju : ✦ | Književnost i literatura



AnelReal
07-09-15, 13:46
Književnost i literatura

Tema namijenjena za sve ljubitelje knjiga !

Komentarišite, preporučite svoje omiljene knjige !




ZABRANJENO JE PISATI POSTOVE KOJI NEMAJU SMISLA. SVAKI SPAMMERSKI POST ĆE BITI OBRISAN. DUŽNI STE DA POŠTUJETE OPŠTA PRAVILA FORUMA I SVA OSTALA PRAVILA KOJA NALAŽE PODFORUM I TEMA U KOJOJ POSTATE. SVAKO KRŠENJE TOGA, BIĆE KAŽNJENO OPOMENOM/BANOM.



✦ Pravila Offtopica (https://croherze.com/forum/showthread.php?23-%E2%98%BA-Pravila-Offtopica-%E2%98%BA) ✦

Andrés
07-09-15, 13:59
Sviđa mi se tema kao moderatoru Offtopica. Od mene imaš glas da tema ostane.. Naravno ukoliko se pokaže kao dobar izbor. :)

Dobra ideja je ustvari da ovdje se može pomagati ako nekome treba lekitra ili slično. Zasada je brisaati nećemo svakako. :P

Dobro pazite na spoilere kao i kod tema Filmovi i Serije.. To se strogo kažnjava.

Xperia
07-09-15, 14:46
Ovo sam ja dao prijedlog Marcelu prije nego što je stigao ovaj novi Offtopic, ali sam mislio da neće biti zainteresovanih, nadam se ipak da će ova tema biti aktivna :)

gh0st
07-09-15, 14:57
A dobra ideja neka ste otvorili je :D

Evo ja sam sada preko ljeta procitao bas 2. dio trilogije od Bernard Cornwella Vagabund,potraga za gralom
Inace ova knjiga
http://www.apm.hr/img/product/4t_2015/vagabund.png
Inace knjiga je dobra a sada hocu jos i 3. dio da nadjem pa se nadam kada bude sajam knjiga u Zagrebu da cu tamo je naci

A sada opet tokom skole se rjedje cita sta osobno i za sebe nego vise ovako povjesna djela odnosno lektire koje dobijemo vec od profesora

AnelReal
07-09-15, 17:41
Licno nikad cuo za tu knjigu nisam, sta se radi tu? Jel srednji vijek, sto ja volim knjiga sto imaju radnju u srednjem vijeku.. Mislim da sam se navuko preko Game Of Thronesa kad smo kod kojeg, imo sam zelju da krenem citat ASOIAF al je taj dan u biblioteci knjiga bila iznajmljena. Interesantno da su i serija i knjiga sad ono.. Na istom. Da se ceka G.R.R.M. da napise sta, ispravite me ako grijesim.

Ja puno vise citam za vrijeme skole, jer kad sam na raspustu, odmaram, mrsko mi u grad, ko ce po vakom suncu... Volim ja uzet citat na casu, kad vlada neka monotonija, tako sam se i navuko na knjige ja mislim. Vazda trazim najbolji izvor zabave, vjerujem.. A i biblioteka mi je usput (15 KM godina dana clanarina, nema sta nema) tj. bibliotekE jer imaju lanci Biblioteke Grada Sarajeva. Neka bolesna stvar.

Mar$el
07-09-15, 17:59
Na knjige ja ne gledam toliko kao izvor zabave već više kao izvor znanja, zato najviše volim psihologiju, pročitao sam sve što sam našao od Ericha Fromma, sviđa mi se njegov stil pisanja i razmišljanje.

Ako moram preporučiti nešto posebno od njegovih knjiga, onda su to definitivno "Imati ili biti" i "Anatomija ljudske destruktivnosti".

AnelReal
08-09-15, 22:12
Interesantni pogledi, krajnje. Ja sebe ne mogu da zamislim da citam knjigu u kojoj mi pisac puni glavu sta valja, sta ne, al poslije ovog mozda i podignem kad koju nekad.

Ima li ko kakvo misljenje o "1984" George Orwella? Skoro sam cito zimus onu "Zivotinjska Farma" od istog pisca al sam na kraju citanja, stao i pomislio da sam zakinut za jedno desetak stranica reklo bi se jer nisam bas u u Fullu shvatio knjigu? Skoro gledam, Zivotinjaka Farma je bila vrlo vrlo simbolicna(?) u vezi ovog rata sa Staljinom, Hitlerom itd. sto se tice posebnih zivitinja. Hm.

Sad ovaj 1984, jel istina to sto kazu? Jel vrijedna citanja nakon Zlatana? Zelim znat. Nedajmo temi stecaj!

Geko
09-09-15, 12:28
Licno nikad cuo za tu knjigu nisam, sta se radi tu? Jel srednji vijek, sto ja volim knjiga sto imaju radnju u srednjem vijeku.. Mislim da sam se navuko preko Game Of Thronesa kad smo kod kojeg, imo sam zelju da krenem citat ASOIAF al je taj dan u biblioteci knjiga bila iznajmljena. Interesantno da su i serija i knjiga sad ono.. Na istom. Da se ceka G.R.R.M. da napise sta, ispravite me ako grijesim.

Ja puno vise citam za vrijeme skole, jer kad sam na raspustu, odmaram, mrsko mi u grad, ko ce po vakom suncu... Volim ja uzet citat na casu, kad vlada neka monotonija, tako sam se i navuko na knjige ja mislim. Vazda trazim najbolji izvor zabave, vjerujem.. A i biblioteka mi je usput (15 KM godina dana clanarina, nema sta nema) tj. bibliotekE jer imaju lanci Biblioteke Grada Sarajeva. Neka bolesna stvar.

Procitaj knjigu Zivot je San od De La Barke...

Mocna stvar koja ima neku dublju poruku

Plemeniti
11-09-15, 14:59
Ok, necu sad puno srat da ja kao nesto citam i slicno, ne citam, citam mozda knjigu godisnje, ali eto bas sam ove godine procitao knjigu od Dostojevskog Kockar, ni trenutka nije dosadno i preporucujem vam ako ju niste citali da procitate

AnelReal
13-09-15, 01:13
Ovih dana kontam napravit neku pauzu od citanja usljed velkog nedostatka slobodnog vremena od skole, treninga, spavanja i sl. Na server nisam uso od utorka. Tesko pronalazim vremena kad sam odmoran i spreman za citanja (jbg nemere se nazor).
Alex_Disidente fina preporuka, mozda je uzmem kad zavrsim sa Harry Potterom sto mi je bio cilj ovaj raspust al mi H posto mrzak malo pri kraju HP:Red Fenixa, deriste pubertetsko, sta grdis Dumbledorea!
Pored toga, konto sam citat neke sto bi se reklo 'must read' knjige tipa spomeno sam, 1984... Ja, 1984. Onaj YouTuber Vahid Saltaga je reko da je fina knjiga pravo. Nadam se stici i Zivot je San, mada vidim snimljena je prestava o tome.

Volim ja vako ovih knjiga sto ti srce iscupaju dok je procitas pr: Kradljivica knjiga. Preporucujem.

Marcelo Coleridge
13-09-15, 01:23
Ok, necu sad puno srat da ja kao nesto citam i slicno, ne citam, citam mozda knjigu godisnje, ali eto bas sam ove godine procitao knjigu od Dostojevskog Kockar, ni trenutka nije dosadno i preporucujem vam ako ju niste citali da procitate

Dobar predlog, čim je nabavim ili ako imaš link na netu pa pošalji na PM da pročitam, nadam da je dobra.

Plemeniti
13-09-15, 01:24
Dobar predlog, čim je nabavim ili ako imaš link na netu pa pošalji na PM da pročitam, nadam da je dobra.

Posudio sam, ima na netu vjerojatno ali ne volim citat na ekranu knjige

Geko
13-09-15, 01:24
Ja ne volim naucnu fantastiku u knjigama,nekako iako je sve to OK, literatura mi je nekako više za naučit nešto.

A filmovi za poderat kakvu rokačinu :D

Tenfo
13-09-15, 01:33
Procito sam mozda par knjiga u zivotu,a kao najdosadnju pamtim Anu Karenjinu jer previse odugovlace sa radnjom pogotovo kad krene pisat o onom liku na selu xD
Uglavnom kao dobre pamtim od Kafke Preobrazaj i od E.A.Poa Crni Macak i Gavran.Vise mi pasu tako manje knjige,a zanimljive jer nemam volje citat nes predugacko.

Sequando
13-09-15, 03:13
Hmm ovo je zanimljivo. Ove godine sad cu u 3. razred Gimnazije i upravo sam dobio za lektiru Ana Karenjina, svi kažu da je dosadna jer je preobimna i radnja je opšira ima mnogo opisa radnji,likova pa i ovdje vidim knjiga nije baš omiljena. Ali kad procitam znat cu kakva je...
Po meni do sad najljepša knjiga je Alhemičar- Paulo Koeljo, neznam šta vi kažete?

Cyrus
13-09-15, 08:01
Iskreno, nisam neki ljubitelj knjiga, pa tako i čitanja...

U životu sam bio primoran da čitam zbog škole, ali to je odavno prestalo :D


Procito sam mozda par knjiga u zivotu,a kao najdosadnju pamtim Anu Karenjinu jer previse odugovlace sa radnjom pogotovo kad krene pisat o onom liku na selu xD
Uglavnom kao dobre pamtim E.A.Poa Crni Macak

onda A.K. neću uopće ni obraditi :D

Ali stvarno ne znam , po čemu ti može biti dobro djelo Crni Mačak :eek:
Jest da je kratko, ali radnja i događaji....

Meni jedine knjige koje su mi se svidjele su Moj ratni dnevnik , Lovac u Žitu, Poljubit ću je uskoro, možda, iz razloga što su jednostavne za čitati i bez obzira koliko strana ima, nećeš se moći pogubiti.

Romani mi mogu proći, ali preferiram novele i pripovjetke

MrKomes!
13-09-15, 08:58
Djeca s kolodvora zoo,odlična i vrhunska knjiga,toplo preporučujem,malo da se osvjeste neke strane života.

Xperia
14-09-15, 19:56
Zanima me jel netko možda pročitao gospodar prstenova? Uskoro ih planiram kupiti, nadam se da su dobre kao i film :)

AnelReal
15-09-15, 00:11
Xperia

Raspitivo sam se ja i nisam cuo neku zamjerku o knjizi iako filmovi dosta dobro docaravaju pricu. Mada knjiga je sto bi se reklo, the real deal. Ne ono preradjeno..

KatarinaWolf
15-09-15, 14:48
I meni se svidja ova tema. Bilo bi lijepo da ostane. I ja sam razmisljala dal da je otvorim,ali kontam vi ste tu radi igrice a ne da pricate o knjigama :D
Drago mi je da nisam jedina koja cita knjige. Skoro svaku lektiru procitam i jos kad idem po sajmovima kupujem knjige.
Cak sta vise pisem jednu i zavrsila sam je negdje oko 50% :) Pisem je vec jedan duzi period i ima preko 150 strana dosadilo mi brojat :D
Da li iko od vas pise ?

Cyrus
16-09-15, 15:23
Pises li po uzoru na nekoga/nešto? Otkud inspiracije i volje? :D

AnelReal
17-09-15, 08:01
KatarinaWolf

Kontas li kad izdat tu knjigu i biti autor (pisac) i tako to? Volim ja knjige al da bi izdo statrebace mi ekstremnija ljubav od ove. Bravo.
Jel fikcija?

KatarinaWolf
17-09-15, 14:45
Cyrus™

Ne pisem ni po cijem uzoru, jednostavno citam mnogo knjiga, gledam mnogo filmova i igram igrica. Sve to ima neku svoju pricu. Vecina ih manje vise lice jedne na druge, pa sam pomislila da bih mogla napisati mozda nesto drugacije.
Svidja mi se nacin na koji pise Lauren Oliver, jer sam odlucila da pisem pricu u 1. licu koja je nevezana za mene ( ne bazira se na mom zivotnom iskustvu) sto zna biti komplikovano jer su emocije drugacije opisane nego kad se pise u 3. licu a vecina knjiga koje sam procitala ( lektire i ljubavni romani ) su napisani u 3. licu.
Lauren Oliver je u jednoj svojoj knjizi detaljno opisala zivot glavne junaknje sve njene emocije i zivotne izbore sto mi je znatno pomoglo.

Pisem kad imam slobodnog vremena :)

AnelReal

Pa planiram jednom kad je napisem :) U glavi imam neku predstavu kako knjiga treba da izgleda od pocetka do kraja :)

Andrés
17-09-15, 16:43
@Cyrus™ (http://croherze.com/forum/member.php?u=86)

Ne pisem ni po cijem uzoru, jednostavno citam mnogo knjiga, gledam mnogo filmova i igram igrica. Sve to ima neku svoju pricu. Vecina ih manje vise lice jedne na druge, pa sam pomislila da bih mogla napisati mozda nesto drugacije.
Svidja mi se nacin na koji pise Lauren Oliver, jer sam odlucila da pisem pricu u 1. licu koja je nevezana za mene ( ne bazira se na mom zivotnom iskustvu) sto zna biti komplikovano jer su emocije drugacije opisane nego kad se pise u 3. licu a vecina knjiga koje sam procitala ( lektire i ljubavni romani ) su napisani u 3. licu.
Lauren Oliver je u jednoj svojoj knjizi detaljno opisala zivot glavne junaknje sve njene emocije i zivotne izbore sto mi je znatno pomoglo.

Pisem kad imam slobodnog vremena :)

@AnelReal (http://croherze.com/forum/member.php?u=11001)

Pa planiram jednom kad je napisem :) U glavi imam neku predstavu kako knjiga treba da izgleda od pocetka do kraja :)

Evo ako kada izbaciš, javi. Iako je zadnja knjiga koju sam pročitao Regoč, i to u 3. osnovne, pročitati ću tu tvoju. :P

Cyrus
17-09-15, 16:50
Bit će onda zanimljivo vidjeti tvoju priču

Southpaw
19-09-15, 08:30
@Cyrus™ (http://croherze.com/forum/member.php?u=86)

Ne pisem ni po cijem uzoru, jednostavno citam mnogo knjiga, gledam mnogo filmova i igram igrica. Sve to ima neku svoju pricu. Vecina ih manje vise lice jedne na druge, pa sam pomislila da bih mogla napisati mozda nesto drugacije.
Svidja mi se nacin na koji pise Lauren Oliver, jer sam odlucila da pisem pricu u 1. licu koja je nevezana za mene ( ne bazira se na mom zivotnom iskustvu) sto zna biti komplikovano jer su emocije drugacije opisane nego kad se pise u 3. licu a vecina knjiga koje sam procitala ( lektire i ljubavni romani ) su napisani u 3. licu.
Lauren Oliver je u jednoj svojoj knjizi detaljno opisala zivot glavne junaknje sve njene emocije i zivotne izbore sto mi je znatno pomoglo.

Pisem kad imam slobodnog vremena :)

@AnelReal (http://croherze.com/forum/member.php?u=11001)

Pa planiram jednom kad je napisem :) U glavi imam neku predstavu kako knjiga treba da izgleda od pocetka do kraja :)

Ja se iskren nadam da ces jednom napisat i izdat tu knjigu :)
Uvijeren sam da ce bit citana ,posto vjerujem da si ovako dosta ambiciozna :D

AnelReal
29-09-15, 20:32
Previse ljudi cita, Bgm. Trazim Hari Poter (polukrvni princ) nema, onda 1984 ni to nema i na kraju sam se moro zadovoljit sa svjetskim bestsellerom "Autostoperski vodić kroz galaxiju". Ugghh....

Konto sam onu Zivot je San al nisam nest prije toga istrazio nesto plaho o toj knjizi a moro na mjestu da odlucim. Drugi put.

Mar$el
30-09-15, 18:28
na kraju sam se moro zadovoljit sa svjetskim bestsellerom "Autostoperski vodić kroz galaxiju". Ugghh....


Bitna je i nadaleko poznata činjenica da stvari nisu onakve kakvima se čine na prvi pogled. Na primjer, na planeti Zemlji, ljudi su oduvijek vjerovali da su mnogo pametniji od dupina, jer su stvorili toliko stvari - kotač, New York, ratove i tako dalje - dok su se dupini samo igrali po vodi i zezali se. Ali, nasuprot tome, dupini su uvijek vjerovali da su daleko pametniji od čovjeka - iz potpuno istih razloga.

Taj mi je citat na engleskom stajao nedavno tu na forumu u potpisu, jedan od najdražih iz knjige, a ima ih dosta, čini se kao dječja knjiga, a zapravo govori puno toga pametnog. :D

Ako ti se svidi ta, pročitaj i nastavak, Restoran na kraju svemira, meni možda još i bolja;

U početku, Svemir bi stvoren. To je opasno naljutilo mnogo ljudi i stoga svi to uglavnom smatraju lošim potezom.

Tenfo
30-09-15, 18:55
Bitna je i nadaleko poznata činjenica da stvari nisu onakve kakvima se čine na prvi pogled. Na primjer, na planeti Zemlji, ljudi su oduvijek vjerovali da su mnogo pametniji od dupina, jer su stvorili toliko stvari - kotač, New York, ratove i tako dalje - dok su se dupini samo igrali po vodi i zezali se. Ali, nasuprot tome, dupini su uvijek vjerovali da su daleko pametniji od čovjeka - iz potpuno istih razloga.

Taj mi je citat na engleskom stajao nedavno tu na forumu u potpisu, jedan od najdražih iz knjige, a ima ih dosta, čini se kao dječja knjiga, a zapravo govori puno toga pametnog. :D

Ako ti se svidi ta, pročitaj i nastavak, Restoran na kraju svemira, meni možda još i bolja;

U početku, Svemir bi stvoren. To je opasno naljutilo mnogo ljudi i stoga svi to uglavnom smatraju lošim potezom.


Odlican citat sa dupinima ;) Mozda procitam knjigu ako je zanimljiva kako ti kazes..

Evo citat od jednog turskog pjesnika,na engleskom je ali ako treba prevest cu :D

“I always wonder why birds choose to stay in the same place when they can fly anywhere on the earth, then I ask myself the same question.”

Barbella
30-09-15, 21:50
Djeca s kolodvora zoo,odlična i vrhunska knjiga,toplo preporučujem,malo da se osvjeste neke strane života.

Dijelim mišljenje sa tobom. To je definitivno knjiga koju svi trebaju pročitati, jer zanimljiva i mnogo poučna (ako imaš iole mozga). Takođe izašao je i drugi dio knjige koji piše o daljem životu Kristijane, tj. glavnog lika u knjizi i oduševila sam se :)

MrKomes!
01-10-15, 14:13
Dijelim mišljenje sa tobom. To je definitivno knjiga koju svi trebaju pročitati, jer zanimljiva i mnogo poučna (ako imaš iole mozga). Takođe izašao je i drugi dio knjige koji piše o daljem životu Kristijane, tj. glavnog lika u knjizi i oduševila sam se :)


Nisam čitao nastavak,no ako negdje slučjano naletim na njega pročitat ću ako je dobar kao što i kažeš a i ako je sam nastavak te knjige vjerujem da je odličan.

Aarslan
01-10-15, 14:15
PREPORUKA : Sjene Nareva Drveta (Tariq Ali)

MrKomes!
02-10-15, 13:43
Eto ako netko voli Edgar Alan Poea,on ima neke mističnije knjige kao Crni Mačak i slično.

Dok ako ste za krimiće hrvatske onako Teenagerske onda ima Tajna crne kutije i slično,sad Hrvoje nešto je autor.

Cyrus
02-10-15, 14:45
E.A.Poe je inace prvi zapoceo s takvom vrstom djela - krimi, detektivske priče..
Procitao sam takvo djelo - Crni mačak. Super mi je zbog lakoće citanja sto je kratka i sto je u prvom licu. Bas daje dojam onda ti se prica priča

KatarinaWolf
04-10-15, 11:46
Ja smatram da su knjige pisane u 1. licu vecinom bolje od onih koje su pisane u 3.

Alek Cortez
04-10-15, 18:09
sve knjige od Hermana Hessa

Cyrus
04-10-15, 19:25
Na takav način, sam pisac, a i ne mora nuzno biti da je on, tj da unosi autobiografska obiljezja, se obraća nama čitateljima, i mi se lakše poistovjećujemo s njim.


Dok ove u treće lice, može bilo tko govoriti, kao i kad se u davna vremena, narodna predaja prenosila s koljena na koljeno

Sequando
04-10-15, 19:51
;3882620']PREPORUKA : Sjene Nareva Drveta (Tariq Ali)

Ovo sam čitao iskreno nisam oduševljen..
Međutim ova knjiga se uglavnom obrađuje u srednjoj školi odnosno Gimnaziji...
Ja ti preporucujem: Zločin i kazna- Dostojevski i Crveno i Crno- Stendal (oko 600 stranica)... Obje su super...

Alek Cortez
05-10-15, 08:10
Ovo sam čitao iskreno nisam oduševljen..
Međutim ova knjiga se uglavnom obrađuje u srednjoj školi odnosno Gimnaziji...
Ja ti preporucujem: Zločin i kazna- Dostojevski i Crveno i Crno- Stendal (oko 600 stranica)... Obje su super...

zlocin i kazna po mom misljenju i mozda najbolje napisana knjiga od dostojevskog

takodje preporucujm bracu karamazove od njega

MrKomes!
05-10-15, 10:12
Ako neko nije pročitao Harry Pottera naravno da to čitat treba,bolje nego film. :)

Cyrus
05-10-15, 17:22
Ne volim nikako knjige vise od 150-200stranica.
A sami.Harry Potter me uopce ne fascinira jer ne volim takvu vrstu knjizevnosti/filma. Nadrealne stvari - NE!

tw1ce
12-10-15, 21:23
Sad za lektiru čitam "Eneida" nije loša knjiga, malo nerazumljiva ali sve u svemu zanimljive radnje, kako su Bogovi se umiješali u ratove i to

Cyrus
12-10-15, 22:30
Antičko razdoblje najgore i djela nastala tada..

Uhvatite se realizma i tih romana, to je gušt za čitati

Alek Cortez
13-10-15, 18:16
Antičko razdoblje najgore i djela nastala tada..

Uhvatite se realizma i tih romana, to je gušt za čitati

zasto je anticko doba lose

ep o gilgamesu je jedno od boljih dela

milion mitova i motiva

KatarinaWolf
14-10-15, 13:43
Meni je Anticka knjizevnost bila najbolja.
U romantizmu skoro svaka prica zavrsi tragicno a u realizmu sve dosadno :D

PikaChu
14-10-15, 13:44
EMni nije nijedna al aj titanic mi je bolji jedna o dboljih

Cyrus
14-10-15, 17:30
Nisam citao Ep o Gilgameš, ali ne volim jezik, nacin izrazavanja i arhaizme.
Zato su mi bolji romantizam, realizam

KatarinaWolf
16-10-15, 14:31
Nisam ni ja citala Ep o Gilgamešu al vjerovatno cu jednom :)
Procitala sam preko 100 lektira i najbolja od svih mi je bila Hamlet.

Cyrus
16-10-15, 19:00
Meni Lovac u životu, baš zbog samog glavnog lika, karakterizacije njegove i radnje :D

Southpaw
16-10-15, 22:10
Moram se slozit da je meni također Lovac u Žitu odlicna knjiga ,isto tako i Ep o Gilgamešu :D

Al za ljeto kad sam bio u bolnici cito sma knjigu "Krila Anđela" Stvarno predobar tekst :D

KatarinaWolf
18-10-15, 12:38
Southpaw
To mora da je zarn fantazija? :)
Ko je pisac?

Southpaw
18-10-15, 14:10
@Southpaw (http://croherze.com/forum/member.php?u=23790)
To mora da je zarn fantazija? :)
Ko je pisac?

O kojoj knjizi pricamo o toj Krila Anđela? :D

KatarinaWolf
18-10-15, 17:53
Southpaw
Da mislim Krila Anđela.
Al kad ti je vec usput napisi i zarn i pisca od Lovac u Žitu :D

Southpaw
18-10-15, 18:54
Knjiga Krila Anđela ti je od Cynthie Hand..
I da knjiga je ono i fantazija i romantika :D Stvarno mi je knjiga bila wow :D

A Lovac u žitu ti je napisao David Salinger ,to mi bila lektira..

Raskolnikov
21-10-15, 21:00
Antičko razdoblje najgore i djela nastala tada..

Uhvatite se realizma i tih romana, to je gušt za čitati

haha jedna od ironičnih stvari jest to što je na neki način i realizam nastao iz antike
u književnosti općenito svako drugo razdoblje ugledava na razdoblje koje je bilo prije njegovog predhodnika, mislim renesansa na antiku, klasicizam na na renesansu, realizam na klasicizam itd. tako da..
razumljivo da je ne voliš, ne bi ni ja da nisam ''zaluđen'' mitologijom i svime time općenito

Od školskih lektira su Zločin i kazna i Proces jede od najboljih

MrKomes!
21-10-15, 21:50
Well,počeo sam čitati Harry Pottera sad knjige i mogu reći onaj koji svoju maštu može stvarti,vjerujte mi film je čista nula prema knjigi kad počnem ovo čitat.

Htio bih samo da pitam,zanima me nešto što se tiće islamske vjeroispovijesti. Sveta knjiga Kuran šta piše u njoj? Volio bih je pročitati ali nikako da nađem igdje to. Ni u našoj knjižnici nema.

Alek Cortez
21-10-15, 21:51
Well,počeo sam čitati Harry Pottera sad knjige i mogu reći onaj koji svoju maštu može stvarti,vjerujte mi film je čista nula prema knjigi kad počnem ovo čitat.

Htio bih samo da pitam,zanima me nešto što se tiće islamske vjeroispovijesti. Sveta knjiga Kuran šta piše u njoj? Volio bih je pročitati ali nikako da nađem igdje to. Ni u našoj knjižnici nema.

za tebe preporuka:
cekajuci godoa

MrKomes!
21-10-15, 21:59
za tebe preporuka:
cekajuci godoa


Može tema knjige?Kaj se radi?

Mislim da mi je nešt pričala profka iz francuskog o tome al sad ko zna.

Alek Cortez
21-10-15, 22:00
Može tema knjige?Kaj se radi?

Mislim da mi je nešt pričala profka iz francuskog o tome al sad ko zna.

uzaldno cekanje

ja je tumacim sa cistilistem

cela knjiga nemar adnju izuzetno konfuzno ali zanimljivo

MrKomes!
21-10-15, 22:01
uzaldno cekanje

ja je tumacim sa cistilistem

cela knjiga nemar adnju izuzetno konfuzno ali zanimljivo

Oukej,budem prvom prilikom skoknul do knjižnice pa budem pital dal ima,hvala na preporuci. :))

Alek Cortez
21-10-15, 22:02
Oukej,budem prvom prilikom skoknul do knjižnice pa budem pital dal ima,hvala na preporuci. :))

ali bolj citaj prvo nesto od hermana hessea

mozes probati i dostojevskog ( on je malo tezi)

MrKomes!
21-10-15, 22:05
ali bolj citaj prvo nesto od hermana hessea

mozes probati i dostojevskog ( on je malo tezi)


Kaj imaš za preporučit od Hermana?

Čitao je moj buraz Dostojevskog knjigu 'Idiot' ako znaš? Onom šta ga je idealizirao tj postavio kao idealnog čovjeka.

AnelReal
23-10-15, 17:09
Trenutno testiram strpljenje ovih u biblioteci kolko mogu maximalno zadrzat knjigu dana nakon isteka roka (15 dana) a da ne nazovem i produzim.

Ovo mi je 27. dan. Stigo sam do 34. stranice, neam nikad vremena da citam, a ni volje, svijum ja uzmem da citam ono mi pocne pricat kako se pravi nakav koktel sa 1312 izmisljena sastojka a kad se udubim u knjigu, vrijeme mi spavat, izlazim na stanici, moram pisat u skoli, moram ucit ili nesta trece.

Kontam je vratit i uzet nesta lakse tipa Harry Potter a nekad tamo ovu dovrsit, da ne bude ko Misteriji od Knuta Hamsuna koja mi se nije svidjela nimalo i vratio je a da je nisam procito, niti cu.

Autostoperski vodic kroz galaksiju.

Cyrus
23-10-15, 22:16
Svakako ne preferiram čitanje tokom noći, brže i lakše zaspnem.

A lakše su mi za čitati knjige koje nisu debele, imaju manji broj stranica i pamti se bez problema.
Tako da kad si i u obavezama, dan - stranica dvije ; stigneš pročitati svakako

Ali nikako ne volim romane , kad nemam vremena, pa nikako ni započet ni nastavit a kamoli završit s čitanjem

KatarinaWolf
24-10-15, 13:56
AnelReal
Ja kad nemam vremena da procitam neku knjigu preskocim onaj dosadni dio tj razne opise iako oni sluze da bolje shvatis okolinu.
Jedina knjiga koju sam ja vratila a da je nisam procitala bila je Ana Karenjina bas iz tog razloga. Bilo je nemoguce doci do kraja knjige s obzirom na to koliko je bilo opisa i stoga je bilo dosadno.
Ana Karenjina je za mene jedostavno prica o dosadnim ljudima i njihovim dosadnim zivotima :D
Stoga ne volim realizam :)

Cyrus
01-11-15, 11:24
Pa upravo što je iz realizma pokazuje život onakakav kakav je. a to što ima opis ti daje mogućnost da sliku mozes u sebi zamisliti kakvo je to društvo u to doba bilo

Janacko
01-11-15, 12:37
Evo da se javim i ja. Iskreno nisam ljubitelj knjiga, jedino citam knjige koju moram tj. ove za skolu...

KenshiN
01-11-15, 20:24
Jao morat cu čitat onu lektiru "Zlocin i kazna"
ja sam cuo da je to dugo ,kontam da ja reknem da mi upise keca i da se pozdravim haha

Cyrus
01-11-15, 22:44
Samim čitanjem mozete izvući neku zivotnu pouku, to i jest bit same knjizevnosti

North
03-11-15, 01:52
Ja moram priznati da je Robinzon Kruso najbolja knjiga ikad napisana, jedna od rijetkih koja mi je ostala u sjećanju i dan danas

Athena
04-11-15, 16:10
Jao morat cu čitat onu lektiru "Zlocin i kazna"
ja sam cuo da je to dugo ,kontam da ja reknem da mi upise keca i da se pozdravim haha

Duga je, al je zanimljiva i lako se cita, jedna od boljih lektira.

Realizam je bio revolucija u književnosti, ali ne daje puno mašti na volju, zbog toga se većini ne sviđa.
Ana Karenjina mi se nije sviđala iz drugih razloga.

Aarslan
04-11-15, 16:20
Duga je, al je zanimljiva i lako se cita, jedna od boljih lektira.

Realizam je bio revolucija u književnosti, ali ne daje puno mašti na volju, zbog toga se većini ne sviđa.
Ana Karenjina mi se nije sviđala iz drugih razloga.

bježi ba , dok je dugo ne valja ! Tako je kako je , ja npr. sad imo Ilijadu i ODISEJU ****m im djecu , sreća pa sam imo ocjenu iz prošle i nije me ocjenila jer je nisam ni imo želju čitat

Athena
04-11-15, 16:26
Ilijada i Odiseja-Lektire?
Nije moguce, mozda samo dio, za to treba bar dva mjeseca da se procita

KenshiN
04-11-15, 23:41
Duga je, al je zanimljiva i lako se cita, jedna od boljih lektira.

Realizam je bio revolucija u književnosti, ali ne daje puno mašti na volju, zbog toga se većini ne sviđa.
Ana Karenjina mi se nije sviđala iz drugih razloga.
Ma pokušat cu je pročitat ,ako ne nek piše keca nije mi prvi a ni zadnji haha

Cyrus
04-11-15, 23:56
Pa sve dok se razumije nešto dok se čita, je sve dobro za razliku od Ilijada i Odiseje kako je bilo napisano.
Ovi romani bar imaju fabulu, zna se tko su likovi, i da ti se baš dobra predodzba , da imas zamisljenu sliku

MrKomes!
05-11-15, 16:19
Lektira Ilijada i Odiseja su samo neka pjevanja, predpostavljamo 15,16 i 17 pjevanje tako da to si mogo pročitati nije strašno. ;)

Ja sam krenuo sa čitanjem otac gorijo, započetak je u redu, vidjet ću kako će se razvijat, jel možda netko pročitao?

Cyrus
05-11-15, 22:35
Otac Goriot*, samo se to T ne čita :D

Jesam ja, tematika je dio svakidašnjeg života, necu nista otkrivati, ali neces se razocarati što se tiče likova..

KatarinaWolf
06-11-15, 00:58
Ja sam procitala Ilijadu i Odiseju bez problema. Posto volim Anticku knjizevnost nije mi smetao stil pisanja.

Athena
06-11-15, 15:38
Otac Gorio je bila bar za mene jedna od dosadnijih lektira.

Ilijadu i Odiseju sam vise puta pokusala procitati, ali mi stil jednostavno ne odgovara, iako sam zainteresovna za anticku umjetnost, narocito grcku mitologiju

MrKomes!
06-11-15, 18:13
Well, nastavio sam čitati, nije me nešto oduševilo ali eto nije ni loše.

Laura, nekakv prijedlog knjige tematike grčke mitologije?

Cyrus
07-11-15, 10:56
Pa i mene iskreno isto zanima takav tip, grčka mitologija, baš me zanima ta prošlost haha. Ali opcenito, kako su Ilijada i Odiseja pisane u stihu i više su kao ep, ne preferiram takve

crack.
08-11-15, 00:30
Pa i mene iskreno isto zanima takav tip, grčka mitologija, baš me zanima ta prošlost haha. Ali opcenito, kako su Ilijada i Odiseja pisane u stihu i više su kao ep, ne preferiram takve

Nije tip grčke mitologije, ali pokušaj pročitati Franz Kafka - Preobrazba, dobro djelo, isplati se pročitati.

crack.
08-11-15, 11:31
Koliko je to stranica i o čemu se radi?

Ima nekakvih 40-ak stranica ako se nevaram. Ugl. o čovjeku koji je radio kao trgovački putnik i jednoga jutra se probudio kao kukac, a jedini je ostvarivao prihode u obitelji. Nakon te preobrazbe roditelji su gapočeli zanemarivati. Ugl. ta preobrazba ti je nekakvo simboličko značenje da je čovjek potreban samo dok se nešto treba od njega.

Athena
08-11-15, 11:41
Well, nastavio sam čitati, nije me nešto oduševilo ali eto nije ni loše.

Laura, nekakv prijedlog knjige tematike grčke mitologije?

Ako ciljas na to da dobijes konkretne informacije o samom vjerovanju starih Grka onda ti preporucujem "Bogovi i heroji u grckoj i rimskoj mitologiji" od Mladenske knjige. Tu se koriste svi pisani izvori od Homera pa nadalje, i pise sve o svakom bozanstvu zasebno. (Ako hoces mogu ti na PM poslati link stranice koju sam radila po toj knjizi.)

Sto se tice fikcije koja je zasnovana na mitologiji, najbolje (po meni) su Djevojcice sa Olimpa i dosta knjiga Rick Riordana.


Koliko je to stranica i o čemu se radi?

Ne znam koliko ima stranica, porilicno je kratka.
Uglavnom, radi se o tome da se narator jedno jutro probudi kao velika bubasvaba :)
Apsurdno je, kao i sva ostala Kafkina djela

Cyrus
08-11-15, 12:26
Netko dojmovi od Gogolja kabanica?

MrKomes!
15-11-15, 11:13
Ako ciljas na to da dobijes konkretne informacije o samom vjerovanju starih Grka onda ti preporucujem "Bogovi i heroji u grckoj i rimskoj mitologiji" od Mladenske knjige. Tu se koriste svi pisani izvori od Homera pa nadalje, i pise sve o svakom bozanstvu zasebno. (Ako hoces mogu ti na PM poslati link stranice koju sam radila po toj knjizi.)

Sto se tice fikcije koja je zasnovana na mitologiji, najbolje (po meni) su Djevojcice sa Olimpa i dosta knjiga Rick Riordana.



Ne znam koliko ima stranica, porilicno je kratka.
Uglavnom, radi se o tome da se narator jedno jutro probudi kao velika bubasvaba :)
Apsurdno je, kao i sva ostala Kafkina djela


Hajde mi pošalji link na PM kad vidiš ovo. :)

Xperia
03-12-15, 01:43
Slabo ste aktivni, pa da bumpam malo temu :)

Trenutno čitam ovu knjigu:

http://ch-slike.com/images/2015/12/03/8lP5K.jpg

Krimić

Stigao sam do trećeg dijela i priča je vrlo zanimljiva, inače ovo je jedan od 14 naslova u seriji koji prati zapovjednika Adama Dalgliesha, zanimljiva je činjenica da je u prva četiri romana imao različite činove. Knjiga ima 438 stranica i napisala ju je P.D. James.

Ovo su svi romani iz navedene serije:

Cover Her Face (1962)
A Mind to Murder (1963)
Unnatural Causes (1967)
Shroud for a Nightingale (1971)
The Black Tower (1975)
Death of an Expert Witness (1977)
A Taste for Death (1986)
Devices and Desires (1989)
Original Sin (1994)
A Certain Justice (1997)
Death in Holy Orders (2001)
The Murder Room (2003)
The Lighthouse (2005)
The Private Patient (2008)

Planiram pročitati sve, samo da mi je naći da kupim sve u jednom kompletu.

North
03-12-15, 02:45
Treba bumpati ovo češće, ne bi li se više korisnika aktiviralo. Najgore je što djecu u ranim fazama zapadnu glupe lektire, pa im ogada i knjihe i čitanje i romane. Na prste se mogu nabrojati kvalitetne lektire

Cyrus
03-12-15, 09:42
Pa ima i psovki isto u knjigama, a to ih čitaju djeca od 10godina. bolje da su tad primjerene knjige kao žargonu u toj dobi

Ali meni nije bilo problema, čitao jesam nešto, većinom pripovjetke i novele.

Roman samo Lovac u Žitu :D

Xperia
05-12-15, 21:22
Pa ima i psovki isto u knjigama, a to ih čitaju djeca od 10godina. bolje da su tad primjerene knjige kao žargonu u toj dobi

Ali meni nije bilo problema, čitao jesam nešto, većinom pripovjetke i novele.

Roman samo Lovac u Žitu :D

Evo i ja svoju danas dovršio, mogu reći da je zanimljiv i da se isplatilo čitati :)

Cyrus
06-12-15, 01:07
Što se inače tiče čitanja romana, problem mi nije to pročitati, već što se događa i kako se razvija radnja. Doslovno sve zaboravim, pa mi je bitno pisati bilješke

Zato preferiram novele i pripovijetke :D

Aladeen
06-12-15, 01:11
Ima li netko da je procitao madam Bovary .... podhitno ako ima netko napisani kratki sadrzaj ili nesto ...

Cyrus
06-12-15, 09:47
A kud si našao spojlat mu haha :D

Cinderella, nisam čitao, ali znam općenito što se radi (na temelju scribd, vodiča i sl.). Ako si čitao Don Quijote-a , moze se poistovjetit njen lik s njim
Teži životu za kakvim mašta, misli da je zadovoljna s tim, a čak i autor kaze da nije.

I upravo sam njen lik razradio za školsku zadaćnicu. O tome se ima pisati što, a za Therese Raquin, ne znam. To ništa nisam pročitao

North
07-12-15, 16:55
Pa i traži kratak sadržaj haha. Možeš na netu naći kvalitetan i dovoljan da je i ne čitaš, nije vrijedna vremena. Don Kihot stari borac sa vjetrenjačama :cool:

Cyrus
07-12-15, 17:46
A dobro, u takvim knjigama, pr. D.Q. i M.Bovary postavlja se pitanje da ko/što je kriv za takav njihov iluzionistički život.
A to s vjetrenjačem, stvarno........ Urnebes

sabit_iztarcina
08-12-15, 22:06
Koja je bila vama najzanimljivija knjiga
meni je u 5/6 razredu bila robinson cruso ,nekako zanimljiva
bilo je još al se baš ne mogu sjetit

Cyrus
08-12-15, 23:04
Pa ono u čemu sam uzivao čitajući, Kabanica, Moj ratni dnevnik i Lovac u Žitu.
Ono što , i čime se moze poistovjetiti s stvarnim životom

North
09-12-15, 04:40
Koja je bila vama najzanimljivija knjiga
meni je u 5/6 razredu bila robinson cruso ,nekako zanimljiva
bilo je još al se baš ne mogu sjetit

U postu prije par stranica spomenuh baš ovu knjigu. Bila mi je zanimljiva i Derviš i smrt, u četvrtom mi je samo došlo da pročitam knjigu od 400+ stranica. Lovac u žitu me nije dojmio nešto, valjda zato što se kosi sa svakim mojim razmišljanjem

z3k0
11-12-15, 16:26
Ako volite naucnu fantastiku obavezno procitajte sve delove Harry Pottera

Sve sam ih pogledo :P Tako da nemoram citat ;)

Ali brate zlocin i kazna najbolja knjiga sto se mene tice :D

Cyrus
11-12-15, 18:30
Za zlocin i kaznu sam cuo da odma zapocinje s **** vec na samom pocetku haha i legendarno mi bilo sto sve radi.

A Prijan Lovro isto fina knjiga , djelo vezano za hrvatsku knjizevnost

sabit_iztarcina
12-12-15, 12:24
Sve sam ih pogledo Tako da nemoram citat ;)

Ali brate zlocin i kazna najbolja knjiga sto se mene tice :D
to cu uskoro vidjeti ,trebat cu je u drugom polugodištu čitati za ocjenu pa cu se tebi obratiti hahah
koliko stranica ima?

Cyrus
12-12-15, 13:38
Koliko sam čuo 600stranica. Ali ne zanimaju mene inače romani iznadi 200stranica.
Jednostavno se pogubim.

A Ana Karenjina ima dva djela po 500stranica haha

Xperia
12-12-15, 22:03
Danas sam počeo čitati ovu knjigu:

Ian Rankin - Kraj Igre (http://ch-slike.com/images/2015/12/12/ykE1z.jpg)

Nadam se da će biti zanimljiva :)

sabit_iztarcina
13-12-15, 16:13
Koliko sam čuo 600stranica. Ali ne zanimaju mene inače romani iznadi 200stranica.
Jednostavno se pogubim.

A Ana Karenjina ima dva djela po 500stranica haha
Ja sam nešto malo istraživao ,i pravo mi je dosadna knjiga nisam baš sve al možda se promjeni u nastavku hahah
pokušat cu je riješit

Cyrus
13-12-15, 23:10
a recimo Drame slabo citam, uvijek za lektire pripovijetke il romane.
A volim ovako kroz dijaloge , monolog saznati nesto o likovima . a i fora su mi didaskalije

North
14-12-15, 03:24
Sve sam ih pogledo Tako da nemoram citat ;)

Ali brate zlocin i kazna najbolja knjiga sto se mene tice :D

Ma nije to mene dojmilo ništa, niti Zločin i kazni niti Ana Karenjina. Radnja tih knjiga se kosi sa zdravim razumom, tako da nisu efekta na mene imale

#Andy
14-12-15, 10:47
Je li neko ima preporucit kakvu dobru knjigu za citanje, da sad preko zimskog raspusta ubijem dosadu u kuci haha :) Ako neko ima nek klikne hvala ili me citira :)

Cyrus
14-12-15, 11:24
Poljubit ću je uskoro, možda.

Taj mi se stvarno sviđa, nije teško za pročitati, ni za razumijeti.
Kratak roman, radnja u Dalmaciji ako se ne varam.

Witch.
14-12-15, 11:28
Je li neko ima preporucit kakvu dobru knjigu za citanje, da sad preko zimskog raspusta ubijem dosadu u kuci haha :) Ako neko ima nek klikne hvala ili me citira :)


#bestseler Maya Banks , naslov Zarobljena.
Prelijepa knjiga, mnogo uvjerljiva, intrigantna kombinacija vojne akcije i uzbudljive ljubavi :)

#Andy
14-12-15, 12:19
Okej, hvala Vam :) Odlucit cu se koju cu procitati od te 2, ili ako neko jos neku predlozi.

sabit_iztarcina
14-12-15, 12:25
Je li neko ima preporucit kakvu dobru knjigu za citanje, da sad preko zimskog raspusta ubijem dosadu u kuci haha :) Ako neko ima nek klikne hvala ili me citira :)
ma zavisi sve kakve hoceš ,ima dosta vrsta brate
mozes neku dramu to bi ti ja preporučio

Cyrus
14-12-15, 12:47
Onda bih preporučio Mećava, od Pero Budaka, ako dramu zelis. Jest da su ove lektire iz osnovne, ali lijepo mi ih je bilo za čitati, a i razumljivije su svakako

North
16-12-15, 17:38
Slabo smo se doticali knjige Lovac u žitu, a rijetko koga promaši u srednjoj školi, jer nekako odgovara tom periodu života i razmišljanju. Kakva su vam mišljenja, utisci, zaključci i pouke iz ovog djela ? Sa mojim se razmišljanjima kosi

Aladeen
20-12-15, 17:41
Najjaca je Kabanica od Gogolja hhahah ....preporucujem svakome da je procita ...

North
20-12-15, 19:07
Najjaca je Kabanica od Gogolja hhahah ....preporucujem svakome da je procita ...

Dosta puta je bila preporuka i na ovoj temi, tako da je vjerovatno vrijedna izdvojenog vremena. Nije mi prošlo prvi put, pa evo da probam opet, čitate li teološke knjige, kakva su vam iskustva sa tom vrstom književnosti ?

Cyrus
20-12-15, 20:08
Najjaca je Kabanica od Gogolja hhahah ....preporucujem svakome da je procita ...

Pa u nekom djelu bih se slozio s tobom. Vecinom se kroz djelo proteze humor, ali tema je dio svakodnevnog zivota. Knjiga nam pokazuje samo da budemo svjesni zivota onakvim kakvim jest

KatarinaWolf
21-12-15, 16:32
Dosta puta je bila preporuka i na ovoj temi, tako da je vjerovatno vrijedna izdvojenog vremena. Nije mi prošlo prvi put, pa evo da probam opet, čitate li teološke knjige, kakva su vam iskustva sa tom vrstom književnosti ?

Ja citam i teoloske knjige , poucne su. Pa to je ugl religija nezz kakvog "iskustva" bi neko trebao da ima sa tim :D
Jednostavo ih cita il ne cita :D Ja sam procitala dosta teoloskih knjiga.

Ravenous
22-12-15, 09:58
Najbolja je knjiga Jadi mladog vertera preporucujem je svima za procitat :D (....!!)

Raskolnikov
22-12-15, 10:38
Pa u nekom djelu bih se slozio s tobom. Vecinom se kroz djelo proteze humor, ali tema je dio svakodnevnog zivota. Knjiga nam pokazuje samo da budemo svjesni zivota onakvim kakvim jest
Odrastao si tek kad shvatiš da je Kabanica sve osim smješnoga...

Ja sam bog - triler, tko voli i želi, neće se pokajat

sabit_iztarcina
22-12-15, 16:04
Najbolja je knjiga Jadi mladog vertera preporucujem je svima za procitat :D (....!!)
Tu sam imao sad u školi isto ,nisam je baš skroz završio al eto
nije meni nešto ,onaj frajer nešto kao pati za curom i na kraju se ubije nešto nije dobra meni

North
22-12-15, 20:51
Ja citam i teoloske knjige , poucne su. Pa to je ugl religija nezz kakvog "iskustva" bi neko trebao da ima sa tim :D
Jednostavo ih cita il ne cita :D Ja sam procitala dosta teoloskih knjiga.

Odnosi se na mišljenja, doživljaje, mišljenja drugih ljudi s kojim ste se raspravljali, šta ste od drugih od tome čuli itd. Teologija općenito, pa tako i teološke knjige su po mom mišljenju za stariju dob života, jer čitajući sa 15, 25 i 35, potpuno ćete drugačije shvatiti ono što čitate, tako da je bolje nekako za "zrelije" godine ostaviti

KatarinaWolf
22-12-15, 21:57
Odnosi se na mišljenja, doživljaje, mišljenja drugih ljudi s kojim ste se raspravljali, šta ste od drugih od tome čuli itd. Teologija općenito, pa tako i teološke knjige su po mom mišljenju za stariju dob života, jer čitajući sa 15, 25 i 35, potpuno ćete drugačije shvatiti ono što čitate, tako da je bolje nekako za "zrelije" godine ostaviti

Slazem se s tobom u vezi toga da se s godinama razlicito shvata ono sto se cita. To je ugl sa svim stvarima al je dosta izrazenije kod teologije, ali ne smatram da je to bolje ostaviti za zrelije godine. Mislim da se od malih nogu treba da ucimo pravim stvarima (religija) jer to je jedini nacin da ucinimo sto manje gresaka u zivotu zbog kojeg cemo se kasnije u zivotu kajati. Realno ljudi dok su mladi rijetko razmisljaju o tim stvarima ( kajanju i onome sto ce nastupiti poslije odredjenih nepromisljenih postupaka).

North
23-12-15, 01:46
Slazem se s tobom u vezi toga da se s godinama razlicito shvata ono sto se cita. To je ugl sa svim stvarima al je dosta izrazenije kod teologije, ali ne smatram da je to bolje ostaviti za zrelije godine. Mislim da se od malih nogu treba da ucimo pravim stvarima (religija) jer to je jedini nacin da ucinimo sto manje gresaka u zivotu zbog kojeg cemo se kasnije u zivotu kajati. Realno ljudi dok su mladi rijetko razmisljaju o tim stvarima ( kajanju i onome sto ce nastupiti poslije odredjenih nepromisljenih postupaka).

Naravno Katarina to, put religije je ispravan put, pa sad bilo koje. Niti jedna te neće na zlo navesti ili u zabludi nekoj držati. Ja sam mislio više na temeljito čitanje ovih knjiga i neko misaono zadubljivanje u samu bit i srž ovih knjiga. Čitanje u ovim godinama će više biti površno, nego ispravno. Da se u modernom društvu sve više zapostavlju religiozni putevi i vrijednost, zapostavljaju se, ali to nije tema ovdje, pa ćemo završiti sa ovim. U nekim zrelijim godinama, nek vam ove knjige budu prve na repertoaru, pa tek onda ostale...

Xperia
23-12-15, 04:28
Danas sam počeo čitati ovu knjigu:

Ian Rankin - Kraj Igre (http://ch-slike.com/images/2015/12/12/ykE1z.jpg)

Nadam se da će biti zanimljiva :)

Evo sam sebe citiram pročitao sam ovu knjigu :D

Mogu samo reći da stvarno drži neizvjenost do kraja ;)

Cyrus
26-12-15, 10:29
Tena od Josipa Kozarca

Radi se o nacinu zavodenja momaka i dosta je zanimljivo djelo ( mali broj likova), da sto sve covjek moze s cim je roden. svrsetak nisam ni ocekivao onakvim ;)

North
26-12-15, 14:05
Eh evo jedna preporuka, mada će vam se činiti čudnom. Vratite se u prvi i drugi razred, te uzmite neke knjige da opet pročitate. One su uglavnom jako kratke i trebaće vam par sati, uočit ćete stvari koje tada niste i čudićete se šta vam je sve u tom periodu promaklo. Također, vidjećete kako se kroz te knjige provlači po jedna od osnovnih životnih pouka. Preporuka za konkretne knjige bi bile Ježeva kućica i Kraljica iz dvorišta

crack.
29-12-15, 10:47
Znači planirao sam pročitati knjigu Povratak Filipa Latinovicza, ima li netko da je pročtao da mi malo prokomentira dijelo ukratko?

#Andy
29-12-15, 10:57
Moze li neko meni preporuciti neku knjigu, da je onako zanimljiva, da procitam preko raspusta...Inace ne citam, ali probudila mi se zelja da pocnem haha, pa ako moze preporuka neke dobre knjige :)

Ako imate preporuku oznacite me ili citirajte post.

Xperia
01-01-16, 04:33
Moze li neko meni preporuciti neku knjigu, da je onako zanimljiva, da procitam preko raspusta...Inace ne citam, ali probudila mi se zelja da pocnem haha, pa ako moze preporuka neke dobre knjige :)

Ako imate preporuku oznacite me ili citirajte post.


Ako voliš detektivske romane, preporučam Svjetionik od P.D. James i Kraj igre od Iana Rankina, jer sam to pročitao i svidjelo mi se, trenutno čitam Levijatan od Borisa Akunina, takodjer detektivski roman :)

http://ch-slike.com/images/2016/01/01/VKwFm.jpg

Mar$el
05-01-16, 00:15
Moj odabir preko blagdana bio je Marsovac Andyja Weira, knjiga po kojoj je snimljen istoimeni film s Mattom Damonom u glavnoj ulozi. Film sam gledao prije čitanja (prije par mjeseci) i svidio mi se dovoljno da poželim znati više o "Marsovcu", falilo mi je drame i više monologa nego što je film ponudio i knjiga je ispunila sva moja očekivanja, inače se grozim debelih knjiga čija je svrha zabava a ne edukacija, ali ovdje sam istinski uživao u svih 360, odličan miks znanosti, drame i komedije.

http://weekend.sunstar.com.ph/wp-content/uploads/2014/06/Book-Review-The-Martian.jpg

missmasterofpuppets
05-01-16, 12:21
Moj odabir preko blagdana bio je Marsovac Andyja Weira, knjiga po kojoj je snimljen istoimeni film s Mattom Damonom u glavnoj ulozi. Film sam gledao prije čitanja (prije par mjeseci) i svidio mi se dovoljno da poželim znati više o "Marsovcu", falilo mi je drame i više monologa nego što je film ponudio i knjiga je ispunila sva moja očekivanja, inače se grozim debelih knjiga čija je svrha zabava a ne edukacija, ali ovdje sam istinski uživao u svih 360, odličan miks znanosti, drame i komedije.


Ja sam ovu knjigu pročitala, ali nisam bila oduševljena. Mislim da je to zbog toga jer su je svi jako hvalili pa sam imala jako velika očekivanja.
Knjiga je super, ali mi se čini da je cijela radnja jako odugovlačena, a kraj je bio prilično kratak.

Isaac Stone
07-01-16, 18:45
Neku noc sam procitao Lovac u zitu i svaki put me odusevi ponovo
klasik

#Andy
07-01-16, 18:48
Neku noc sam procitao Lovac u zitu i svaki put me odusevi ponovo
klasik

Kakva je knjiga haha, trebam je u 2. polugodištu imati kao lektiru, pa mozeš mi ukratko reći šta se radi i to malo, da sam makar malo upućen :)

Cyrus
08-01-16, 00:10
Zar u osnovnoj? Jedini roman tad sam imao robinson crusoe, koja mi se uopće nije dopadala. Previše detalja, a ni sam ne znam više o čemu se radi. Znam samo pustolovni roman, završio na otok i to. Definitivno to nemoj čitati, ikako :D

Lovac u životu je daleko bolja. Radnja se vrti oko glavnoga lika, i on isto kao putuje, tinejdzer je , pa ćeš se vjerojatno moci poistovjetiti s njim

North
08-01-16, 03:35
Kakva je knjiga haha, trebam je u 2. polugodištu imati kao lektiru, pa mozeš mi ukratko reći šta se radi i to malo, da sam makar malo upućen :)


Meni je bila po planu i programu i u osmom razredu i u trećem srednje. Na potpuno 2 različita načina ćeš shvatiti ovu knjigu čitajući je u ova dva perioda života, valjda i malo sazriješ i hormoni ohanu haha.
Robinzon majka, jedna od najdražih koje pročitah

AnelReal
13-01-16, 18:02
Otkad sam uzo PS4, malo citam skroz.

Sequando
14-01-16, 05:47
No dok neki čitaju bajke, neki se ipak posvete racionalizmu i shvatanju društva.
Toplo preporučujem ove dvije knjige:

Vladar- Nikolo Makijaveli
Propast Zapada- Oswald Spengler

Međutim ovo su jako teške knjige kako za razumjeti tako ima i jako puno nepoznatih pojmova i logičkih spisa.
No ko ima bogato znanje nek pročita ove knjige kao i njima sličnima i izađe iz tog bajkovitog svijeta :)

MrKomes!
14-01-16, 11:58
Ne znam dal je neko pročitao Zločin i kaznu? I da li je bila rasprava oko toga?

Knjiga je ful dosadna na početku, al mi se najviše sviđa to psihičko zlostavljanje lika od inspektora u njegovom uredu, kada Romanovicha ispituje a zna da je kriv, obožavam taj osjećaj kada je netko stjeran u kut.

Xperia
06-02-16, 23:38
Moj odabir preko blagdana bio je Marsovac Andyja Weira, knjiga po kojoj je snimljen istoimeni film s Mattom Damonom u glavnoj ulozi. Film sam gledao prije čitanja (prije par mjeseci) i svidio mi se dovoljno da poželim znati više o "Marsovcu", falilo mi je drame i više monologa nego što je film ponudio i knjiga je ispunila sva moja očekivanja, inače se grozim debelih knjiga čija je svrha zabava a ne edukacija, ali ovdje sam istinski uživao u svih 360, odličan miks znanosti, drame i komedije.

http://weekend.sunstar.com.ph/wp-content/uploads/2014/06/Book-Review-The-Martian.jpg

Pogledao sam film stvarno je dobar, nadam se da ću u skorije vrijeme pročitati ovu knjigu, jer mi se film dosta svidio :)

Athena
07-02-16, 02:53
Ne znam dal je neko pročitao Zločin i kaznu? I da li je bila rasprava oko toga?

Knjiga je ful dosadna na početku, al mi se najviše sviđa to psihičko zlostavljanje lika od inspektora u njegovom uredu, kada Romanovicha ispituje a zna da je kriv, obožavam taj osjećaj kada je netko stjeran u kut.

Meni je to omiljena knjiga, najvise zbog tog dijela, mada sam uvijek navijala za Raskoljnikova :) (Samo mi nije bila uopste dosadna :P)

Marsovca nisam citala, cula sam da je odlicna, a prva recenica obecava

Cyrus
12-02-16, 09:28
Mozda itko pročitao Gola istina od Nives Celzijus?
Ipak je bio bestseller 2008. godine, uručena nagrada Kiklop, pa me zanima vaši dojmovi

Harry
12-02-16, 11:30
Mozda itko pročitao Gola istina od Nives Celzijus?
Ipak je bio bestseller 2008. godine, uručena nagrada Kiklop, pa me zanima vaši dojmovi

0/10

Nemoj nikad ni pomislit da pročitaš tu glupost.

Nagrada za 'hit godine' se više ne dodjeljuje radi te knjige koja je uništila samu smisao te nagrade.

Aladeen
12-02-16, 12:13
Meni je to omiljena knjiga, najvise zbog tog dijela, mada sam uvijek navijala za Raskoljnikova :) (Samo mi nije bila uopste dosadna )

Marsovca nisam citala, cula sam da je odlicna, a prva recenica obecava

Procitao sam cijelu Zlocin i Kazna , takodjer sam pogledao i film ... Najjace djelo po meni ... Rodion Romanovic Raskoljnikov ;)

Od nasih djela mi je najbolje "U Registraturi "

North
12-02-16, 19:11
O Zločinu i kazni smo dosta raspravljali već u ovoj temi, sa razlogom je sigurno u nastavnom planu i programu svim školama u trećem/četvrtom razreda. Baš dobro dođe u tom periodu, kada se nalaze na raskrsnici života.
Za Golu istinu sam čuo da je baš smeće, ne znam ni kako je bilo kakve nagrade dobila, čisti pokušaj promocije i popularizacije, hrvatska Madam Bovari haha :D

Athena
12-02-16, 19:19
Mislim da takva vrsta šunda uopste ne treba da bude spomenuta u ovoj temi. (Gola istina)
ovih dana ima dosta "knjiga" koje dobijaju raznorazne nagarde i budu bestselleri a ne zasluzuju ni titulu knjige

Istina, Zlocin i kazna se nalazi u skoro svim skolskim programima, za razliku od knjige Na Drini ćuprija, što me dosta čudi..

Cyrus
13-02-16, 09:14
A svacega je bilo; pa i na kraju je i dobila nagradu, i zanima me po cemu uopce je knjiga posebna
Iako stvarno ne znam tematiku djela(autobiografska, .... )

Aladeen
13-02-16, 11:12
A svacega je bilo; pa i na kraju je i dobila nagradu, i zanima me po cemu uopce je knjiga posebna
Iako stvarno ne znam tematiku djela(autobiografska, .... )

Ne moras vidjeti ime knjige da bi znao kakva je knjiga .. Samo vidis ime autora hahha xd

Harry
13-02-16, 11:23
A svacega je bilo; pa i na kraju je i dobila nagradu, i zanima me po cemu uopce je knjiga posebna
Iako stvarno ne znam tematiku djela(autobiografska, .... )

Pogledaj neku njenu sliku i sve će ti biti jasno.

Priča je o tome kako ona skače sa muškarca na muškarca da riješim misteriju.

Cyrus
13-02-16, 13:06
dovoljna je pjesma Take me to Brasil :D

Onda dobro rekoše North, hrvatska Madame Bovary, aj da i onda naši pišu po uzoru značajnih književnika ( ipak Flaubert tvorac psiholoskog realizma )

North
15-02-16, 04:47
dovoljna je pjesma Take me to Brasil :D

Onda dobro rekoše North, hrvatska Madame Bovary, aj da i onda naši pišu po uzoru značajnih književnika ( ipak Flaubert tvorac psiholoskog realizma )

I to je veliki uspjeh, samo se silan autor našao da piše hahah. Evo jedna preporuka, ukoliko vidite negdje da se prodaje knjiga sa anegdotama ili citatima, kupite, nećete se pokajati. Dosta toga zanimljivog i poučnog se u tim knjigama može naći, kupih nekad davno i često je prelistam.

KatarinaWolf
16-02-16, 18:46
I to je veliki uspjeh, samo se silan autor našao da piše hahah. Evo jedna preporuka, ukoliko vidite negdje da se prodaje knjiga sa anegdotama ili citatima, kupite, nećete se pokajati. Dosta toga zanimljivog i poučnog se u tim knjigama može naći, kupih nekad davno i često je prelistam.

I ja vam preporucujem da ako nadjete neku dobru knjigu u kiosku (pogotovo od izdavacke kuce Znanje) ne kupujte je prvo provjerite ima li je u biblioteci :D Uglavnom sve sa kioska imaju u bibliotekama :D
U nas na maturi ce biti zadacnica jedne od knjiga Mese Selimovica Derviš i smrt ili Tvrđava. Ugl opis savremenosti u romanu.

Xperia
13-03-16, 19:22
Ako voliš detektivske romane, preporučam Svjetionik od P.D. James i Kraj igre od Iana Rankina, jer sam to pročitao i svidjelo mi se, trenutno čitam Levijatan od Borisa Akunina, takodjer detektivski roman :)

http://ch-slike.com/images/2016/01/01/VKwFm.jpg

Evo upravo sam danas završio ovu knjigu svakako preporučujem jer je radnja napeta do samog kraja.

North
16-03-16, 18:18
Nobelovac Ernest Hemingway, većini poznat po djelu Starac i more, je preživio rane od udara granate, dva rata, tri saobraćajne nesreće, dva puta je bio u avionu koji se srušio, preživio je antraks, upalu pluća i šumski požar, da bi na kraju pucao sebi u glavu.

Mrtva nam tema.

Kobra
01-05-16, 11:41
2 odlicne knjige koje sam procitao u zadnje vreme:

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51GUNY6dJoL._SX301_BO1,204,203,200_.jpg

http://www.thebookshop.ie/ekmps/shops/bookshop/images/Ludlum-Robert-The-Aquitaine-Progression-398-p.jpg

budabog
05-06-16, 11:24
Ima li netko tko je pročitao knjigu "A Song of Ice and Fire" pisca George R.R. Martina po kojoj je napisana serija Game of Thrones? Zanima me knjiga ukratko, vrijedi li pročitati, koliko je slična radnja kao u seriji itd.

KatarinaWolf
08-06-16, 11:58
Citate li ista ? Ja trenutno citam Dervis i Smrt od Mese Selimovica.

Xperia
09-06-16, 02:45
Citate li ista ? Ja trenutno citam Dervis i Smrt od Mese Selimovica.

Upravo sam pročitao ovu knjigu:

http://ch-slike.com/images/2016/03/16/2RAgO.jpg

Mogu reći da je knjiga stvarno napeta i nepredvidljiva i drži pozornost do samog kraja epiloga. Moja preporuka ako volite trilere ;)

z3k0
09-06-16, 02:55
http://mozaik-knjiga.hr/wp-content/uploads/archive/images/9789531400572.jpg

Citam je vec neznam koji put :D hihihi ;) Obozavam tu knjigu :P

KatarinaWolf
09-06-16, 13:08
http://mozaik-knjiga.hr/wp-content/uploads/archive/images/9789531400572.jpg

Citam je vec neznam koji put :D hihihi ;) Obozavam tu knjigu :P

Ah Dostojevski. Puno su pisali o toj knjizi u ovoj temi.
Koliko strana ima?

z3k0
09-06-16, 14:00
Ah Dostojevski. Puno su pisali o toj knjizi u ovoj temi.
Koliko strana ima?


Hehe Dostojevski Bog i Batina, 733 stranice ima ;) mislim zavisi od knjige do knjige, al original 733 strane :)

KatarinaWolf
09-06-16, 14:26
Hehe Dostojevski Bog i Batina, 733 stranice ima ;) mislim zavisi od knjige do knjige, al original 733 strane :)

Ma bjež. Cijelo ljeto citat jednu knjigu. Mrzim kad me knjige drze u neizvjesnosti i nervozna sam. U te knjige bi me prije infrakt strefio nego sto bih ja stigla do kraja. :D

Athena
09-06-16, 15:07
Citate li ista ? Ja trenutno citam Dervis i Smrt od Mese Selimovica.

Trenutni utisci?
Primjeti se odmah na početku da je teška knjiga, mada je meni negdje na sredini dosta opalo interesovanje.
Ali kraj je vrijedio svake stranice

KatarinaWolf
09-06-16, 18:46
Trenutni utisci?
Primjeti se odmah na početku da je teška knjiga, mada je meni negdje na sredini dosta opalo interesovanje.
Ali kraj je vrijedio svake stranice

Da, teska knjiga. Djeluje kao da se lik nalazi u nekoj vrsti delirijuma.
Knjiga je pomalo dosadna i ne cini mi se kao da je vrijedi procitati do kraja, ali hocu aBd :D

Xperia
29-07-16, 02:41
http://mozaik-knjiga.hr/wp-content/uploads/archive/images/9789531400572.jpg

Citam je vec neznam koji put :D hihihi ;) Obozavam tu knjigu

Ovu sam knjigu kupio nedavno, za svega 5 eura u odličnom stanju, nadam se da ću je uskoro početi čitati nakon što završim ovu:

http://ch-slike.com/images/2016/07/29/yrVbo.jpg

Također ove godine je izašao i film po ovoj knjizi.

Arstegall
31-07-16, 16:02
Ovu sam knjigu kupio nedavno, za svega 5 eura u odličnom stanju, nadam se da ću je uskoro početi čitati nakon što završim ovu:

http://ch-slike.com/images/2016/07/29/yrVbo.jpg

Također ove godine je izašao i film po ovoj knjizi.

Ovu prvu sam pročitao i zadovoljan sam, a ovu drugu nisam, ali sam pogledao film. Film je bio očekivano dobar, barem meni. :)

KatarinaWolf
15-08-16, 18:10
Da li je neko od vas citao trilogiju Hronike Shanare ili neku drugu fantasy trilogiju?
Mislite li da li se uopste ova trilogija ima uzeti u bibliotekama na nasim podrucjima?
Znam da je ima online kupiti al to nije poenta.

MukiMaster
03-11-16, 11:01
Ja Ne ali volio bih je procitat ak budem imao prilike kada

ChoseN
12-11-16, 15:56
http://saznajlako.com/wp-content/uploads/2014/03/na-drini-cuprija-prepricano.jpg
Moja preporuka..

Monteverdi
24-11-16, 01:53
Mozete mi preporucit neku knjigu?

KatarinaWolf
12-12-17, 14:49
Da li ovdje ima još knjigoljubaca? :D Trenutno u toku čitanja je Slavenska Mitologija i fakultetske skripte xD Kod vas?

Lexa_Zdravkovic
10-12-18, 13:24
Knjiga Mali Princ je dobra procitajte

Hadzyc
24-12-18, 20:57
Ana Karenjina, vaši utisci, nedavno sam je pročitao ?

Raskolnikov
16-01-19, 00:36
Ana Karenjina, vaši utisci, nedavno sam je pročitao ?
Veliki sam ljubitelj ruske književnosti i pročitao sam Anu Karenjinu za lektiru nekad u srednjoj školi i mogu reći samo jedno: smeće. Dosadna, nezanimljiva, bez neke životno bitne pouke. Smatra se jedino velikim i bitnim djelom jer ju je napisao Tolstoj.

North
17-01-19, 13:44
Veliki sam ljubitelj ruske književnosti i pročitao sam Anu Karenjinu za lektiru nekad u srednjoj školi i mogu reći samo jedno: smeće. Dosadna, nezanimljiva, bez neke životno bitne pouke. Smatra se jedino velikim i bitnim djelom jer ju je napisao Tolstoj.

Ne mogu se zahvaliti za post, pa ću ovako. Svaka ti je zlatna, teretno sranje isto kao i Gospođa Bovari. Izbacio bih ih iz plana i programa, to djeluje na ženski mozak 100 puta gore nešto pornići na muški.

dawkins
20-01-19, 06:46
Preporuka za knjigu, o zivotu, ljubavi i strasti i slicno tome?

Raskolnikov
17-02-19, 23:39
Preporuka za knjigu, o zivotu, ljubavi i strasti i slicno tome?
Sun Tsu - Umijeće ratovanja.
Više o životu, nego o ostalom. Knjiga koja život mijenja.

dawkins
18-02-19, 00:53
Sun Tsu - Umijeće ratovanja.
Više o životu, nego o ostalom. Knjiga koja život mijenja.

Zvuči mi zanimljivo, promjene su potrebne :D

Hvala za preporuku

Toni Freeman
18-02-19, 01:23
Cuj ruska knjizevnost, postujem to sto ti se sviđa, ali brate mili sjecam se kad sam Dostojevskog citao, Zlocin i Kazna. 50 stranica govori sto mu je u glavi. Dobro ovo nakon i nije nesto lose. Anu Karenju necu komentirat. Prva stranica 50 likova, cekam samo da sebe nađem tamo, od rodbine, do rodjaka. Ma bs, samo Tolkien.

Raskolnikov
18-02-19, 22:54
Cuj ruska knjizevnost, postujem to sto ti se sviđa, ali brate mili sjecam se kad sam Dostojevskog citao, Zlocin i Kazna. 50 stranica govori sto mu je u glavi. Dobro ovo nakon i nije nesto lose. Anu Karenju necu komentirat. Prva stranica 50 likova, cekam samo da sebe nađem tamo, od rodbine, do rodjaka. Ma bs, samo Tolkien.
Duboko vjerujem da se o ukusima ne raspravlja, ali samo mi nemoj na Zločin i kaznu. Nije za svakog, ali da je loše - daleko od toga. Kafkin proces i to ću čitat do kraja života, ne jer su zanimljivi toliko (iako jesu), nego ću se nadat da ću ih nekad razumjeti u potpunosti.

Alek Cortez
19-02-19, 00:20
kad smo vec kod Kafke


Franc Kafka je jednom sreo devojčicu u parku koja je plakala zbog izgubljene lutke. Kafka ju je tešio rečima: ''Tvoja lutka nije izgubljena. Samo je otišla, ja sam je video i pričao sa njom i rekla je da će se vratiti.'' Dogovorili su se da se nađu na istom mestu sledećeg dana. S obzirom da nije našao lutku, sastavio je pismo u lutkino ime i pročitao ga devojčici: ''Molim te, ne tuguj za mnom. Otišla sam na put oko sveta. Pisaću ti o svojim avanturama.''

Bio je to početak druženja devojčice i pisca, u kome je svaki novi susret donosio izveštaje o živopisnim lutkinim proputovanjima. Pri poslednjem susretu, Kafka je poklonio devojčici lutku. Bila je potpuno drugačija od one koju je devojčica izgubila, ali je nosila je poruku: ''Putovanja su me promenila.''

Posle mnogo godina, kada je ova devojčica porasla, pronašla je skrivenu poruku u lutki: ''Neminovno je da ćeš sve što voliš u životu u jednom trenutku izgubiti, ali na kraju, ljubav će se vratiti u nekom novom obliku.''

Raskolnikov
19-02-19, 11:58
kad smo vec kod Kafke


Franc Kafka je jednom sreo devojčicu u parku koja je plakala zbog izgubljene lutke. Kafka ju je tešio rečima: ''Tvoja lutka nije izgubljena. Samo je otišla, ja sam je video i pričao sa njom i rekla je da će se vratiti.'' Dogovorili su se da se nađu na istom mestu sledećeg dana. S obzirom da nije našao lutku, sastavio je pismo u lutkino ime i pročitao ga devojčici: ''Molim te, ne tuguj za mnom. Otišla sam na put oko sveta. Pisaću ti o svojim avanturama.''

Bio je to početak druženja devojčice i pisca, u kome je svaki novi susret donosio izveštaje o živopisnim lutkinim proputovanjima. Pri poslednjem susretu, Kafka je poklonio devojčici lutku. Bila je potpuno drugačija od one koju je devojčica izgubila, ali je nosila je poruku: ''Putovanja su me promenila.''

Posle mnogo godina, kada je ova devojčica porasla, pronašla je skrivenu poruku u lutki: ''Neminovno je da ćeš sve što voliš u životu u jednom trenutku izgubiti, ali na kraju, ljubav će se vratiti u nekom novom obliku.''
Čovjek daleko izvan svoga vremena. Izvan bilo kojeg vremena. Albert Einstein je svojevremeno izjavio, sav u svojoj prepotentnosti, da ni njegov mozak nije dovoljno kompleksan da razumije Kafkinu književnost.
„Čovjek ne može živjeti bez stalnog vjerovanja u nešto neuništivo u njemu samom, ali mu i to nešto neuništivo i vjera u to mogu biti trajno skriveni.”
Sve religije objašnjene u jednoj rečenici.

Zanimljivo je i to da je Kafka naredio spaljivanje svojih djela poslije njegove smrti, međutim njegov prijatelj ih je objavio. Hvala mu vječna.

Adnan Young
06-03-19, 11:24
Steta sto je bas ova tema skoro pa mrtva, to govori dosta o nama, nazalaost.

Prije par dana kupio sam knjigu (ne volim dizati iz biblioteke, draze mi je kupiti pa praviti svoju mini bilioteku) od Thomas Paine- Prava Covjeka. Politicka je knjiga koja prati Francusku revoluciju, nije neki roman vec samo osvrt sa komentarom pa koga zanima takva tematika, preporucujem naravno. Ima dosta savjeta koje se mogu danas primjeniti u politickom svijetu, iako je pisana prije nekih...200 godina?

getdead
19-03-19, 11:19
Ko jos dok cita lektiru prevrne po 50 stranica i nastavi citat :P

Nenad Sokolov
27-04-19, 14:37
Preporuka za neku dobru knjigu ?

Yuuto
24-05-19, 08:12
Preporuka za neku dobru knjigu ?

Ovisi kakve te knjige zanimaju?

Eddie Miller
16-07-19, 00:22
Najbolja knjiga Svijet se raspada procitajte veoma zanimljiva knjiga puno zanimljivih dogadjaja.............

Kyūketsuki
03-08-19, 23:54
Pod citanje spadaju Mange, pa bi preporucio jednu, Tokyo Ghoul, ima vise dijelova i lako je naci na internetu da se besplatno procita. Posto sam piso o seriji istoj u chatu mrzi me pisat o Mangi, jer pocetak je isti. Odavno nisam procitao strip, podsjetilo me na Alan Forda kad sam citao ko djete, bolje bi bilo da sam procitao uzivo nego preko kompa al previse stripova ima i nazalost nisu tolko dostupni u BiH, ko npr u EU il Japanu, gdje se na trafikama kupi. Ko je zainteresovan, za jednu dobru pricu, horror akciju nek pogleda, na Google samo ukucat Read Tokyo Ghoul for free

A kad sam "lezo", cito sam dobre dvije knjiga nazalost ne mogu se sjetit imena, prva je prica o rock zvjezdama, divama i slicnima koji su se nasli u svijetu droge, njihova prica, i njihov kraj kroz overdoz il samoubistvo, odlicna je knjiga. A ovu drugu ne mogu ni objasnit kamol kako se zove, bolesna je knjiga, nije za svakoga, komplikovana mnogo, ne zove se Big Brother, al u pitanju je svijet kojeg gleda Big Brother, prica o vladi koja sve kontrolise preko velikog brata, kontrola ljudi, cak ima i policija misli, sama rijec kaze o cemu se radi, cudna mnogo knjiga, na 350 stranica al procito sam je za sedmicu, ako se sjetim ako se zove kazem.

Raskolnikov
04-08-19, 00:04
Ko jos dok cita lektiru prevrne po 50 stranica i nastavi citat
Onaj tko ne voli čitat ili je abnormalno neambiciozan u životu

Kyūketsuki
04-08-19, 15:22
George Orwell - 1984, knjiga sto sam je gore pomeno, komplikovana jest, teska malo za citat, al meni se svidjela

takodjer su mu i ostale knjige dobre al bizarne, nisam ih citao, al bazira mu se svaka na kritici drustva, npr u jednoj svijetom upravljaju zivotinje, a ljude drze kao svinje, bizarne su knjige, al opet dobre

Alek Cortez
17-01-20, 16:27
Trenutno citam "Jadi mladog Vertera"od Getea
Preporuka svima, lako citljiva i nije obimna

Kristijan Behin
19-01-20, 12:09
Enciklika Humanis Generis od Pape Pija 13. Razilaženja u mišljenju i zablude ljudi u vjerskim i ćudorednim pitanjima sto se tice znanosti, evolucije, i samo odvajanje crkve od znanstvenih radova jos od vremena Charlesa Darvina i ostale ekipe, paleoantropologa, biologa i slicne mafije, tu su i pominjane stvari skrivene svijetu posto je u Vatikanu najveca svijetska knjiznica skrivenih knjiga kao izbacene knjige iz Biblije jedna od njih je Knjiga Enocha te otkriva razne misterije svijeta u davnim dobima.

Alek Cortez
03-03-20, 01:28
Ovde jedan post u dva meseca, bolje da se otvori tema o jutuberima tu bi pucalo od postova

MUDJAMUDJAMUDJA

Amy
04-03-20, 12:49
Kamen i Sizif(Mit o Sizifu) od Albera Kamija, poznatog filozofa koji je u ovom djelu najviše preispitivao smisao/besmisao ljudskog života. Počinje s ključnim pitanjem filozofije, a to je samoubistvo. On smatra da čim čovjek počini samoubistvo prizna da ga je život pobjedio, da ne može shvatiti poentu postojanja u ovom svijetu. Samim tim, čovjek postaje stranac i sebi i ljudima oko njega. Roman ima 4 dijela: apsurdno prosuđivanje, apsurdni čovjek, apsurdno stvaranje i mit o Sizifu.


"Ako ima dana kada silazak protiče ispunjen bolom, ima isto tako i dana kada je ispunjen radošću."

Preporučujem svima da pročitaju!

Alek Cortez
04-03-20, 12:59
Kamen i Sizif(Mit o Sizifu) od Albera Kamija, poznatog filozofa koji je u ovom djelu najviše preispitivao smisao/besmisao ljudskog života. Počinje s ključnim pitanjem filozofije, a to je samoubistvo. On smatra da čim čovjek počini samoubistvo prizna da ga je život pobjedio, da ne može shvatiti poentu postojanja u ovom svijetu. Samim tim, čovjek postaje stranac i sebi i ljudima oko njega. Roman ima 4 dijela: apsurdno prosuđivanje, apsurdni čovjek, apsurdno stvaranje i mit o Sizifu.


"Ako ima dana kada silazak protiče ispunjen bolom, ima isto tako i dana kada je ispunjen radošću."

Preporučujem svima da pročitaju!

JE L MOGUCE
?????
****TE KAMI MI JE OMILJENI PISAC GODINAMA

jesi citala kugu i stranca

Amy
04-03-20, 13:04
JE L MOGUCE
?????
****TE KAMI MI JE OMILJENI PISAC GODINAMA

jesi citala kugu i stranca

Hahaahahah Stranca jesam, Kugu nisam
Realizam u srcu!!!!

Alek Cortez
04-03-20, 13:12
Hahaahahah Stranca jesam, Kugu nisam
Realizam u srcu!!!!

Mada ja vise volim nihilizam iskren da budem

Posto volim i Nicea jako kao i Kamija

Amy
04-03-20, 13:20
Mada ja vise volim nihilizam iskren da budem

Posto volim i Nicea jako kao i Kamija

Ja volim romantizam, realizam i egzistencijalizam... najviše takve romane čitam i imam hrpu knjiga koje još čekaju na mene hahaha nekad pomislim da neću dovoljno živjeti da to sve pročitam
I nihilizam je relatable :D

Ella Harris
04-03-20, 20:56
Da li je neko od vas pročitao knjigu Mi djeca sa stanice zoo? Zanimaju me vaša mišljenja. Na mene je nekako ostavila dubok trag. Čak mislim da bi se trebala takva knjiga uvesti u školske lektire, da bi se djeci stvorila neka realna slika o takvim stvarima.

Alek Cortez
04-03-20, 20:57
Da li je neko od vas pročitao knjigu Mi djeca sa stanice zoo? Zanimaju me vaša mišljenja. Na mene je nekako ostavila dubok trag. Čak mislim da bi se trebala takva knjiga uvesti u školske lektire, da bi se djeci stvorila neka realna slika o takvim stvarima.

Citao ja bas davno , vise od 7 8 godina ima
Nije me odusevila
Udri po gudri i tjt

Amy
11-03-20, 16:13
Ljubav je sihirbaz babo-Nura Bazdulj Hubijar
Nuru ne čitam često, ali kad je čitam poželim da imam više vremena za njena djela.. evo jedan sažetak iz knjige:
"Mislila sam da je bolje za tebe.. Da se ne truješ mržnjom. Da sačuvaš vjeru u ljude, da sačuvaš najvrijedniji dar koji ti je Bog dao - svoj smijeh. Davno, davno, one nesretne 42. u meni je umro zauvijek. Sad mi se zapravo čini da se nikad nisam ni znala smijati. Bez obzira šta te u životu čekalo, ne daj nikom da ti to ubije. Jer, to je zaštita, hamajlija protiv svega ružnog i bolnog. Prkosi svemu što ti se ispriječi na putu. Prkosi smijehom. Smijeh i vjera u Boga, pomoći će ti da se lakše nosiš sa životom. Meni je ostalo samo jedno - vjera u Boga."

[GSF] J'Buck
11-03-20, 16:27
Fifty shades of blue najjaca knjiga ikada

Bumbar
23-03-20, 16:46
procitao ko knjigu od tolkina? gospodar i hobit

Ella Harris
15-04-20, 16:42
procitao ko knjigu od tolkina? gospodar i hobit

Jedna činjenica kaže da sve što je vezano za Hobbitom' i 'Gospodarom prstenova' je u stvari počelo potpuno slučajno. Jednom prilikom dok je profesor Tolkien ocjenjovao studentske testove, jedan je bio toliko loš da je na praznm dijelu testa napisao 'hobbit'. Zahvaljujući tom lošem testu, nastala je i prva rečenica u 'Hobbitu', 'U rupi, u zemlji živio je hobbit'.

Raskolnikov
17-04-20, 15:08
Ako tko voli političku filozofiju i neoliberalizam preporučujem Pobunjenog atlasa od Ayn Rand. Na poleđini piše da je 2. najutjecajnija knjiga u SAD-u poslije Biblije, pa nije ni čudno što su Amerikanci toliki idioti. Kakogod, priča je meni bila okej.

Ella Harris
01-05-20, 08:29
Društvo, čita li se šta ovih dana ?

[GSF] J'Buck
01-05-20, 10:10
Hronike Ambera, ko voli fant.

Hare
03-05-20, 20:44
Društvo, čita li se šta ovih dana ?


Imaš li nam šta preporucit ? :p

Ella Harris
03-05-20, 21:50
Imaš li nam šta preporucit ? :p

Pa to uvijek, jel ti to sumnjaš..

alfo
03-05-20, 22:09
https://i.imgur.com/ZY7UyjJ.jpg

Definicija cyberpunka i distopije.
Topla preporuka za sve koji vole takav žanr (:

Tallulah Hiykin
04-05-20, 09:17
Ima neko od vas možda je čitao Game Of Thrones knjige ? i kakvi su mu utisci ako je ?

pvlnsc
07-05-20, 01:17
https://www.knjigaknjiga.com/slike/skulptor-funaro.jpg

Ubijanje je umetnost. On pažljivo bira svoje žrtve, želeći samo ona tela od kojih će moći da napravi savršene replike Mikelanđelovih najčuvenijih skulptura. Samo je Skulptor u stanju da prenese njihovu pravu lepotu i nauči svet da ceni njegov dar.

Krimi,triler,misterija knjiga - meni prebrutalna :)

Hare
09-05-20, 23:07
https://www.knjigaknjiga.com/slike/skulptor-funaro.jpg

Ubijanje je umetnost. On pažljivo bira svoje žrtve, želeći samo ona tela od kojih će moći da napravi savršene replike Mikelanđelovih najčuvenijih skulptura. Samo je Skulptor u stanju da prenese njihovu pravu lepotu i nauči svet da ceni njegov dar.

Krimi,triler,misterija knjiga - meni prebrutalna :)


Uff dobra knjiga , objasnio si je da je vrijedi pročitati , sve u njoj sadrži po tvojoj prici od misterije pa do .....

R u s s
10-05-20, 00:00
Uff dobra knjiga , objasnio si je da je vrijedi pročitati , sve u njoj sadrži po tvojoj prici od misterije pa do .....

klasični spammerski post, čitaj ježevu kućicu za početak

Hare
10-05-20, 00:12
klasični spammerski post, čitaj ježevu kućicu za početak

Hvala ti za preporuku , ali to sam već čitao još u osnovnoj školi , ako imaš kakvu predloži nam u temi (y) ,ili ako ne znaš dalje od osnovne mogu ja tebi koju predložit nema problema

R u s s
10-05-20, 00:15
Hvala ti za preporuku , ali to sam već čitao još u osnovnoj školi , ako imaš kakvu predloži nam u temi (y) ,ili ako ne znaš dalje od osnovne mogu ja tebi koju predložit nema problema


Hahaha daj molim te, šta mi predlažeš?

oslobođenje, dnevni avaz?

neka hvala

Amy
12-05-20, 10:47
Ako ti jave da sam pao - Dario Džamonja

Zbrika priča koja sadrži ponajbolje priče čovjeka koji je odlično poznavao mikrokosmos zvani Sarajevo. U zbriku su uvrštene priče posuđene iz nekoliko Dacinih izdanja. Džamonjine priče su do srži jasne, stil mu je brz i oštar.

Odlomak iz knjige:

"Ako ti jave da sam pao na razoranim, sleđenim poljima Flandrije, da me je pokosio šrapnel – ti nemoj da budeš tužna i nemoj plakati pred svijetom, jer vrlo dobro znaš da iz mojih grudi ne mogu da niknu suncokreti niti se moje kapi krvi mogu pretvoriti u makove…"

pvlnsc
18-05-20, 09:48
https://www.laguna.rs/_img/korice/3608/ubistvo_u_orijent_ekspresu-agata_kristi_v.jpg

Nešto posle ponoći snežni smetovi zaustavili su Orijent ekspres. Ovaj raskošni voz iznenađujuće je pun za to doba godine, ali jutro dočekuje s jednim putnikom manje. Američki magnat leži mrtav u svom kupeu, proboden dvanaest puta, a vrata su zaključana iznutra. Ubica je zarobljen u vozu s ostalim putnicima i detektiv Herkul Poaro mora da ga otkrije pre nego što se desi novo ubistvo.

Dovoljno je reci Agata Kristi - kraljica zlocina :)

alfo
13-07-20, 16:14
Poklon od sestre za rodjendan :)

https://i.imgur.com/W8ueGND.jpg

Alessandro Valeri
13-07-20, 16:31
Poklon od sestre za rodjendan :)

https://i.imgur.com/W8ueGND.jpg

Sta lazes ljude ovde, ovo nije tvoja slika ... :palm:

alfo
13-07-20, 16:39
Sta lazes ljude ovde, ovo nije tvoja slika ... :palm:

Zar moram tebi da se pravdam loool

Alessandro Valeri
13-07-20, 16:39
Zar moram tebi da se pravdam loool

Nemoj se pravdat nikad nikome, ali nije ti uredu ovo :lol2::lol2:

Omar
01-06-21, 16:31
Preporucujem knjigu "Jalijas". Jako ozbiljna knjiga, dosta stvari o zivotu. Preporucujem da procitate.

BajrukA
06-02-22, 00:49
Imam lektiru neku Evgenije Onjegin, jel čitao ko ? :D